Trečiąjį ketvirtį ES dujų pirkimui išleido rekordinę 101 mlrd. eurų sumą
Europos Komisija (EK) paskelbė ataskaitą apie dujų rinkos būklę apie trečiąjį 2022 m. ketvirtį. Iš EK medžiagos matyti, kad liepos-rugsėjo mėnesiais Europos Sąjunga (ES) dujų importui išleido apie 101 mlrd. eurų, o tai yra rekordinė suma per pastarąjį dešimtmetį. Tuo pačiu laikotarpiu 2021 m. išlaidos dujoms sudarė 29 mlrd. eurų.
Ataskaitoje pažymima, kad trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu, Rusijos vamzdynais tiekiamų dujų importas sumažėjo 74%. Tiekimas per Baltarusiją sumažėjo 96%, per Ukrainą – 63%, per „Nord Stream 1” – 85%. Dujų tiekimas padidėjo tik per „Turkish Stream” – 21%.
2022 m. sausio-lapkričio mėnesiais Rusijos dujotiekių dujų importas į ES per metus sumažėjo 69 mlrd. m³, o bendras dujų importas iš Rusijos – 64 mlrd. m³.
Ataskaitoje teigiama, kad suskystintų gamtinių dujų (SGD) importas į ES trečiąjį ketvirtį išaugo 89% – iki 32 mlrd. kubinių metrų, nepaisant smarkiai sumažėjusio tiekimo iš Rusijos.
Suskystintų gamtinių dujų importas iš JAV užtikrino stabilų tiekimą. Praėjusių metų sausio-lapkričio mėnesiais JAV į ES patiekė 52 mlrd. m³ SGD.
Trečiąjį ketvirtį ES dujų suvartojimas per metus sumažėjo 8% (-5,1 mlrd. m³) – iki 59 mlrd. m³. Kartu ataskaitoje pažymima, kad dėl didėjančių dujų kainų kai kuriuose sektoriuose de facto sumažėjo paklausa. Trečiąjį ketvirtį bendras dujų importas į ES padidėjo 2%, o gavyba sumažėjo 9%.
Kartu EK pabrėžia, kad vidutinis ES dujų saugyklų užpildymas rugsėjo pabaigoje siekė 89%, t. y. apie 14% daugiau nei 2021 m.
Sausio pradžia Europoje buvo neįprastai šilta, todėl artimiausiais TTF ateities sandoriais dujų kainos žemyne sumažėjo iki 69 eurų už 1 MWh (724 eurai už 1 000 kubinių metrų). Tai mažiausia kaina per pastaruosius metus ir penkis kartus mažesnė nei 2022 m. rugpjūčio mėn. buvusi didžiausia dujų kaina.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Rusijos,Turkijos ir JAV oligarchai,gaudami kolosalias pajamas is resursu ir dar tarpininkavimo!