infa.lt

Mokslininkai aprašė mikroplastiko sukeliamą ligą

Mokslininkai aprašė mikroplastiko sukeliamą ligą

07 kovo
06:50 2023

Su mikroplastiko kaupimusi siejama nauja liga – plastikozė. Nustatyta, kad jūros audrapaukščiams, patekusios su vandeniu ir maistu, tokios dalelės sukelia vidaus organų audinių randus ir sunkius virškinimo sutrikimus.

Lėtas šiukšlių irimas, sintetinių audinių skalbimas, padangų trintis į kelio dangą ir kiti procesai pripildo aplinką mikroplastiko dalelėmis. Patekęs į gyvus organizmus su maistu, vandeniu ir net oru, mikroplastikas gali prasiskverbti į audinius ir ląsteles, kauptis ir sukelti pavojingus procesus, dažnai sukeliančius mirtį.

Mokslininkai randa mikroplastiko dalelių žmonių ir gyvūnų organizmuose visoje planetoje – nuo Arkties iki Antarktidos. Londono Gamtos istorijos muziejaus biologai ištyrė procesus, susijusius su mikroplastiko kaupimusi jūrų paukščiuose.

Naujoji liga vadinama plastikoze (plasticosis),, panašia į kitas fibrozes – patologines jungiamojo audinio ataugas dėl lėtinio uždegimo. Liga išsamiai aprašyta straipsnyje, paskelbtame žurnale „Journal of Hazardous Materials”.

Pagrindinis Alexo Bondo ir jo kolegų tyrimo objektas buvo storasnapiai audrapaukščiai. Šie paukščiai, gyvenantys Ramiajame vandenyne, laikomi vienomis pagrindinių jūrų taršos mikroplastiku aukų.

Ištyrę jų virškinamąjį traktą, mokslininkai nustatė, kad patogeninės dalelės pirmiausia kaupiasi pirmojoje, liaukinėje skrandžio srityje.

Dėl to užsikemša liaukų latakai ir blokuojamas fermentų išsiskyrimas, susilpnėja gebėjimas iš maisto išgauti maistingąsias medžiagas ir padidėja infekcijos rizika. Kai kuriais atvejais audrapaukščiai, sukaupę per daug plastiko, gali tiesiog mirti iš bado. Tačiau net jei jo kiekis nėra toks didelis, paukščiai priauga mažiau svorio ir neužauga iki įprasto dydžio.

Mokslininkai audrapaukščių virškinamojo trakto audiniuose pastebėjo patologinių pokyčių, būdingų fibrozinėms ligoms. Taip atsitinka, pavyzdžiui, veikiant asbestui: lėtinis uždegimas neleidžia audiniams normaliai atsistatyti ir lemia randų dauginimąsi. Tokie randai sudaryti daugiausia iš kolageno ir neleidžia atlikti įprastų funkcijų.

Naujame straipsnyje aprašomi tik audrapaukščių plastikozei būdingi virškinimo sistemos simptomai.

Tačiau mokslininkai įsitikinę, kad panašūs patologiniai pokyčiai gali paveikti ir kitas kūno dalis, įskaitant plaučius, ir, be abejo, kitas gyvūnų rūšis, kurios beveik su kiekvienu maisto kąsniu ir kiekvienu vandens gurkšniu sugeria mikroplastiko daleles.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 68

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Kaip gerai, kai žmogus sugeba gyventi savo iliuzijose. Pasineria į savo sukurtą pasaulį ir realybės...

Išsivysčiusios, sveiko proto vadovų šalys ruošiasi ne karams, o GYVENIMUI. Galvažudys, barbaras ir teroristas Putinas...

Važiuotų galvažudys Putinas, bet jį iš ten perkeltų į Hagą, tad susilaikys......

KOKS džiaugsmas tėvynės išdaviko paleckiukinėms atliekoms......

Tai, Putino nuo Hagos neišgelbės, tik tautos išdaviko paleckiukiniams džiaugsmas......

Kaip gaila......

Vakarų satanistai ir pidarastai yra šokiruoti. Šoko būsenoje yra ir Lietuvos liberal-pidarast-naciai....

Dolerio pabaigos pradžia.....

Būkit žmonės! Nebedėkit jos fotografijų....

Kokie mes tampame silpni, nemąstantis. Tai mokestis už lengvo pabendravimo norą. Su žmona juk bendrauti...

Na aš juos suprantu, nes žmonių skaičius tiesiogiai įtakoją tinginių, vagių bandiūgų ir t.t.. išnykimą,...