Laimė ir žmogiškumas, o ne vien BVP
JT paskelbė šalių gerovės reitingą, kuriame ekonominiai rodikliai nėra vieninteliai laimę lemiantys veiksniai
Suomija užėmė pirmąją vietą 137 šalių, apklaustų naujausiame Jungtinių Tautų „laimės reitinge”, kuris apima 2020-2022 m. laikotarpį, sąraše.
Jungtinių Tautų užsakymu sudarytoje Pasaulio laimės ataskaitoje atsižvelgiama ne tik į tokius rodiklius kaip bendrasis vidaus produktas (BVP) vienam gyventojui ir tikėtina piliečių gyvenimo trukmė, bet ir į korupcijos lygį šalyje, socialinės paramos lygį ir piliečių galimybes priimti svarbius sprendimus, turinčius įtakos vyriausybei ir viešajai politikai.
Rusija ir toliau smuko reitingų žemyn ir šiemet užėmė tik 70 vietą tarp Bolivijos bei Bosnijos ir Hercegovinos. 2017 m. Rusija užėmė 49 vietą, šalia tokių šalių kaip Kuveitas ir Uzbekistanas.
JT Pasaulio laimės ataskaitoje atsižvelgiama į septynis pagrindinius veiksnius, kurie turi įtakos vertinant gyvenimo lygį įvairiose pasaulio šalyse:
- BVP vienam gyventojui;
- socialinę paramą gyventojams;
- vidutinę gyvenimo trukmę ir gyventojų sveikatos lygį;
- pasirinkimo laisvę ir sprendimų, turinčių įtakos gyvenimui, priėmimą;
- piliečių socialinės savitarpio pagalbos, įskaitant dalyvavimą labdaringoje veikloje, laipsnį;
- korupcijos lygį;
- antiutopinį to kas vyksta aplink pojūtį (distopija).
Komentuodami vieną iš neapčiuopiamų veiksnių – „Pasirinkimo ir svarbių gyvenimui sprendimų priėmimo laisvė” – reitingo sudarytojai teigia štai ką:
Pagrindinis klausimas: „Kiek esate patenkinti ar nepatenkinti laisve pasirinkti tam tikrus veiksmus savo gyvenime? Tai apima pagrindines žmogaus teises į žodžio, nuomonės ir susirinkimų laisvę, diskriminacijos dėl rasės, lyties, tautybės ir religijos lygį, laisvę pasirinkti mokymosi ir darbo vietą ir t. t.”.
Šių metų reitinge (jis apima 2020-2022 m. laikotarpį) pirmąsias tris vietas užima Suomija, Danija ir Islandija. Į pirmąjį dešimtuką taip pat patenka Izraelis, Nyderlandai, Švedija, Norvegija, Šveicarija, Liuksemburgas ir Naujoji Zelandija. Jungtinės Valstijos užėmė 15 vietą, po jų rikiuojasi Vokietija. Jungtinė Karalystė užėmė 19 vietą, Prancūzija – 21 vietą, o Kinija – 64 vietą.
Nelaimingiausiomis šalimis laikomos Afganistanas, Libanas, Siera Leonė ir Zimbabvė. Iš posovietinių šalių aukščiausią vietą užima Lietuva – 20-ąją, Estija – 31-ąją. Po Estijos eina Latvija (41 vieta) ir Kazachstanas (44 vieta). Rusija šiemet užėmė 70 vietą, Armėnija – 79, Gruzija – 90, o Ukraina – 92 vietą.
Tačiau, prie savo aukštos vietos Lietuva pasižymi pagal paskutinį punktą – distopijos – laisvės trūkumo, despotiškos vyriausybės, galimybės naudotis būtiniausias dalykais trūkumo, beviltiškumo, nevilties ir bejėgiškumo pojūtį, čia užimame 5-ią vietą nuo galo su 20 reitingo taškų (Tarp pirmaujančių 24 šalių), po Rumunijos (24), Kosta Rikos (23), Slovėnijos (22) ir Prancūzijos (21).
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
tam ir sugalvotas,kad neliktu laimes ir zmogiskumo! Dar,tam tikslui,is TSRS likes,niekur kitur nevartotas ir nezinomas „darbo nasumas”.