infa.lt

„Smegenų užėmimas“ – priklausomybę sukeliantis socialinių tinklų metodas

29 gruodžio
09:30 2021

Mergina su kauke ir telefonu

„Smegenų užėmimo“ metodai, kuriuos naudoja socialinės žiniasklaidos milžinės, siekdamos išlaikyti vartotojus savo platformose, turi žalingą poveikį, ypač vaikams, sako industrijos insaideris Rexas Lee, kuris teigia, kad kompanijos, įgyvendindamos tokius metodus gali pažeisti vaikų ir vartotojų apsaugos įstatymus, rašo Epoch Times

Lee, turintis daugiau nei 35 metų patirtį technologijų ir telekomunikacijų industrijoje, neseniai JAV Kongrese liudijo apie kai kuriuos apgaulingus socialinės žiniasklaidos būdus, ypač apie „smegenų užgrobimo“ techniką.

„Kai pirmą kartą išgirdau apie „smegenų užėmimą“, maniau, kad tai kažkas iš mokslinės fantastikos filmo“, – neseniai pasakojo jis EpochTV laidai „Crossroads“. „Socialinės medijos programos, įskaitant „Google“, „Meta“ ir „Bytedance“ sukurtos programos, yra sąmoningai sudarytos taip, kad sukeltų priklausomybę.

Jis paaiškino, kad dalis to, kas daro šias platformas sukeliančiomis priklausomybę, yra susijusi su smegenų užėmimo technologijomis, kurios kartu apima ir įkyrias ir manipuliatyvias reklamas.

Lee, dirbantis technologijų pramonėje programėlių ir platformų įmonėms kūrimo kompanijoje, sakė, kad buvo šokiruotas po to, kai 2017 m. per „Axios“ interviu su Seanu Parkeriu, buvusiu pirmuoju „Facebook“ prezidentas išgirdo prisipažinimą apie tai.

Interviu Parkeris teigė, kad „Facebook“ buvo sąmoningai sukurtas naudojant priklausomybę sukeliančias technologijas, susijusias su tuo, ką jis pavadino „socialinio patvirtinimo grįžtamojo ryšio kilpa“.

„Tai savaime yra smegenų užėmimo pagrindas“, – sakė Lee. „Ir tai, kad jie daro taip, kad įtikintų galutinį vartotoją, jog tai, ką jis įkelia į jų platformą, palankiai priima daugelis žmonių. Kitaip tariant, socialinio patvirtinimo grįžtamojo ryšio kilpa bus susieta su patiktukais, konfeti, jaustukais ir panašiomis reakcijomis, kai jie parašys pranešimą.

Lee teigė, kad šios priklausomybę sukeliančios ypatybės įtrauktos į jų programų ir platformų dizainą, o tai galiausiai kenkia vartotojui.

„Seanas Parkeris faktiškai tai pripažino duodamas interviu „Axios“, pasakęs: „Tik Dievas žino, ką tai daro mūsų vaikų smegenims“, – pasakojo Lee. „Tačiau tai ne tik vaikų, bet ir galutinio vartotojo smegenys, nesvarbu, ar tai suaugęs, paauglys, vaikas ar verslininkas.

„Štai dėl to žmonės tikrina savo išmaniuosius telefonus iki 150 kartų per dieną”.

Lee pridūrė, kad Parkeris tiesiai šviesiai pasakė „Axios“, kad grįžtamojo ryšio ciklas yra „būtent toks dalykas, kokį gali sugalvoti toks hakeris kaip, kad aš, nes išnaudojamas žmogaus psichologijos pažeidžiamumas“. Lee pateikė JAV Kongreso komitetams, senatoriams ir Atstovų rūmams viešai neatskleistą informaciją apie tai, kaip šios platformos kuriamos.

Kibernetinio saugumo ir privatumo patarėjas taip pat pabrėžė žalingą šių socialinės žiniasklaidos platformų poveikį paaugliams ir pavadino jas „niekuo nesiskiriančiomis nuo tabako įmonių, kurios gamina kramtomosios gumos skonio cigaretes, skirtas parduoti vaikams“.

„Šios socialinio patvirtinimo grįžtamojo ryšio kilpos yra pagrindas to, kodėl jaunos paauglės merginos ir vaikinai, naudojantys šias technologijas, gali nukentėti nuo jų – jie tampa nuo jų priklausomi ir niekada negali rasti jose pasitenkinimo“, – sakė Lee.

