Armėnijos Konstitucinis Teismas nusprendė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) Romos statute nustatyti įsipareigojimai atitinka Konstituciją.
Armėnija Romos statutą pasirašė 1999 m., tačiau dar neratifikavo „TBT” statuto.
2022 m. pabaigoje Armėnijos vyriausybė paprašė Konstitucinio Teismo pripažinti „TBT” jurisdikciją, siekiant patraukti Azerbaidžaną atsakomybėn už jo veiksmus, padarytus Kalnų Karabacho teritorijoje.
Kovo 20 d. Armėnijos parlamento pirmininkas Alainas Simonjanas paskelbė, kad bus svarstoma galimybė pripažinti statuso įsipareigojimus.
Kovo 17 d. „TBT” išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir vaikų teisių apsaugos kontrolierės Marijos Lvovos-Belovos arešto orderius.
„TBT” pripažinusios šalys privalės juos suimti.
Teismo pareiškime sakoma, kad jie „įtariami atsakingi už karo nusikaltimus, susijusius su neteisėta gyventojų (vaikų) deportacija iš okupuotų Ukrainos teritorijų į Rusijos Federacijos teritoriją”.
„TBT” veikia pagal 1998 m. priimtą Romos statutą, kurį pasirašė 123 šalys. Tarp jų yra visos 27 ES šalys. Rusija, taip pat JAV, Izraelis, Ukraina, Kinija ir dar kai kurios šalys nepripažįsta šio teismo jurisdikcijos.
„TBT” Romos statuto 63 straipsnyje neleidžiama vykdyti teismo procesų „už akių”. Romos statuto valstybės narės privalo vykdyti teismo orderius.
Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija nėra Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statuto šalis ir neturi jokių įsipareigojimų pagal jį.
Vengrijos valdžios institucijos nurodė, kad „TBT” išduotas Putino arešto orderis nėra privalomas Vengrijos teritorijoje.
Tuo pat metu Vokietijos valdžios institucijos pareiškė, kad Vladimiras Putinas turėtų būti sulaikytas, jei atvyktų į Vokietiją.
Taip pat ir ES pritarė Vladimiro Putino arešto orderiui.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis