infa.lt

Kodėl vyresnė visuomenės dalis pasiilgsta okupacinių sovietinių laikų?

27 kovo
18:16 2023

Gedimino pilis tada ir dabar

Arvydas Daunys

Atsakymas ant stalo, ir pirmiausia todėl, kad iš tada gaunamo atlyginimo, tegu ir kuklaus – buvo galima išgyventi. Taip pat ir iš pensijos.

Rašau apie laikotarpį nuo 1975 metų, kurį atsimenu pats.

Kad būtų aiškiau, sudėliosiu pagrindinius to meto pliusus, o vėliau minusus palyginimui:

 • Pas gydytoją poliklinikoje galėdavai patekti tą pačią dieną, vaikų stomatologija veikė net mokyklose ir darželiuose.
 • Kainos parduotuvėje buvo stabilios ir visoje šalyje vienodos – nereikėdavo lakstyti ieškant kur pigiau.
 • Nors turimi butai nebuvo gyventojų nuosavybė – juos buvo galima keistis į mažesnius su priemoka arba į didesnius.
 • Gyventojams nieko nekainavo namo vandentiekio ir kitokie remonto darbai – tą atlikdavo namų valdyba savo sąskaita.
 • Mokslas buvo pigus – nereikėjo pirkti knygų vaikams – jos buvo išduodamos mokyklos bibliotekoje, o sąsiuviniai kainavo porą kapeikų.
 • Veikė daugybė nemokamų būrelių vaikams – nuo konstravimo, sporto (tame tarpe ir motociklų sporto), šokių (tame tarpe ir tautinių), dainavimo ir t.t. iki aviacijos mėgėjų būrelių.
 • Filmai vaikams – buvo tikrai filmais vaikams – jų metu Šrekai neplėšydavo paukščiukams galvų ir nieko nežudydavo.
 • Nors gimstamumas buvo didesnis nei dabar – visiems vaikams darželiuose užteko vietų. Ir vietas skirstydavo ne savivaldybė, o patys tėvai eidavo tiesiogiai pas darželio vadovus, pasirinkdami kur jiems arčiau.
 • Kiekvienoje gyvenvietėje ir didesniame kaime buvo savo medicinos punktas, paštas, biblioteka, klubas ir parduotuvė, taip pat policijos poskyris.
 • Autobusai ir traukiniai kursuodavo po kaimus maždaug kas valandą-pusantros. Rečiau kur, atokesniuose rajonuose 2-3 kartus į dieną.
 • Valdžia nors ir rūpinosi gyventojų sveikata – prievarta nevertė skiepytis ir epidemijų metu nieko namuose neuždarinėjo. Uždarydavo karantinui tik atskiras įstaigas (ne žmones).
 • Mokesčių per 28 mano gyvenimo SSSR metus nekėlė nė karto.
 • Statybininkai arba dirbantys pagal sutartį Šiaurėje galėjo butus gauti per porą metų. Specialistai, atvykstantys dirbti į rajonus – iškart. Daugumai kitų šis laikas varijavo iki 30 metų. (nekalbu apie atskirus atvejus – jų tikrai buvo – kai gaudavo ir per penkis metus – gydytojai, mokytojai)
 • Kaimo gyventojai, dirbantys kolūkiuose gyveno pasiturinčiai ir išgalėjo sau pasistatyti namus. Bent jau mano aprašytu laikotarpiu.

Čia išvardinau objektyvius  faktus neliesdamas kainų, nes palyginimui prireiktų nemažai skaičiavimo, lyginant atskirų prekių kainų santykį su tada buvusiais ir dabartiniais atlyginimais.

