• Naujienos
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Gabrielius Landsbergis: „Laikas pradėti Vengrijos pašalinimą iš Europos liaudies partijos“

Gabrielius Landsbergis: „Laikas pradėti Vengrijos pašalinimą iš Europos liaudies partijos“

27 vasario
10:30 2019
Gabrielius Landsbergis

Facebook nuotrauka

Žemiau paskelbtu tekstu, kuriame kalbama apie Vengrijos partijos „Fidesz“ pašalinimą iš Europos liaudies partijos (EPP), Lietuvos TS-LKD partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pasidalino savo Facebook paskyroje:

Geras angliškas terminas iliberal democracy neturi tikslaus vertimo į lietuvių kalbą. Juo apibrėžiami režimai, atėję į valdžią demokratiniu keliu, tačiau jų tikslas, matyt, amžina valdžia paminant pamatines Europietiškas vertybes – demokratiją, žodžio laisvę ir teisės viršenybę. Pavadinkime juos antidemokratais. Apie juos noriu pakalbėti.

Europos Liaudies Partijoje (EPP), vienijančioje Europos centro-dešinės, konservatorių partijas, netyla diskusija dėl to, ar reikia imtis priemonių prieš didžiausioje Europos politinėje šeimoje esančius nedemokratus. Kalba pirmiausia eina apie Vengrijos valdančiąją partiją “Fidesz”. Jos pastarųjų metų ir ypač mėnesių veikla Europoje sukėlė pagrįstų abejonių dėl požiūrio į minėtąsias demokratines vertybes – teisės viršenybę, akademinę laisvę, teismų ir žiniasklaidos nepriklausomumą bei valdžios skaidrumą.

Vykstančios diskusijos dalyvius galima padalinti į dvi dalis – ginančius praktinę/politinę poziciją ir ginančius vertybinę.

Praktinės pozicijos gynėjai sako, kad Vengrija turėtų likti EPP. Jie pirmiausia atkreipia dėmesį, kad Vengrijoje, kaip ir kitur, vyksta pasirengimas EP rinkimams ir Fidesz yra pradėjusi antieuropinę su fake news elementais, nukreiptais prieš George Sorosą ir jo finansuojamus imigrantus, kampaniją į Europos Parlamentą. Todėl bet kokie veiksmai prieš juos bus panaudoti vidaus politikoje, sakant, kad Europa yra būtent tokia, kokia ją pristato Viktoras Orbanas ir Fidesz – neįsiklausant ar net kovojanti prieš kitokią nuomonę.

Nepaisant to, kad tai jau nebe nuomonė, po melas. Juo labiau – Europos parlamento būsima koalicija po rinkimų yra visiškai neaiški. Šiandien stabilumą užtikrinanti EPP ir Socialdemokratų koalicija gali nebeturėti pakankamai balsų, todėl jos variacijos ir struktūra gali būti labai įvairi – EPP+Sd+(Alde+Macron sąrašas+Konservatoriai reformistai), ir bet kokia dėlionė vienus išimant ir kitus pridedant. Todėl Fidesz praradimas prieš rinkimus apsunkintų būsimas derybas dėl koalicijos, kadangi EPP turėtų paprasčiausiai mažiau galios.

Kitos pusės – vertybinės, pagrindiniai argumentai yra, kad nebrėžiant aiškių ribų, demagogų ir radikalų retorika stiprėja ir palikti didžiojoje šeimoje, jie meta šešėlį ant visų kitų partijų. Ir tokiu būdu kyla klausimas, ką mes bendro turime su Fidesz ir jos kova su teisės viršenybe bei pagarba nepriklausomoms institucijoms grindžiama demokratija.

Šiandien turėjau galimybę išsakyti savo poziciją Šiaurės ir Baltijos šalių EPP vadovų susitikime.

1. Tinkamo laiko paraginti Fidesz trauktis iš EPP nebus. Prieš rinkimus padėsime jiems Vengrijoje, tačiau po rinkimų jų kaina paprasčiausiai dar labiau išaugs, kadangi tikėtina nauja koalicija gali laikytis ant vengrų balsų. Reiškia praktinis požiūris dar labiau ims viršų. O vengrų elgesys prilygs politiniam šantažui. Todėl tiesiog reikia apsispręsti kiek mums svarbi EPP “kokybė”.

