Seimo valdančioji dauguma po svarstymo prastūmė įstatymo projektą, kuriuo siūloma nustatyti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininko Vytauto Landsbergio teisinį statusą kaip valstybės vadovo.
Įstatymo projektu numatoma įtvirtinti, kad Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, pagal 1990 m. kovo 11 d. patvirtintą Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą būdamas aukščiausiuoju Lietuvos Respublikos pareigūnu, nuo 1990 m. kovo 11 d. iki 1992 m. lapkričio 25 d. turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus.
Jame taip pat būtų konstatuojama, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas nuo 1990 m. kovo 11 d. buvo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas.
Dokumento aiškinamajame rašte iniciatoriai pažymi, kad Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui, kaip aukščiausiajam Lietuvos Respublikos pareigūnui, Laikinajame Pagrindiniame Įstatyme priskirti įgaliojimai ir atliktas darbas rodo, kad jis vykdė įgaliojimus ir atliko darbą, kuriuos turi ir vykdo valstybių vadovai. (Arba to meto Aukščiausios tarybos įgaliotieji asmenys, įgalioti ne Lietuvos visuomenės)
Pristatymo metu viena iš projektų iniciatorių Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra teigusi, kad šis įstatymas yra pagarbos ir pripažinimo ženklas žmogui, kuris suvaidino išskirtinį vaidmenį Lietuvos istorijoje. „Esu įsitikinusi, kad atėjo laikas įvertinti profesoriaus V. Landsbergio indėlį ir, tikiu, kad šis Seimas yra būtent tas, kuriam užteks jėgų ir išminties tai padaryti. Niekam nekilo abejonių, kad tuo metu Lietuva jau buvo nepriklausoma ir savarankiškas valstybė. Šiandien puikus laikas pripažinti, kad ši valstybė turėjo ir vadovą“, − yra pabrėžusi Seimo Pirmininkė.
1990–1992 metais galiojusiame Laikinajame pagrindiniame įstatyme nebuvo numatyta valstybės vadovo institucija, tačiau pagrindinis įstatymas numatė, jog aukščiausiasis Lietuvos Respublikos valstybinės valdžios organas yra Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, o šios Tarybos posėdžiams pirmininkauja, vadovauja Tarybos Pirmininkas. Taip pat pagrindinis įstatymas numatė, kad Tarybos Pirmininkas yra aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas ir atstovauja Lietuvai tarptautiniuose santykiuose.
Po svarstymo už šį įstatymo projektą (Nr. XIVP-698(2) balsavo 66 Seimo nariai, prieš – 33, susilaikė 16 parlamentarų. Tam, kad naujas įstatymas būtų priimtas, Seimas turės balsuoti dar kartą.
Kas kaip balsavo: https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37067&p_bals_id=-46038
infa.lt komentaras:
Visi šioje valstybėje žino, kad aukščiausiu valstybės vadovu gali būti tik renkamas į šias pareigas asmuo. Vytautas Landsbergis nebuvo valstybės. o tik Aukščiausios tarybos prezidiumo pirmininku. Į šias pareigas jis buvo paskirtas tos pačios tarybos, o ne Lietuvos rinkimuose. Ir dar, pagal to meto galiojusius įstatymus – valstybės vadovu buvo laikomas Aukščiausios tarybos prezidiumas kolegialiai, o ne atskiras asmuo. Reikia priminti, kad Vytautas Landsbergis prezidento rinkimuose 1997 m. surinko vos daugiau nei 15% balsų ir net nepateko į antrąjį rinkimų turą. Šiandien, kaip skelbia Respublika, naujausiais sociologinių tyrimų duomenimis, šį politiką palaiko vos 1,6% visuomenės.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Siūlyčiau būti nuosekliems.
Jei jau vadinam „tarybų” sąjunga – „sovietų” sąjunga.
Tai ir Lansbergį – „aukščiausio sovieto pirmininku”.