Kodėl EK nori sumažinti finansavimą Vengrijai?
Europos Komisija pasiūlė įšaldyti iki 65 proc. mokėjimų Vengrijai. Taigi Budapeštas gali prarasti 7,5 mlrd. eurų dėl šalyje plintančios korupcijos, rašo „Bloomberg”.
Tai bus pirmasis atvejis, kai praktiškai bus taikomas vadinamasis sąlyginio mokėjimo mechanizmas, kuris Europos Sąjungoje buvo priimtas nuo šių metų pradžios. Tačiau tikroji priežastis yra visai ne vengrų vidaus problemos. Pasak Vakarų žiniasklaidos, atimdami iš šalies pinigus sąjungininkai baudžia ministrą pirmininką V. Orbaną už jo lojalumą Maskvai.
Daugiau nei dešimtmetį Europa taikstėsi su Viktoru Orbanu, jo simpatijomis Vladimirui Putinui ir demokratinių vertybių nepaisymu. Dabar kantrybė baigiasi, rašo „Bloomberg”. Vengrijai bus skirta 7,5 mlrd. eurų bauda už teisinės valstybės principų pažeidimus ir nepakankamas pastangas kovoti su korupcija. „Bloomberg” pažymi, kad tik sutapimas, jog bauda paskirta pačiame karinės invazijos į Ukrainą įkarštyje.
Tačiau šie įvykiai dar labiau pabrėžė jau ir taip daugelį erzinančius V. Orbano ir V. Putino santykius. Tuo metu, kai visa Europa prieš žiemą desperatiškai kovoja dėl alternatyvių dujų tiekimo šaltinių, Vengrija naudojasi sankcijų draudimo išimtimi, didina dujų importą iš Rusijos ir nustato mažiausią benzino kainą Europoje. Agentūra pažymi, kad visa tai kelia grėsmę trapiai 27 šalių sąjungos vienybei.
Europos Komisija jau įšaldė apie 6 mlrd. eurų iš biudžeto, skirto Vengrijos ekonomikai po pandemijos atkurti, primena „Reuters”. Priežastis ta pati – korupcija šalyje. Naujoji 7,5 mlrd. eurų suma sudaro 65 proc. mokėjimų pagal tris ES subalansuoto plėtros fondo programas. Tai sudaro apie 5 % Vengrijos metinio BVP.
Norėdamas išsaugoti šiuos pinigus, Budapeštas turi įvykdyti 17 įsipareigojimų. Pirmasis žingsnis – sukurti kovos su kyšininkavimu agentūrą. Vengrija iki lapkričio 19 d. turi parengti reformų planą ir įtikinti Europos Komisiją jo veiksmingumu. Tuomet finansavimo įšaldymas bus panaikintas.
Vengrijos leidinyje „Pasaulio ekonomika” tiksliai išvardyta, kokius įsipareigojimus šalis prisiims, kad neprarastų Europos milijardų. Visų pirma, bus pradėtas premjero tarnybos auditas, sukurta anoniminių pranešimų apie korupciją sistema ir Baudžiamajame kodekse bus pakeisti straipsniai, susiję su valstybės turto valdymu.
Tačiau vengrų globalus planas gali būti kitoks – jį išsakė premjero politinis vadovas Balazsas Orbanas (jie nesusiję giminystės ryšiais). „Hungary Today” teigia, kad Budapeštas turi įgyti savo politinį svorį. Balazsas Orbanas sako, kad šalis laikysis fugu žuvies strategijos, kuri tampa matoma, kai ginasi ir išsipučia iki didelių apimčių.
Budapeštas prieštarauja bendrai Vakarų koncepcijai: jis nepritaria antirusiškoms sankcijoms ir nori, kad būtų nutrauktas karinis konfliktas. Vengrija turi rasti naujų sąjungininkų, sako Balázsas Orbanas. Pavyzdžiui, aljansas su Serbija buvo 12 metų labai sėkmingas užsienio politikos aljansas, rašoma Vengrijos leidinio išvadose.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
tautu kalejimas parodo savo issieptus nasrus! Ne veltui Erdoganas praso prisijungti Turkija prie Sanchajaus Bendradarbiavimo Organizacijos.