Interpolas: Metavisata atveria naują kibernetinių nusikaltimų pasaulį
Pasaulinė policijos agentūra Interpolas pareiškė, kad ruošiasi rizikai, jog internetinė įtraukianti aplinka – „Metavisata” – gali sukurti naujas elektroninių nusikaltimų rūšis ir sudaryti sąlygas didesniu mastu vykdyti esamus nusikaltimus.
Interpolo šalys narės išreiškė susirūpinimą dėl to, kaip pasirengti galimiems metaverslo nusikaltimams, agentūrai „Reuters” sakė Interpolo technologijų ir inovacijų vykdomasis direktorius Madanas Oberojus (Madan Oberoi).
„Kai kurie nusikaltimai gali būti nauji šioje terpėje, kai kurie iš esamų nusikaltimų bus įgalinti terpėje ir perkelti į naują lygį”, – sakė jis.
Pasak Oberoi, sukčiavimas ir sukčiai gali veikti kitaip, kai bus naudojama papildytoji ir virtualioji realybė. Taip pat susirūpinimą kelia vaikų saugumo klausimai, sakė jis.
Virtualioji realybė taip pat gali palengvinti nusikaltimus fiziniame pasaulyje, sakė Oberoi.
„Jei teroristinė grupuotė nori užpulti fizinę erdvę, ji gali pasinaudoti šia erdve, kad suplanuotų, imituotų ir pradėtų savo pratybas prieš užpuolimą”, – sakė jis.
Anksčiau šį mėnesį Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra Europolas savo ataskaitoje teigė, kad ateityje teroristinės grupuotės gali naudoti virtualius pasaulius propagandai, verbavimui ir mokymams. Vartotojai taip pat gali kurti virtualius pasaulius, kuriuose galioja „ekstremistinės taisyklės”, sakoma ataskaitoje.
Jei metaverslo aplinkoje naudotojų sąveika bus fiksuojama blokų grandinėje, „tai gali leisti sekti viską, ką kas nors daro, remiantis vieninteliu bendravimu su žmogumi – tai gali suteikti vertingos informacijos persekiotojams ar turto prievartautojams”, teigė Europolas.
2021 m. metaverslas tapo technologiniu madingu žodžiu, o bendrovės ir investuotojai lažinosi, kad virtualaus pasaulio aplinkos išpopuliarės ir žymės naują interneto raidos etapą. 2021 m. spalį „Facebook” paskelbė, kad keičia savo pavadinimą į „Meta”, taip pažymėdamas perėjimą prie šios idėjos.
Tačiau, kol kas šios vizijos įgyvendinimo ženklų nedaug. Ketvirtadienį „Meta” akcijų vertė smuko, nes investuotojai išreiškė skeptišką požiūrį į išlaidas metaverslo statymams.
Blokų grandine (Blockchain) pagrįsto turto, reprezentuojančio virtualią žemę ir kitą skaitmeninį turtą, pardavimai taip pat smarkiai sumažėjo po praėjusių metų pašėlusio augimo laikotarpio.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis