Politinius priešininkus geriau sodinti iki gyvos galvos, net už tai, už ką jau buvo išteisinti
Turkijos apeliacinis teismas trečiadienį (gruodžio 28 d.) paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį pagrindiniam prezidento Recepo Tayyipo Erdogano kritikui, kurio įkalinimas dar labiau padidino įtampą Ankaros santykiuose su Vakarais.
Paryžiuje gimęs aktyvistas ir filantropas Osmanas Kavala balandį buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos be galimybės būti paleistam lygtinai dėl kaltinimo, kad 2013 m. bandė nuversti vyriausybę finansuodamas gatvės protestus.
Dar septyni asmenys buvo įkalinti po 18 metų už pagalbą mėginant nuversti tuometinio premjero R. T. Erdogano vyriausybę per vadinamuosius Gezi parko mitingus Stambule.
Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu” pranešė, kad apeliacinis teismas nusprendė, jog balandžio mėnesio nuosprendis „atitinka teisę”.
Gynyba dar gali apskųsti bylą Turkijos Aukščiausiajam Teismui.
Metus trunkantis O. Kavalos teismo procesas nuo pat jo netikėto suėmimo 2017 m. spalį graužė strateginius, bet audringus NATO narės Turkijos ryšius su pagrindiniais Vakarų sąjungininkais.
Tuo metu Kavala buvo geriausiai žinomas kaip švelnaus būdo verslininkas, dalį savo turto skiriantis kultūrai ir projektams, kuriais siekiama sutaikyti Turkiją ir jos aršią priešininkę Armėniją.
Tačiau Recepas Tayyipas Erdoganas jį vaizdavo kaip Vengrijoje gimusio JAV milijardieriaus George’o Soroso kairįjį agentą, kuris, naudodamasis užsienio pinigais, bando nuversti valstybę.
Kavala pirmą kartą buvo apkaltintas 2013 m. protestų bangos, kurią kai kurie analitikai laiko Erdogano autoritarinės laikysenos pradžia antroje jo du dešimtmečius trunkančio valdymo pusėje, finansavimu. Teismas jį išteisino ir 2020 m. vasarį paleido į laisvę – tačiau tik tam, kad policija jį suimtų dar nespėjus grįžti namo pas žmoną.
Tada kitas teismas apkaltino jį dalyvavus 2016 m. nepavykusiame bandyme įvykdyti perversmą prieš R. T. Erdoganą, per kurį Stambule ir Ankaroje žuvo daugiau kaip 250 žmonių.
Kavala galiausiai buvo apkaltintas abiem kaltinimais. Ir teismas jį nuteisė pagal tuos pačius kaltinimus, nuo kurių jis buvo išteisintas 2020 m.
Vokietija pareikalavo jį nedelsiant paleisti, o Jungtinės Valstijos pareiškė esančios „labai susirūpinusios” dėl šio sprendimo.
„Jo neteisingas nuteisimas nesuderinamas su pagarba žmogaus teisėms ir teisinės valstybės principu. Dar kartą raginame Turkiją paleisti Osmaną Kavalą”, – sakė JAV valstybės departamento atstovas Vedantas Patelis. „Turkijos žmonės nusipelno naudotis savo žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis nebijodami bausmės.”
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Uztenka jau kalejime vis „dadurti” po keleta meteliu,kaip Paleckiui kad daro. Va ir islaikys iki gyvos,nors pasodino „humaniskam laikui”.