infa.lt

Kriptobirža išgyvena krizę

Kriptobirža išgyvena krizę

10 lapkričio
06:30 2022

Su kokiomis problemomis susiduria FTX

Pagrindinė kriptovaliutų birža „Binance” yra pasiruošusi įsigyti pagrindinį konkurentą FTX, kuris susidūrė su likvidumo problemomis. Tuo metu pastarojo tokeno vertė smuko beveik 13% – iki 16 JAV dolerių už vienetą. „Binance” įkūrėjas Changpeng Zhao savanoriškai pasisiūlė padėti FTX. Jis teigė esąs pasirengęs įsigyti savo konkurento aktyvus – abi bendrovės pasirašė atitinkamą susitarimą, praneša Kommersant.

Changpeng Zhao varžovas Sam Bankman-Fried yra jauniausias praėjusių metų „Forbes” sąrašo milijardierius. Per vieną naktį jis prarado 14,5 mlrd. dolerių – beveik 94 proc. savo turto. Apie tai, kaip jis jį pelnė, skaitykite „Kommersant FM” informaciniame biuletenyje:

Verslininkas Samas Bankmanas-Friedas 2019 m. įkūrė kriptovaliutų biržą FTX. Jis baigė fizikos studijas Masačusetso technologijos institute, dirbo Volstryte, o 2017 m. pradėjo dirbti su kriptovaliutomis. Verslininkas save apibūdino kaip „veiksmingo altruizmo” pasekėją ir ketino susikrauti didžiulį turtą, kad didžiąją jo dalį galėtų skirti labdarai. Jau 2021 m. 29-erių Bankmanas-Friedas tapo turtingiausiu pasaulio žmogumi iki 30 metų. „Forbes” apskaičiavo, kad jo turtas siekia 8,7 mlrd. dolerių.

FTX vertė tuo metu siekė 18 mlrd. JAV dolerių. Įmonė aktyviai pritraukė investicijų, įskaitant „SoftBank Holding” ir „Sequoia Capital”. Taip pat dalį lėšų skyrėme savo prekės ženklui: apie 135 mln. dolerių išleidome įsigydami teises į Majamio „Heat” krepšinio stadioną, kuris tapo „FTX Arena”, ir 210 mln. dolerių partnerystei su kibernetinio sporto organizacija TSM. FTX logotipas pasirodė ant lenktynininko Lewiso Hamiltono kombinezono, o NBA superžvaigždė Stephenas Curry, amerikietiškojo futbolo žaidėjas Tomas Brady ir kiti sportininkai buvo prekės ženklo ambasadoriai.

„Svarbiausia yra ne pinigai, o partnerystė su tradicinėmis finansinių paslaugų įmonėmis”, – sakė Bankman-Fried. Pavyzdžiui, FTX susitarė su „Visa” išduoti bendro žymėjimo kortelę. 2022 m. bendrovė buvo įvertinta 32 mlrd. dolerių, o per kitą finansavimo etapą pritraukė 400 mln. dolerių.

FTX griūtis prasidėjo lapkričio 2 d. „Coindesk” straipsnyje. Žurnalistai išsiaiškino, kad kita Bankman-Friedo bendrovė „Alameda Research” savo balanse turėjo per daug savo pačios biržos išleistų tokenų. Tuomet „Binance” įkūrėjas Changpeng Zhao pardavė beveik 600 mln. dolerių vertės savo konkurento tokenų. Įvykiai klostėsi milijonų investuotojų akivaizdoje, o oponentai apie savo veiksmus rašė Twitteryje.

Tačiau kaip per porą dienų žlugo visa kriptovaliutų imperija?

Kokios bus pasekmės? Į šiuos klausimus atsakė „8848 Invest” vyriausiasis analitikas Viktoras Peršikovas: „FTX, turėdama likvidumo ir pajėgumų, pirko ir investavo į įvairius kriptovaliutų projektus – tai darė skolintais pinigais. Tokiuose sandoriuose kaip užstatą ji naudojo savo [ačios tokeną.

Krentant biržos vertei, pradėjo kilti likvidumo problemų. Kaip dabar galime daryti išvadą, bendrovė apskritai atidžiai nestebėjo savo balanse turimų atsargų. Kai nukritus žetono vertei naudotojai staiga pradėjo atsiimti lėšas, biržai paprasčiausiai pritrūko likvidumo lėšų.

Apskritai tokenų vertės smukimą lėmė keli veiksniai. Neigiamą padėtį rinkoje šiais metais, be kita ko, lėmė pasaulio bankų pinigų politikos pokyčiai.

Be to, blogėja padėtis su Taivanu. Jei daroma prielaida, kad prie to prisidėjo „Binance”, tuomet arba birža iš pradžių neįvertino visų galimų pasekmių, nes iš dalies nukentėjo ir pati, arba bendras planas buvo būtent paveikti savo konkurentą ir taip gauti galimybę jį išpirkti.

Rinka išgyvena gana ilgą nuosmukio laikotarpį. Tokius įvykius galima laikyti tam tikru kulminacijos etapu. Reikia pasakyti, kad yra labai daug žmonių, kurie dabar pirks kriptovaliutą dabartinėmis kainomis, nes jau metus nebuvo galimybės įsigyti bitkoiną už 17-18 tūkst. dolerių.”

FTX gelbėjimo sandoris gali neįvykti – Šermano antimonopolinis įstatymas draudžia tiesioginiams konkurentams padėti vienas kitam. Todėl „Binance” gali išpirkti tik ne JAV kriptovaliutų biržos padalinius. Tačiau didžiausią grėsmę rinkai kelia ne FTX, o Bankman-Frieda’s Alameda Research. Ji vadinama „šešėline kriptovaliutų rinkos dalimi”.

Dėl žlugimo ji gali įtraukti į krizę ir kitus kriptovaliutų rinkos žaidėjus, sakė fondo „Hardcore Capital Labs” portfelio valdytojas Filipas Vasiljevas:

„Tai tikriausiai vienas blogiausių dalykų, galinčių nutikti rinkoje, nes šios rizikos magnitudė nėra aiški.

„Alameda” turėjo daug sandorio šalių – tikriausiai kaip ir visos kitos sandorio šalys rinkoje – ir dabar visos jos yra apgailėtinoje padėtyje, įskaitant didelius rizikos draudimo fondus, kurie skolino arba skolinosi pinigų iš „Alameda”.

Neaišku, kokioje didelėje duobėje atsidūrė šios sandorio šalys. Gali kilti toks domino efektas. Jei sandoris bus sudarytas, rizika pirmiausia sumažės biržos naudotojams – jie galės susigrąžinti dalį lėšų. Tačiau būtent rizikos draudimo fondams, kurie prekiavo su „Alameda”, ši rizika visiškai nesumažinta. Jei Binance nupirks FTX, Alameda bus skolinga Binance.

FTX krizė yra jau ketvirtoji kriptovaliutų griūtis nuo metų pradžios. Kaip ir kitais atvejais, ją lydėjo tradicinis investuotojų pabėgimas.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 71

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...