G7 ministrai siekia suderinti politiką dėl karo Ukrainoje ir „naujos grėsmės” – Kinijos
Ketvirtadienį (lapkričio 3 d.) prasidėjusiame susitikime Vokietijoje, Didžiojo septyneto (G7) šalių užsienio reikalų ministrai aptaria, kaip geriau suderinti politiką ir išlikti vieningiems dėl stiprėjančių Rusijos išpuolių Ukrainoje, augančio Kinijos „agresyvumo” ir kitų „degančių klausimų”, informuoja Euractiv.
Susitikimas Vakarų Vokietijos Miunsterio mieste rengiamas nerimaujant dėl Vakarų politikos nuoseklumo prieš Rusijos įsiveržimą į Ukrainą, visoje Europoje keičiantis vyriausybių vadovams.
Galima JAV respublikonų pergalė, kurie per kitą savaitę vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus, greičiausiai perims Kongreso kontrolę, taip pat kelia nuogąstavimų dėl galimo JAV pagalbos Ukrainai apribojimo.
„Šis G7 ministrų susitikimas mums vyksta itin svarbiu metu”, – sakė vienas aukšto rango JAV valstybės departamento pareigūnas, pažymėdamas, kad ši grupė „buvo labai svarbus koordinavimo mechanizmas” nustatant politinį požiūrį į aktualiausius klausimus.
Dvi dienas truksiančiame susitikime G7 diplomatai dalyvaus posėdžiuose, kuriuose, be kita ko, bus aptariami Ukrainos, Kinijos, Indijos-Ramiojo vandenyno jūros regiono, Irano ir Afrikos klausimai.
Antradienį Kijeve apsilankęs ES energetikos komisaras Kadri Simsonas pasakojo, kad Europos Sąjunga kartu su partneriais ieško būdų, kaip padidinti pagalbą Ukrainos energetikos sektoriui.
Pasak jos, Ukrainai reikia specialios įrangos ir priemonių, kad būtų galima eliminuoti energetikos infrastruktūrai padarytą žalą. Užsienio bendrovės turėtų būti raginamos teikti pirmenybę energetikos įrangos perdavimui Ukrainai.
Dėmesys Azijai
G7 susitikimas taip pat suteiks galimybę turtingiausioms pasaulio demokratinėms valstybėms aptarti pokyčius Kinijoje ir saugumą Indijos-Ramiojo vandenyno regione po to, kai praėjusį mėnesį vykusiame Komunistų partijos suvažiavime Kinijos Prezidentas Xi Jinpingas įtvirtino savo valdžią.
Per suvažiavimo atidarymą sakytoje kalboje Xi pareiškė, kad Kinija niekada neatsisakys panaudoti jėgos, kad užtikrintų susivienijimą su Taivano sala, į kurią ji pretenduoja kaip į savo suverenią teritoriją.
„Užsienio reikalų ministrai aptars padėtį Taivane … ir tai, kaip G7 gali sustiprinti partnerystę su regiono šalimis”, – sakoma Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.
G7 ministrai taip pat, tikriausiai, aptars neseniai Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo priimtus ginčytinus sprendimus leisti Kinijos laivybos bendrovei „Cosco” investuoti į terminalą Hamburgo uoste ir penktadienį apsilankyti Pekine.
Kritikai kaltina O. Scholzą, kad jis ir toliau teikia pirmenybę Vokietijos ekonominiams interesams, o ne platesniems bendro saugumo klausimams, kaip, anot jų, jo pirmtakė Angela Merkel darė Rusijos atžvilgiu.
Jungtinės Valstijos „tvirtai užsiminė”, kad Kinija neturi turėti kontrolinio intereso Hamburgo uosto terminale, sakė aukštas JAV valstybės departamento pareigūnas.
Greičiausiai spaudžiant JAV, Vokietija nusprendė leisti bendrovei „Cosco” turėti tik 24,9 % terminalo akcijų, t. y. mažiau nei iš pradžių siūlyta įsigyti 35 % akcijų.
Vokietija taip pat pakvietė Ganą, Keniją ir Afrikos Sąjungą prisijungti prie G7 susitikimo, kuriame bus diskutuojama apie klimato kaitą, infrastruktūrą, demokratiją ir konfliktų bei humanitarinių krizių sprendimą, pranešė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija.
G7 susitikimą rengia Vokietija, kuri rotacijos tvarka pirmininkauja šiai grupei. Miunsteris rengia pirmąjį didelį diplomatinį susitikimą nuo 1648 m., kai buvo pasirašyta Vestfalijos sutartis, užbaigusi Trisdešimties metų karą Europoje.