Kai Europa laikosi „žaliųjų” anglies atsisakymo planų, Kinija vykdo naujus anglies projektus
Turtingosios šalys laikosi pažadų palaipsniui atsisakyti akmens anglių energetikos, nepaisant karo Ukrainoje, kad padėtų pasiekti „žaliuosius” klimato kaitos tikslus, tačiau antradienį (lapkričio 15 d.) paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad Kinijos anglių parko plėtra gali sumažinti Europos anglių energetikos uždarymo poveikį, rašo Euractiv.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) politinio forumo ir Europos Sąjungos šalys nuo 2010 m. iki 2030 m. ketina uždaryti daugiau kaip 75 proc. savo anglių elektrinių pramonės, teigiama aljanso „Powering Past Coal Alliance” (PPCA) ataskaitoje.
Teigiama, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas deginant anglis yra didžiausias klimato kaitos veiksnys, todėl manoma, kad norint pasiekti pasaulinius klimato kaitos (stabdymo?) tikslus būtina atsisakyti anglies.
Nors kai kurios šalys, pavyzdžiui, Didžioji Britanija ir Vokietija, dėl karo Ukrainoje ir susirūpinimo dėl Rusijos energijos tiekimo sustabdymo atidėjo anglių elektrinių uždarymą šią žiemą, tačiau, kaip teigiama ataskaitoje, kuri buvo paskelbta per pasaulio lyderių aukščiausiojo lygio susitikimą klimato kaitos klausimais COP27 Egipte, bendros anglies atsisakymo datos nesikeitė.
„Vietoje to vyriausybės deda daugiau pastangų investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius ir didinti energijos vartojimo efektyvumą, siekdamos paspartinti perėjimą nuo elektros energijos gamybos, kuriai naudojamas tiek akmens anglis, tiek dujos”, – teigė PPCA – tarptautinė kampanija, kuria siekiama palaipsniui atsisakyti šio kuro.
Kinija gi, planuoja naujas anglių elektrines
Kinija įsipareigojo iki 2030 m. sumažinti anglies dioksido išmetimą ir iki 2060 m. pasiekti anglies dioksido neutralumą. Pirmadienį Kinija pareiškė neprieštaraujanti, kad 1,5 laipsnio Celsijaus būtų minimas kaip tikslas apriboti pasaulinį atšilimą.
Praėjusią savaitę Egipte vykusiose COP27 derybose dėl klimato kaitos Kinijos pasiuntinys Xei Zhenhua pareiškė, kad šaliai reikės išlaikyti kai kurias anglių elektrines, kad padėtų išlaikyti elektros energijos tinklo stabilumą.
Ataskaitoje nurodoma, kad pasaulyje vis dar planuojama pastatyti beveik 300 gigavatų (GW) naujų anglimi kūrenamų elektrinių, iš kurių maždaug du trečdalius, t. y. 197 GW pajėgumų, planuojama pastatyti Kinijoje.
„Spartesniam elektrinių išėmimui iš eksploatacijos EBPO šalyse ir naujų projektų pasiūlymų skaičiaus sumažėjimui kitose pasaulio šalyse priešpriešą darė nuolatinė anglies parko plėtra Kinijoje”, – teigiama ataskaitoje.
infa.lt: Kitaip tariant – neaišku, kas dar gali įvykti iki Kinijos žadamų 2060-ų metų, tačiau dabar ji į „žaliuosius” Europos tikslus žvelgia skeptiškai.
Beje, Kinijoje gyvena daugiau nei triskart daugiau žmonių-vartotojų, nei ES (atitinkamai 1,45 mlrd prieš 450 mln), ten veikia daugybė Europos, JAV ir likusio pasaulio įmonių gamyklų, kurios naudoją tą pačią iš anglių gaminamą energiją ir tuo skatina jos gamybos plėtrą.
Tad ES siekiamas anglies pramonės atsisakymas tokiu metu – atneš nuostolius tik pačiai ES, tačiau jokio juntamo pasikeitimo švaresnio oro linkme – nepasieks.
Tačiau, kai remiamasi ne moksliniais tyrimais, o pačių palaikoma ideologine-politine linija – kitokio rezultato tikėtis net neverta. Juolab, kad siūlomi Saulės, vėjo energetikos tikslai – jokie ne „žali” ilgalaikėje perspektyvoje.
Mat „žaliųjų” energijos įtaisų komponentų gamybos ir utilizavimo baigus tarnybą procesai, yra tiek ” nežali”, kad apie juos kalbėti gali tik visiškai nieko neišmanantys šioje srityje arba išmanantys, bet norintys restartuoti (kaip kompiuterį) visą gamybos-finansų sistemą.
Teigiama, kad nafta yra baigtinis resursas žemėje. O litis iš kurio gaminami elektromobilių ir telefonų akumuliatoriai, plastikas gaminamas iš naftos, iš kurio daromi vėjo elektrinių sparnai ir visa kita, kas gaminama iš iškasamų medžiagų – nėra baigtiniai resursai?
Nebaigtiniai resursai yra tik mediena ir biomasė, kurias galima užsiauginti – bet juk tai deginant, pasak „žaliųjų”, vyksta atmosferos tarša, tad realiai, kas bebūtų kalbama, lieka tik tie patys baigtiniai iškastiniai resursai iš kurių bus gaminama „švari energija”. Juokinga.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
planu neratifikavo ir JAV,ne tik KInija.