„Pasekoje jie krenta į depresiją ir nuolat ieško palaikymo ne tik iš technologijų, bet ir iš kitų platformos vartotojų. „Tai taip pat pavojinga, nes skatina patyčias elektroninėje erdvėje“, – sako Lee, paaiškindamas, kad patys patyčių skatintojai gali tapti priklausomi patyčių internete kitų žmonių atžvilgiu.

„Jie (kibernetiniai chuliganai) sulaukia kelių patiktukų už įrašą, kuriame jie tyčiojasi iš ko nors, o vėliau – ir daugiau. Ir tada šis žmogus, iš esmės chuliganas, tampa priklausomas nuo kenkimo žmonėms, taip pat nuo to, kad adresatas pradeda patirti žalą, – aiškino jis.

„Ir mes visi žinome, kad tai sukelia nerimą, savęs žalojimą ir savižudybes. Ir visa tai pastebima tarp paauglių ir jaunuolių vartotojų, ypač tarp merginų, kurios naudojasi šia platforma.

„Vaikai yra išnaudojami“, – teigia jis ir pažymi, kad socialinės žiniasklaidos milžinės gali pažeisti Vaikų apsaugos internete įstatymą – Federalinės prekybos komisijos (FTC) Vaikų privatumo internete apsaugos įstatymą (COPPA), priimtą 1998 m. „Vaikui iki 13 metų faktiškai draudžiama naudoti bet kokias technologijas, kurias palaiko grobuoniškos programos, skirtos išnaudoti vartotoją, siekiant finansinės naudos naudojant tokius metodus kaip asmeninių duomenų gavimas ir stebėjimas“, – apie įstatymą sakė Lee.

Lee teigė, kad išanalizavo teisinę kalbą išmaniajame telefone „Samsung Galaxy Note“, kuriame buvo iš anksto įdiegtos daugiau nei 175 programėlės, sukurtos 18 įmonių, įskaitant Kinijos technologijų įmonę „Baidu“. Jis paaiškino, kad tai, kas dažnai slepiama nuo vartotojo pačiuose įrenginiuose, yra „svarbiausia naudojimo sąlygų dalis“.

Tai apima programų leidimų paaiškinimus ir programinių produktų įspėjimus, „kurie labai išsamiai aprašo, kiek stebėjimo ir duomenų gali gauti iš jūsų technologijų įmonės“. „Tačiau jie nenori, kad tai būtų talpinama internete.

Lee teigė, kad FTC turėtų imtis veiksmų, ištiriant šias įmones dėl žalos, apie kurią pranešė jų vartotojai, ir vykdytų galiojančius vartotojų apsaugos įstatymus, ypač dėl to, kad buvę aukšto rango vadovai, tokie kaip Parkeris, pripažino sukūrę šią technologiją, kad sukeltų priklausomybę, „netgi galutinio vartotojo saugumo sąskaita“.

„Šios platformos ne tik apsiginklavo prieš galutinį vartotoją vardan savo finansinės naudos žalingomis technologijomis, tokiomis kaip priklausomybę sukeliančios programėlės, bet dabar jos naudoja jas engti žmonėms ir skleisti dezinformaciją, cenzūrą, spaudos laisvės slopinimą ir kt. “ – pridūrė Lee. – Tai tiesiog neįtikėtina.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 315

Žymos

1 Atsiliepimas

 1. soc tinklu administravimas    -  2022-08-21, 16:12

  Taip, kelias iki priklausomybės labai trumpas ir slidus. Socialiniuose tinkluose praleidžiame tikrai daug laiko. Tad verslo įmonėms tai puiki terpė savireklamai bei potencialių vartotojų pritraukimui pasinaudojant profesionaliomis paslaugomis

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

100% yra visiška tiesa...

Hm

Nenustebino, senėjimo pagrindas yra ultravioletiniai spinduliai, o jų jis išvengią. Dinozaurų eroje atmosfera buvo gerokai...

Mes, Sudano vyriausybė sudarėme komisiją ir reikalaujame, kad Egiptas grąžintų iš Nubijos pagrobtą auksą (faraonų...

Europa nustoja pirkti is RosAL aliumini - tada rusai nebestatys tos AE. Paziuresim,ar issiplidys?...

"draugu" - neziopsok! Vienuoliktas Dievo isakymas,skia! :-D...

Visi sumokesime uz lustus,o kas dar ir pirks - net 2 kartus!...

Ne visi gi pasiryze ekonominiam suicidui JAV vardan!...