2. Teisės ir demokratijos negerbiantys demagogai klesti tiek, kiek tradicinės partijos neduoda jiems atkirčio. Visoje Europoje kaip grybai po lietaus dygstantys antisisteminiai ir antieuropietiški judėjimai remiasi ir tuo, kad neva nėra ko bijoti ES galimų sankcijų už teisės viršenybės ar demokratijos principų pažeidimus. Didžiosios partijos šoka poravimosi šokius aplink įvairius nedemokratus, remdamasi pragmatiniais išskaičiavimais ir tokiu būdu juos legitimizuoja esamus, ir leidžia gimti naujiems. Todėl reikia braukti brūkšnį ir pasakyti, kad bent jau daliai EPP bendruomenės tai nėra ir nebus priimtina.

3. Vienos valstybės balsas nei ES, nei EPP nėra pakankamai reikšmingas. Jei žodį taria septynios valstybės, to nebegalima ignoruoti. Todėl pakviečiau kolegas siekti bendros NB valstybių pozicijos.

4. Lietuvos nedemokratai irgi tikrina ribas – kiek laisvo žodžio, teisės viršenybės principų galima pažeisti, kad situacija atkreiptų Europos dėmesį. Kol kas dar neatkreipė. Bet kitas žingsnis gali būti ataka prieš neįtinkantį Konstitucinį teismą ar kitas demokratijos pamatams svarbias valstybės institucijas. Todėl mano argumentas yra ir vertybinis – ginti demokratijos pamatus Europoje, ir pragmatinis – precendentas Vengrijoje siųstų aiškų signalą ir mūsų vietiniams radikalams ir demagogams – esate stebimi, ir jūsų veiksmai neliks be tarptautinio atsako.

Šios dienos rezultatas- bendras Suomijos, Švedijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos ir Danijos pareiškimas, kad Vengrijos valdančiosios partijos veiksmai kelia ne tik didelį susirūpinimą. Šiaurės ir Baltijos šalių EPP partijų vadovai ragina Fidesz keisti pasirinktą kryptį. O kartu pradeda konsultacijas dėl būsimų bendrų konkrečių žingsnių dėl FIdesz narystės Europos Liaudies partijoje.
Islandijos konservatorių partija nepriklauso EPP, o Estijos atstovai dėl netrukus vyksiančių rinkimų, susitikime nedalyvavo.

Dėl tolimesnių žingsnių sutarimą pasiekti ketinama iki kovo 21d. kai vyks EPP vadovų susitikimas.

Konkretus žingsnis yra septynių partijų iš mažiausiai penkių valstybių kreipimasis į EPP vadovybę pradėti vienos partijos pašalinimo procedūrą.

Infa.lt
Parama - Ačiū!  
žiūrėjo 962

Žymos

Atsiliepimų 4

 1. Perdimas vandenyje    -  2019-02-27, 15:14

  Išskirtinis komjaunuolis. Su iniciatyva.

  Atsakyti į šį komentarą
 2. Ada    -  2019-02-28, 18:07

  Iš senelio paveldėjas psichine liga.balta bileta už ačiu neduodavo.

  Atsakyti į šį komentarą
 3. Alfonsas    -  2019-03-01, 07:25

  Šiaip jau „liaudies partijos“ yra labiau krikdemiškos (bent jau savo prigimtimi), o ne konservatyvios. Tiesa, krikdemiškos partijos irgi yra konservatyvios, bet saikingai. Tuo tarpu kitos tokios konservatyvios partijos, kokia yra TS-LKD, kontinentinėje Europoje praktiškai nėra, o Europoje yra tik UK konservatoriai (bet UK traukiasi iš EP, o UK konservatoriai iš EPP). Taigi…

  Atsakyti į šį komentarą
 4. is kaimo    -  2019-03-01, 19:58

  nors is mandagumo reikejo kriuktelt ir apie krikscioniskas vertybes..

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Ar pritariate Vyriausybės politikai nelegalų-imigrantų į Lietuvą atžvilgiu


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...