Dabar minusai (nerašau apie trėmimus į lagerius, nes visa tai vyko iki man gimstant, todėl neteko to patirti gyvai):

 • Totalus prekių deficitas – norint gauti retesnę prekę, o retomis buvo viskas – automobilis, geresnės cigaretės, importiniai batai, prabangos prekės, garso ir vaizdo įranga, geresni baldai ir t.t. , visa tai tekdavo pirkti „iš po prekystalio”, už tai permokant.
 • Nebuvo galima nieko kalbėti atvirai, jei tai liesdavo galiojančią komunistų santvarką, Lietuvos nepriklausomybę, okupaciją, geresnį gyvenimą Vakaruose ir pan.
 • Į užsienį išvykti galėjo tik valdžios išrinktieji, sportininkai bei žvejybos ir prekybos laivyno jūreiviai. Visiems kitiems kelias buvo uždarytas. Kai kurie dar patekdavo į soc-šalis, bet Vakarai buvo draudžiama zona.
 • Už politinius nusikaltimus buvo galima ilgam patekti į psichiatrinę, be jokio teismo. Tačiau šioje vietoje Lietuva jau susilygino su SSSR – prisiminkime Astrą Astrauskaitę.
 • Niekas nemokėjo vargstantiems jokių pašalpų ir nedalino maisto davinių, tačiau, mano nuomone, iš atlyginimo buvo įmanoma išgyventi nesunkiai, o darbo vietų tikrai netrūko.
 • Afganistano karo metu iš Lietuvos buvo siunčiami rekrūtai, iš kurių dalis grįždavo cinko karstuose.
 • Ukrainos Černobylio Atominės elektrinės katastrofos metu – buvo siunčiami gydytojai, kurių dalis apsišvitino.
 • Rinkimai buvo visiška parodija, net lyginant su dabar vykstančiais Lietuvoje.
 • Televizija, radijas, spauda, kalbant apie žinias ir rimtas temas – vien propaganda. (beveik tas pats, kas ir šiandien, nors tada buvo tikrai blogiau)
 • Reikalai su Bažnyčia SSSR ėjosi nekaip, krikštyti vaiką išdrįsdavo retas mokytojas ar šiaip aukštąjį išsilavinimą turintis žmogus.
 • Taip pat buvo draudžiama bet kokia „užklasinė” darbinė veikla. Žmonės siūdavo pagal užsakymus namuose, remontuodavo automobilius garažuose, tačiau tai buvo laikoma nelegaliomis pajamomis.

Galbūt kažką pamiršau, tai vėliau papildysiu.

Palyginti ir įvertinti tai, ką turime dabar, su tuo, kas buvo tada – kiekvienas gali savarankiškai. Kodėl apie tai parašiau? – Užkabino viena tema apie tai Facebooke.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 279

Žymos

Atsiliepimų 10

 1. Zita    -  2023-03-27, 18:23

  Tikra tiesa,kad buvo TAIP…o dabar….

  Atsakyti į šį komentarą
 2. VŽA    -  2023-03-27, 18:33

  Teisingai, buvo stabiliai patenkinamai, – nieko asmeniškai nedarant, nes VISAS mokslas, sportas, saviveikla – nemokama. Komunalinės paslaugos – kainavo simboliškai. Prieš valdžią negalėjai burbėti gal tik truputi daugiau, negu dabar…

  Atsakyti į šį komentarą
 3. politinės karikatūros    -  2023-03-27, 20:24

  Dabartinės Lietuvėlės „pasiekimai”-plakatų rinkinys:

  liaudiesmenas.livejournal.com

  P.S.ankstesnius postus galima pamatyti,apačioje paspaudus “Previous 10”

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Tomas Jakutis    -  2023-03-27, 21:44

  Sovietmečiu buvo vienas tikrai geras dalykas, kurio nėra dabar:
  buvau jaunas.
  ———————
  Bet tai nebuvo okupacinės valdžios nuopelnas. Ir okupacinę valdžią niekinau tada, kaip dabar konservatorių valdžią. Niekšai.

  Atsakyti į šį komentarą
 5. Šiaip    -  2023-03-28, 00:30

  Dar niekas nenaikino lietuvių kalbos, nekišo per prievarta visokiausių iškrypimu, nebuvo narkotikų, maistas buvo sveikas.
  Dėl darudimu vykti, niekas apart krypties nepasikeitė, tuomet buvo draudžiama vykti į vakarus, bet galėjai laisvai vykti į rytus, prie jūros, i kalnus i dukumas ir kur tik nori į rytus, dabar gi gali vykti į vakarus, bet draudžiama vykti į rytus. Dėl algos, jos užtekdavo pilnai pragyventi, prekės iš po prekystalio bet pas visus visko būtino buvo. Dabar gi kas iš to jog vienos rūšies prekių visą eilė lentynų bet nėra už ka jų nusipirkti.
  Dar saugu buvo, vaikai galėjo po visą miestą naktis saugiai, dabar iš kiemo viena baisu paleisti kai aplink tiek iškrypėliu.

