infa.lt

Mokslininkai „nulaužė” slaptą Karolio V šifrą

27 lapkričio
11:35 2022

Slaptas Karolio V laiškas / © Jean-Christophe Verhaegen, AFP

Karolis V, Šventosios Romos imperijos imperatorius ir Ispanijos karalius, buvo vienas galingiausių XVI a. vyrų. Mokslininkams prireikė šešių mėnesių, kad iššifruotų jo laišką, 1547 m. išsiųstą ambasadoriui Prancūzijoje, kuriame atskleidžiami įtempti abiejų valstybių santykiai.

Karolis V, Šventosios Romos imperijos imperatorius ir Ispanijos karalius, valdė daugiau kaip 40 metų ir buvo didžiausia to meto politinė figūra, valdžiusi didžiules teritorijas Vakarų Europoje ir Amerikoje.

Natūralu, kad toks žmogus turėjo daug priešų. Šventosios Romos imperijos valdovo santykiai su Prancūzija ir jos karaliumi Pranciškumi I buvo pajankamai įtempti.

1547 m. Karolis V savo ambasadoriui Prancūzijoje Žanui de Sent Morisui parašė paslaptingą laišką, kurio niekas negalėjo perskaityti jau penkis šimtmečius. Šimtmečius laiškas buvo užmirštas Nansi (Prancūzija) bibliotekos archyvuose, kol tyrinėtoja Cécile Pierrot atsitiktinai sužinojo apie jo egzistavimą ir ėmėsi jį iššifruoti.

Kruopščiai apdorodama dokumentą kompiuteriu, Pierrot palaipsniui įveikė daugiau nei šimto simbolių šifrą. Kai kurios raidės reiškė ištisus žodžius, kitos – tam tikrus balsius, o dar kitos buvo bereikšmės – imperatorius jas pridėjo norėdamas suklaidinti potencialų priešininką, jei šis bandytų iššifruoti raides.

Proveržis įvyko šių metų birželį, kai buvo perskaityta visa frazė, o po to teliko tik laiko klausimas, kada bus iššifruota likusi laiško dalis. Mokslininkų komanda, padedama istorikės Camille Desenclos, įveikė kodą.. Paaiškėjo, kad, nepaisant prieš trejus metus pasirašytos taikos sutarties, Karolio V ir Pranciškaus I santykiai buvo labai prasti, o laiške imperatorius išreiškė susirūpinimą dėl gandų apie prieš jį rengiamą sąmokslą.

Naujienų portalo France24.com duomenimis, dabar mokslininkai ketina iššifruoti kitus Karolio V laiškus, kurie leis įvertinti jo politinį indėlį į Europos vystymąsi. Be istorinės vertės, tokie tyrimai gali būti laikomi ne vien įdomiu nuotykiu, atskleidžiančiu XVI a. Europos politikos užkulisius ir vieno didžiausių to meto valdovų mąstymo procesą.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 536

Žymos:

Atsiliepimų 2

  1. VŽA    -  2022-11-27, 16:03

    Stulbinanti naujiena…

    Atsakyti į šį komentarą
  2. O ateiviams    -  2022-11-27, 22:37

    jau perdave ta laimejima,ar vyksta tarpgalaktinis protokolo derinimas?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Klausimas būtų, su kuo derėtis ir dėl ko? Jeigu Jus turite omenyje žmogėdras, tai su...

Laukiu ŠS šulo fantomaso rašinėlio šia tema....

Gal tai karo uz demokratija viena is priežasčių?...

Rusija, net linkėdama blogo Lietuvai (o tai netiesa), neturėtų daryti nieko. Mes patys tarpusavyje gerkles...

Tai mes bet kuriuo atveju ten liksim :) Klausimas tik kokio dydžio šukės bus ir...

Niekas nenori mirti...

Vakarai nurodo Kiniją ir Rusiją kaip savo strateginius priešininkus, tačiau ekonominiai Vakarų rodikliai kur kas...