Dvi pelno nesiekiančios organizacijos ir šimtai piliečių, siekdami užtikrinti energijos tiekimo saugumą, padavė į teismą Belgijos valstybę, branduolinės energetikos operatorių „Engie” ir perdavimo sistemos operatorių „Elia”, rašo Euractiv.
Trečiadienį ne pelno organizacija „Vinçotte Nuclear” (AVN) pateiks supaprastintą ieškinį, kuriuo prašys skirti baudas ir sustabdyti bet kokius negrįžtamus „Doel 3” išmontavimo proceso veiksmus.
Rugsėjo 16 d. piliečių ne pelno organizacija 100TWh taip pat pradėjo teisinius veiksmus, siekdama užkirsti kelią 2003 m. įstatymo dėl laipsniško branduolinės energijos atsisakymo įgyvendinimui, vadindama nustatytą branduolinės energijos atsisakymo datą „politiniu terminu” ir teigdama, kad tai kelia grėsmę tiekimo saugumui, ypač atsižvelgiant į karą Ukrainoje.
Prie 100TWh ieškinio prisijungė piliečiai ir pramonės įmonės, o pirmasis bylos posėdis Briuselio pirmosios instancijos teisme įvyks ketvirtadienį.
Organizacijos, kuri pasisako už energijos rūšių derinį, kurį sudarytų 50 proc. branduolinės energijos, kad būtų užtikrintas tiekimo saugumas ir kainų stabilumas, teigimu, Vyriausybės planai remtis importu ir dujomis nėra išeitis, nes abu šie energijos šaltiniai yra nepatikimi.
Be to, organizacija teigia, kad laipsniškas branduolinės energijos atsisakymas turės neigiamą poveikį aplinkai ir neleis Belgijai pasiekti tarptautinių tikslų, susijusių su išmetamu CO2 kiekiu.
100TWh pavadino Doel 3 elektrinės uždarymą „neleistinu ekocidu”, nes dėl to dvi dujomis kūrenamos elektrinės, kurias planuoja statyti vyriausybė, per metus papildomai išskirs 3,2 mln. tonų CO2, ir apibūdino Belgiją kaip esančią „energetinėje mirties baloje”.
„Vyriausybė renkasi didinti dujų paklausą (taigi ir kainas) ir spartinti visuotinį atšilimą”, – daro išvadą organizacija.
Abi organizacijos prašo atidėti pasirengimą išmontuoti branduolinį reaktorių, surengti viešas konsultacijas ir parengti ataskaitą apie uždarymo poveikį aplinkai. Teisiniai veiksmai bus grindžiami ES teise, pagal kurią prieš išmontuojant reaktorių reikia atlikti poveikio aplinkai vertinimą ir surengti viešąsias konsultacijas.
Tačiau aplinkosaugos organizacijos, tokios kaip „Greenpeace” ar „Bond Better”, džiaugiasi pirmuoju branduolinio reaktoriaus uždarymu šalyje.
„Šiuo pirmuoju galutiniu didelio branduolinio reaktoriaus uždarymu Belgijoje iš tiesų pradedame naują energetikos pertvarkos etapą”, – rugsėjo 22 d. sakė Belgijos „Greenpeace” energetikos ekspertas Janas Vande Putte.
„Ateitis priklauso saulės baterijoms ir vėjo turbinoms, didesniam energijos vartojimo efektyvumui, kaupimui ir paklausos valdymui”, – pridūrė jis.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis