infa.lt

JAV ir ES sudaro sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo – Europa siekia atsikratyti rusiškų dujų

JAV ir ES sudaro sutartį dėl suskystintų dujų tiekimo – Europa siekia atsikratyti rusiškų dujų

26 kovo
10:44 2022
Joe Biden Ursula von der Leyen

JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė bendrą pranešimą spaudai su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen JAV misijoje Briuselyje, Belgijoje, 2022 m. kovo 25 d. REUTERS / Evelyn Hockstein

Jungtinės Valstijos šiais metais sieks atsiųsti 15 milijardų kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų (SGD) Europos Sąjungai, kad padėtų jai atsijungti nuo Rusijos dujų vamzdžio, penktadienį pranešė transatlantinės partnerės, rašo Reuters.

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ES šiais metais siekia dviem trečdaliais sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų ir iki 2027 m. nutraukti viso Rusijos iškastinio kuro importą. Rusija tiekia apie 40 % Europos dujų poreikio.

Šią savaitę nerimas dėl tiekimo saugumo sustiprėjo po to, kai Rusija nurodė pakeisti mokėjimus pagal dujų tiekimo sutartis į rublius, padidindama tiekimo spaudimo ir dar aukštesnių kainų riziką.

Rusija penktadienį perspėjo Vakarus, kad už milijardų dolerių vertės gamtinių dujų eksportą į Europą atsiskaityti rubliais gali prireikti vos po kelių dienų, ir liepė „Gazprom“ (GAZP.MM) išsiaiškinti, kaip per likusias keturias dienas būtų galima pertvarkyti mokėjimų sistemą.

Vyresnieji JAV administracijos pareigūnai nenurodė, koks kiekis ar procentas papildomų SGD bus tiekiama iš JAV.

Jungtinių Valstijų SGD gamyklos dirba visu pajėgumu, o analitikai teigia, kad didžioji bet kokių papildomų JAV dujų, siunčiamų į Europą dalis, galėtų būti iš eksporto, kuris būtų perorientuotas iš kitų tiekimų krypčių.

„Paprastai naujos gamybos įrangos statyba užtrunka dvejus ar trejus metus, todėl šis sandoris gali būti labiau susijęs su jau esamo tiekimo perorientavimu (sumažinant kitur), o ne su naujais pajėgumais“, – sakė ICIS dujų ir SGD analitikas Alexas Froley.

SGD pagal sutartis negali būti lengvai perorientuojamas. Analitikai teigia, kad ir taip didelės Europos dujų kainos turėtų toliau kilti, šiuos krovinius nukreipus į 27 valstybių bloką.

Net jei būtų galima pasiekti 15 milijardų kubinių metrų dujų ribą, „ji vis tiek nepakeis Rusijos dujų importo, kuris 2021 m. sudarė apie 155 milijardus m3“, – teigė ING banko analitikai.

Pakeisti tiekimą iš Rusijos

JAV prezidentas Joe Bidenas ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen taip pat paskelbė apie planą sudaryti darbo grupę, kuri sumažintų Europos priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro.

Komisija bendradarbiaus su ES šalimis, siekdama užtikrinti, kad bent iki 2030 m. jos galėtų gauti apie 50³ mlrd. papildomų SGD iš JAV. Praėjusiais metais JAV SGD eksportas į ES siekė apie 22³ mlrd.

Po derybų su šalimis tiekėjomis ES sustiprino pastangas užtikrinti didesnį SGD tiekimą, todėl sausio mėnesį daugiau nei 120 laivų buvo pristatyta rekordiškai 10³ mlrd. suskystintų gamtinių dujų (SGD).

Tuo tarpu Vokietija, didžiausia rusiškų dujų importuotoja, pareiškė padariusi „didelę pažangą“ mažindama savo rusiškų dujų, naftos ir anglies importo poreikį.

Tačiau ekonomikos ministras Robertas Habeckas sakė, kad gali užtrukti iki 2024 metų vasaros, kol didžiausia Europos ekonomika atpras nuo rusiškų dujų.

Vokietijos komunalinės įmonės ketvirtadienį pareiškė, kad jų šaliai reikia išankstinio įspėjimo sistemos sprendžiant dujų stygiaus klausimą, o įmonėms ir ES valstybėms siekiant suprasti Rusijos prezidento Vladimiro Putino reikalavimo mokėti už dujas rubliais pasekmes.

Šis reikalavimas turi būti paremtas konkrečiu atsiskaitymų mechanizmu. Gazprom įpareigotas Putino padaryti tai per ateinančias 4 dienas.

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris interviu transliuotojui „Welt“ patarė Vokietijos energijos tiekėjams už rusiškas dujas rubliais nemokėti.

„Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas čia bando pagerinti savo ekonominę padėtį. Jei mokate rubliais – jei mokate tik rubliais – tai sustiprina jo valiutą”, – sakė V. Lindneris ir pridūrė, kad sprendimus priima tiekėjais.

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 157

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Siekia atsikratyti,    -  2022-03-26, 12:17

    imdama tas pacias dujas per aplink,keliskart brangiau!?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...