  Atsakyti į šį komentarą
 6. Tikrai taip    -  2023-03-28, 00:57

  ir dar papildau, per tuos 28 metukus, kuriuos mini, buvo pastatyta didesnė dalis Lietuvos, tai kultūros namai, daugabučiai, mokyklos, keliai ir t.t.. Net chrusčiovkės iš kurių db juokiasi, bet tada buvo galima sakyti pokario metai, biednumas, o dabar puikūs butai statomi bet jų plotas kiek mažesnis nei tų chrusčiovkių. Ir tik tiek per tuos 32 metukus ir tai viskas į skolą. O tada nebuvo Lietuva niekam skolinga.

  Atsakyti į šį komentarą
 7. Socialistas    -  2023-04-17, 14:01

  Dauny, Dauny,taip ir nesupratai TSRS esmės, kad gamybos priemonės yra nacionalinės, t. y. priklauso visuomenei, o ne oligarchui. Čia ir yra santvarkos esmė – valdžia atsovauja dirbančiuosius, o ne lodarius, kurie eksploatuoja samdomus darbuotojus, sau susižerdami 75% dirbančiojo sukurto vertės. Valdžios politika – kokybiškos paslaugos visuomenei prieinamos nemokamai ir lengvai, o dabar vadžia efektyvina sveikatos apsauga, švietimą ir t. t. Vis kita detalės. kalbant apie detales, dabar didesnė biurokratija nei TSRS, dabar daugiau suvaržymų ir draudimų. Galiausiai nėra nei vieno teisinio dokumento pagrindžiančio TSRS okupaciją. Yra 1941 06 15 rinkimai, kurių metu tauta išrinko Lietuvos darbininkų sąjungą į valdžią. Visi jau sotūs buvo Smetoniška priklausomybe nuo Vokietijos

  Atsakyti į šį komentarą
  • Socialistas    -  2023-04-17, 14:02

   Klaida ne 1941 o 1940 06 15

   Atsakyti į šį komentarą
  • Pastebėjęs    -  2023-04-17, 15:45

   „Socialiste”, viską puikiai išvardinęs, – pabaigos socialisto nesąmones pabarstei. Jeigu brokuotas Dievo sutvėrimas nesuvokia buvusios OKUPACIJOS, tai jis turi būti daunu arba Lietuvos išdaviko paleckiuko, valymo iš visuomenės užsilikusi, jau pašvinkusi atlieka. Dabar tokie organizuoja savo šoblą „Geros kaimynystės su teroristine Rusija ir terorizmą palaikančia Baltarusija”. VĖL išgamos laukia agresorės Rusijos – saulės šviesios…

   Atsakyti į šį komentarą
   • Myndė    -  2023-04-18, 08:43

    Dėl termino „okupacija” galima būtų ginčytis. Būtų buvęs bent vienas pykštelėjimas – dar dar, bet kad vos ne išskėstom rankom pasitikom, ypač po Vilniaus grąžinimo ir smetoniškos valdžios „nuopelnų”.

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


 • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
 • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
 • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
 • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
 • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
 • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
 • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
 • Technologijos (5%, 16 balsavo)
 • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
 • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
 • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
 • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...

Jeigu pasaulis Moskoliją patupdys į savo vietą, tada kai kurios šalys galėtų tapti ir prorusiškos...

Tie, kam rūpi jų valstybęs , yra prorusiški....

is kur tevams zinoti,kuria is 72 lyciu pasirinks paauges naujagimis!?...

rimta darba - tie ir dirbs! O jei koks kopijavimo aparatas pakeis keleta popieriuku rasinetoju...

kad jei tulas pilietis pavoge vista,tai kaleti turetu visa jo gimine!? Nieko sau naujienos!...

pilieciams - nuo to negeriau....

"galetu" ir "parasys" - smulkiu cekiuku bedugne!...