IBM: „Kvantiniai kompiuteriai vis labiau artėja prie klasikinių šifravimo protokolų nulaužimo”
Jau metų metus šifravimas atlieka pagrindinį vaidmenį saugant naudotojo duomenis. Tačiau tobulėjant kvantinei kompiuterijai, tradiciniams kriptosistemų sprendimams ir standartams, kuriais naudotojai rėmėsi anksčiau, iškilo rimta įsilaužimo grėsmė.
IBM institutas paskelbė ataskaitą „Saugumas kvantinėje eroje”, kurioje teigiama, kad įmonės turėtų spręsti būtinybę apsaugoti savo taikomąsias programas ir infrastruktūrą nuo iššifravimo rizikos.
Ataskaitos autoriai teigia, kad kvantiniai kompiuteriai kelia „egzistencinį pavojų” klasikiniams šifravimo protokolams. Pasak jų, kibernetiniai nusikaltėliai jau užvaldė svarbius duomenis, tikėdamiesi juos iššifruoti vėliau, kai kvantinių technologijų pažanga pasieks reikiamą lygį, rašo „Venture Beat”.
Vienas iš pagrindinių tradicinių kriptografinių protokolų, tokių kaip RSA, trūkumų yra tas, kad jie yra pagrįsti matematiniais uždaviniais, pavyzdžiui, didelių skaičių faktorizacija.
Kvantiniai kompiuteriai šias problemas išsprendžia gana lengvai, per kelias valandas, naudodami brutalią jėgą ir Šoro algoritmą.
Nors kvantiniai kompiuteriai dar nėra tokie pažangūs, vis daugiau organizacijų rimtai vertina kvantinio įsilaužimo riziką. 2022 m. gruodį JAV valdžios institucijos priėmė Kvantinės kibernetinio saugumo parengties įstatymą, kuriuo vyriausybės agentūros skatinamos ieškoti technologinių šios problemos sprendimų.
Vieną iš tokios apsaugos variantų, žinoma, siūlo IBM. Praėjusiais metais ji pristatė „IBM z16” sprendimą, skirtą apsaugoti svarbius duomenis nuo kvantinių įsilaužimų.
IBM taip pat sukūrė tris iš keturių algoritmų, kuriuos JAV Nacionalinis standartų ir technologijų institutas atrinko kaip kvantinės grėsmės nekeliančius šifravimo metodus.
Praėjusių metų pabaigoje bendrovė paskelbė, kad IBM kompiuteris „Condor” taps pirmuoju universaliu kvantiniu kompiuteriu, turinčiu daugiau nei 1000 kubitų.
2023 m. IBM planuoja išleisti kvantinį kompiuterį, paremtą „Heron” procesoriumi – pirmuoju iš naujos modulinių procesorių linijos, kuri padės iki 2025 m. padidinti kvantinių kompiuterių kubitų skaičių iki 4 000 ar daugiau.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Netikiu kompiuteriniu ar telefoniniu saugumu, nei per garstyčios grūdelį. Paguoda tai, kad neturiu paslapčių. Kartais kolegai per telefoną „primenu”: „Tik nepasakyk kur mes tuos nužudytuosius užkasėme”…