Įsigalioja ES planas 15 proc. sumažinti dujų suvartojimą
Antradienį (rugpjūčio 9 d.) įsigalioja ES planas 15 proc. sumažinti dujų suvartojimą visame bloke, kad būtų galima įveikti energijos kainų krizę, dėl Rusijos karo Ukrainoje, rašo Euractiv.
ES reglamentas, kuriuo įtvirtinamas planas, dėl kurio prieš dvi savaites susitarė 27 valstybių blokas, pirmadienį paskelbtas Europos Sąjungos oficialiajame administraciniame leidinyje, kuriame nustatyta, kad jis įsigalios nuo antradienio.
„Atsižvelgiant į neišvengiamą pavojų dujų tiekimo saugumui, kurį sukėlė Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą, šis reglamentas turėtų įsigalioti skubiai”, – rašoma jame.
Siekiama, kad ES galėtų laiku padidinti savo dujų atsargas prieš, tikėtina, labai sunkią žiemą. Europos namų ūkius ir įmones slegia sparčiai augančios energijos kainos ir sumažėjęs rusiškų dujų, nuo kurių priklauso kelios valstybės narės, tiekiamas kiekis.
Reglamente teigiama, kad ES šalys „deda visas pastangas”, kad nuo šių metų rugpjūčio mėn. iki kitų metų kovo mėn. sumažintų dujų suvartojimą „ne mažiau kaip 15 proc.”, atsižvelgiant į tai, kiek jos vidutiniškai suvartojo dujų per pastaruosius penkerius metus.
Tačiau kai kurioms ES šalims buvo numatytos išimtys, leidžiančios griežtai nesilaikyti šios taisyklės, kuri bet kuriuo atveju vadinama „savanorišku paklausos mažinimu”.
Tai buvo šalys, kurios nėra pilnai prijungtos prie Europos elektros energijos tinklo, neturi dujotiekių į kitas ES šalis arba negali atlaisvinti pakankamai dujų, kad padėtų kitoms valstybėms narėms.
Vengrija, kuri naudojasi tiesiogiai iš Rusijos tiekiamomis dujomis, pareikalavo išimties. Išimties reikalavo ir Lenkija, argumentuodama, kad šis planas reikalingas gelbėti Vokietijai, kuri savanoriškai įšoko į Rusijos žabangus.
Vokietija, kuri yra ES ekonomikos galiūnė, praėjusiais metais iš Rusijos importavo didžiąją dalį 40 proc. visų ES importuojamų dujų.
Jei Europos Komisija matytų, kad atsiranda „didelis dujų tiekimo trūkumas” arba itin didelė dujų paklausa, ji gali paprašyti ES šalių paskelbti bloko pavojų. Tokiu atveju dujų mažinimas taptų privalomas ir būtų apribotos išimtys.
Nors ES neįtraukė rusiškų dujų į savo sankcijas Maskvai dėl karo Ukrainoje, Kremlius pats drastiškai sumažino tiekimą.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis