Europos Komisija nupirko 110 000 vakcinos dozių nuo beždžionių raupų
Antradienį (birželio 14 d.) sveikatos komisarė Stella Kyriakides valstybių narių vardu pasirašė susitarimą dėl maždaug 110 000 beždžionių raupų vakcinos dozių pirkimo, praneša Euractiv.
Komisija, pasitelkusi Sveikatos neatidėliotinos parengties ir reagavimo į ekstremalias situacijas instituciją (HERA) ir mechanizmą „EU4Health”, nupirko trečiosios kartos raupų vakcinas, kurios esą yra veiksmingos prieš beždžionių raupų virusą. Pirmųjų vakcinų pristatymo laukiama birželio pabaigoje.
„Tai pirmas kartas, kai naudojame ES lėšas, kad įsigytume vakcinų, kurias vėliau galėsime paskirstyti valstybėms narėms”, – prieš EPSCO sveikatos tarybos posėdį sakė Kyriakides.
Ji pridūrė: „Tai rodo, ką galime, kai dirbame kartu, ir kokią galią turi sukurtos struktūros, kad galėtume nedelsiant reaguoti į tokią krizę, kokia yra dabar.”
Beždžionių raupų atvejų toliau daugėja, ir pirmadienį buvo pranešta apie maždaug 900 atvejų 21 ES ir (arba) EEE šalyje, o apie 500 atvejų užfiksuota už ES ribų, ne endeminėse šalyse. Daugiausia atvejų bloke užregistruota Ispanijoje, Portugalijoje ir Vokietijoje, o daugiausia pasaulyje – Jungtinėje Karalystėje.
Paprastai susirgimai būna lengvi, apie mirties atvejus nepranešta, tačiau virusas gali kelti pavojų pažeidžiamiems žmonėms.
ES įsigytos vakcinos iš pradžių buvo sukurtos kovai su raupais – virusu, priklausančiu tai pačiai šeimai kaip ir beždžionių raupai.
„Žinome, kad raupų vakcina gali būti labai veiksmingai naudojant beždžionių raupams”, – trečiadienį (birželio 8 d.) per spaudos konferenciją patvirtino Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Pasaulinio pasirengimo infekciniams pavojams departamento direktorė Sylvie Briand.
Kaip sakė komisijos atstovė, vakcinos bus naudojamos ne masiniam skiepijimui, o tam tikroms grupėms, nes virusas plinta per artimą odos sąlytį su oda.
„Vakcinacija bus taikoma tik labai specifiniais atvejais, nes viruso keliamos rizikos užkrečiamumo negalima lyginti, pavyzdžiui, su mums žinoma rizika, susijusia su COVID”, – sakė atstovas spaudai.
Plinta tik per artimą kontaktą
Antradienį (birželio 14 d.) Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) direktorė Andrea Ammon per susitikimą su Parlamento Sveikatos komitetu (ENVI) patvirtino, kad ši zoonozė – beždžionių raupai – nėra lengvai plintanti tarp žmonių.
„Tam, kad užkratas iš žmogaus žmogui išplistų, būtinas glaudus kontaktas su infekcine medžiaga nuo užsikrėtusio asmens odos pažeidimų arba per kvėpavimo takų lašelius, esant glaudžiam ilgalaikiam kontaktui veidas į veidą ar fomitai”, – sakė ji.
Ammon pridūrė, kad „šiuo metu vykstančio protrūkio atveju pažeidimo vieta rodo, kad infekcija perduodama lytinio kontakto metu”.
Kol kas daugiausia atvejų pastebėta tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais (homoseksualų), tačiau svarbu pabrėžti, kad jis gali plisti bet kurioje grupėje.
„Beždžionių raupų plitimo tarp homoseksualių vyrų, taip pat jų artimų kontaktų tikimybė ES / EEE laikoma didele. Tačiau reikia pažymėti, kad tikimybė, jog ši infekcija išplis tarp platesnės populiacijos, yra maža”, – įstatymų leidėjams sakė A. Amon.
Ammon pabrėžė informuotumo didinimo ir informavimo apie riziką svarbą.
„Užuot atšaukus [masinius susibūrimus], juos reikėtų vertinti kaip galimybę didinti informuotumą apie riziką ir simptomus, […]”, – pabrėžė ji.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Prasidės „krikštynos” nuo beždžionių…
Pede…tu egzorcizmo vanduo. 😉
Covid 19 vakcinose esantis bezdžioniu dnr ir sukelia visa šita.