Idėja konfiskuoti įšaldytus Rusijos aktyvus ir perduoti juos Ukrainai sulaukia vis daugiau palaikymo, tačiau nemažai aukštų JAV ir kitų šalių pareigūnų ją vertina skeptiškai, rašo „The New York Times” (NYT).
Pasak laikraščio, nerimaujama, kad aktyvų konfiskavimas „pakirs pasitikėjimą tarptautinių įstatymų ir susitarimų sistema”, kurią aktyviai palaiko Vakarų vyriausybės.
Kitos NYT nurodomos priežastys:
- JAV iždo vadovė Janet Yellen ir kiti pareigūnai teigia, kad Rusijos sąskaitų areštas „galėtų pakirsti tikėjimą doleriu”, kuris laikomas plačiausiai naudojama valiuta pasaulinėje prekyboje;
- kitos valstybės, bijodamos konfiskavimo, mažiau norėtų laikyti pinigus JAV bankuose ar investuoti šalyje;
- ekspertai baiminasi, kad dėl šio žingsnio kitose šalyse laikomam JAV ir Europos turtui gali kilti „didesnė rizika, kad ateityje, kilus tarptautiniam ginčui, jis bus nusavintas”;
- Be to, pasak laikraščio, „atsirado nemalonus suvokiama to, kad Ukrainos atstatymo po karo išlaidos gerokai viršys sumą, kurią yra pasirengusios skirti net tokios turtingos sąjungininkės kaip JAV ir Europa”.
Rusijai pradėjus karinę invaziją Ukrainoje, Europos Sąjunga (ES) įšaldė jos jurisdikcijoje esančių Rusijos įmonių aktyvus.
ES taip pat svarsto galimybę įšaldytą Rusijos turtą konfiskuoti ir perduoti Ukrainai, tačiau kol kas nėra teisinio pagrindo taikyti tokią priemonę.
Tai, be kita ko, jau pripažino Prancūzija ir Šveicarija.
ES pagrasino, kad stebės Rusijos verslininkų bandymus parduoti įšaldytą turtą.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis