Europos diplomatijos vadovas Josepas Borrellas laikraščiui „Financial Times” papasakojo, kaip Europos Sąjunga nusprendė tiekti ginklus Ukrainai prasidėjus karinei invazijai. Po vasario 24 d.
J. Borrellas pasiūlė sąjungininkams panaudoti Europos taikos fondo lėšas ir nusiųsti ginklų Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. ES šalys šią idėją vertino skeptiškai, sakė diplomatas.
„Klausykite, ar sutiksite siųsti Europos taikos fondo lėšas Ukrainai apginkluoti? Ir tyla”, – pasakojo Josepas Borrellas. Jis buvo nepatenkintas, kad fondas skiria lėšas padėti Mozambikui ar Maliui, bet ne Ukrainai.
„Ar galite man tai paaiškinti? Nes mes netiekiame mirtinų ginklų? Na, mes netiekiame mirtinų ginklų, nes nėra karo. Bet jei karas yra, jiems reikia mirtinų ginklų, ar ne?” – diplomatas prisiminė savo argumentus.
Jis sakė, kad Europos Sąjungai toks dalyvavimas kariniame konflikte buvo sunkus sprendimas, kuriuo daugelis abejojo. Tačiau Josepas Borrellas mano, kad po vasario 24 d. įvyko „lūžio taškas”. „Šis tabu buvo sulaužytas”, – teigia jis.
2021 m. buvo sukurta Europos taikos fondas, skirtas karinėms ir gynybos reikmėms finansuoti, siekiant užkirsti kelią kariniams konfliktams kitose šalyse. Iki Rusijos karinės invazijos fondo lėšos niekada nebuvo naudojamos ginklams įsigyti. ES Lisabonos sutarties 41.2 punkte nustatyta, kad „su karinėmis operacijomis susijusios išlaidos” negali būti daromos iš bendro biudžeto.
Tačiau Josepas Borrellas tvirtino, kad fondas nėra oficialaus ES biudžeto dalis. Jis pabrėžė, kad ES yra taiki organizacija, tačiau tai, kas vyksta Ukrainoje, reikalauja pademonstruoti pasiryžimą „parodyti jėgą ir imtis atsakomųjų veiksmų”.
Pasak Josepo Borrello, nuo vasario 24 d. Europos Sąjunga Ukrainai išsiuntė 49 mlrd. eurų finansinės pagalbos, iš kurių 3,6 mlrd. eurų sudarė karinė pagalba. 45 mln. eurų iš Europos taikos priemonės buvo skirta Ukrainos kariuomenės mokymams Lenkijoje.
Šie mokymai yra dalis ES karinės misijos, dėl kurios susitarta praėjusių metų spalį. FT duomenimis, nuo karinės invazijos pradžios ES į Ukrainą nusiuntė 325 tankus, 200 daugkartinių raketų paleidimo įrenginių ir daugiau kaip 1 000 bepiločių orlaivių.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis