infa.lt

Kai kurie karaliaus krauju pripildė kardo makštis

22 sausio
09:38 2020

Liudviko XVI mirties bausmės vykdymas

1793 metų sausio 21 dieną, kaip senojo režimo atstovas ir revoliucijos išdavikas, Liudvikas XVI buvo nuteistas mirties bausme. Po ešafotu buvo surengta liaudies šventė, kurios metu vyrai ir moterys darė „amoralius veiksmus“, rašo vokiečių leidinys„ Die Welt “.

Karaliai valdė Prancūziją beveik tūkstantį metų, – pasakoja žurnalistas Berthold Seewald. – Kai kurie iš jų, tokie kaip Liudvikas XIV, „karalius Saulė“ ir jo įpėdinis Liudvikas XV, buvo laikomi galingiausiais Europos valdovais.

Tačiau praėjus vos devyniolikai metų po pastarojo mirties, jo anūkas ir įpėdinis pakilo ešafoto laipteliais Paryžiaus Revoliucijos aikštėje (šiandien „Santarvės aikštė“), padėjo galvą po giljotiną, o kai ji krito, minia giedojo: „Tegyvuoja nacija, tegyvuoja respublika!“.

Liudviko XVI nukirsdinimas 1793 m. sausio 21 d. nubrėžė istorinę liniją atskirdamas režimą, kurį dauguma europiečių vis dar laikė Dievo duotu, taip pat ir todėl, kad jie vargu ar turėjo galimybę galvoti kitaip.

Liudvikas XVI (1754–1793) iš Burbonų dinastijos pats palengvino užduotį savo teisėjams. Jam trūko savo pirmtako Liudviko XIV spindesio, šarmo, su pasitikėjimu tvirtinusio: „Valstybė – tai aš“. Tik jo tėvo ir vyresniojo brolio mirtis 1774 m. lėmė nerangaus, nekomunikabilaus, linkusio į apkūnumą Liudviko atėjimą į sostą “.

„780-ųjų pabaigoje valstybė bankrutavo ir Liudvikas XVI turėjo sušaukti Generalines Valstijas, kad surastų išeitį iš sunkios finansinės padėties (…) Įvyko revoliucija, kurios metu karalius ėmėsi persekiojamojo vaidmens, nesugebėjęs tapti veikiančiu asmeniu. Vietoje to, 1791 metais, jis diletantiškai bandė pabėgti į Vareną, o tai jam kainavo daug simpatijų”.

Būdamas konstitucinis monarchas, jis davė priesaiką konstitucijai ir sudarė suokalbį su Prancūzijos priešus. Kai Austrijos ir Prūsijos pajėgų vadas, Braunschweigo kunigaikštis Karlas Vilhelmas Ferdinandas, 1792 m. liepos mėnesio pabaigoje grasino Paryžiui ir jo piliečiams precendento neturinčiu kerštu, kuris bus prisimenamas amžinai, jei kažkas atsitiktų Liudvikui ir jo šeimai, prasidėjo sukilimas.

Rugpjūčio 10 dieną sankiulotai šturmavo Tiuilri rūmus ir monarchija buvo nuversta. Liudvikas ir jo šeima buvo įkalinti senojoje Tamplio tvirtovėje “, – rašo leidinys.

„Kai slaptoje Tiuilri rūmų kambario spintoje buvo rasti dokumentai, kurie nedviprasmiškai paliudijo įvairius Liudviko ryšius su kontrrevoliucija, teismo procesas tapo neišvengiamas“. Karaliaus bylos nagrinėjimas Nacionaliniame konvente prasidėjo gruodžio 11 d.

Kalbama, kad Liudvikas ramiai priėmė savo nuosprendį. Jo prašymai vėl pamatyti šeimą be liudytojų ir atlikti išpažintį kunigui, kuris atsisakė duoti priesaiką revoliucijai, buvo patenkinti, skirtingai nei jo noras nukirpti sau pačiam plaukus ant galvos egzekucijai. 1793 m. sausio 21 dieną 8:30 val. vežimas pajudėjo iš Tamplio tvirtovės į Revoliucijos aikštę. Kelyje stovėjo išsirikiavę beveik 80 000 ginkluotų vyrų ir daugybė žiūrovų “.

„Iki dešimtos valandos vežimas atvyko į mirties bausmės vykdymo vietą. Koks reginys! Matyti Liudviko XIV anūką (būtent!), dar visai neseniai, galingiausią iš karalių, su liemene, surištomis rankomis, nusikaltėlio vaidmenyje, stovintį prieš negailestingą naciją!“, – pasakojo liudininkas. „Žmonės! Aš mirštu nekaltas! Ir aš atleidžiu visiems, kurie kalti dėl mano mirties“, – sušuko Liudvikas, bet jo balsą užgožė būgnų dundesys.

„Budeliai sugriebė jį. Karalius stovėjo priešais mašiną. Peilis nukrito. Nukirsta galva buvo pateikta žmonėms”, – pasakojo liudininkas. „Kruvini palaikai buvo nedelsiant nuvežti į Madeleine kapines ir palaidoti masiniame kapavietėje (…)”.

„Tuo tarpu po pastoliais prasidėjo keista liaudies šventė, kurios metu jie ne tik dainavo ir šoko, bet ir„ darė amoralius veiksmus“. Kai kurie piešė sau ūsus Liudviko krauju.

„Moterys norėjo, kad karaliaus kraujas būtų ant jų pirštų, vyrai norėjo, kad tai būtų ant jų kardų, kai kurie užpildė krauju savo kardo makštis“, – cituoja istorikas Ernstas Schulinas Vokietijos žurnalistą ir liudytoją Elsnerį savo veikale „Prancūzijos revoliucija“. „Nuteistojo drabužiai buvo plėšomi iki smulkiausių skiautelių, plaukų kuokšteliai buvo parduodami už labai didelę kainą“.

„Nežinau, ar tai buvo išskirtinis atvejis, ar tik politinis prietaras“, – keistą žmonių elgesį aiškino Elsneris. Galbūt, savo vaidmenį suvaidino ilgametis tikėjimas pateptojo „gydančiosiomis rankomis“. Kitiems tai, greičiausiai, buvo tik keistas suvenyras. „(…) Karaliaus žudikai sudegino visus tiltus į Senąjį režimą – tiek vidinius, tiek išorinius”.

„Kalbant apie Respubliką – nuo šiol kalba ėjo tik apie pergalę arba mirtį. Diskusijos apie tai, kaip pasiekti šią pergalę prieš visus priešus, buvo radikalizuotos, ir jų logiška pasekme stojo Teroro epocha, Visuomenės gelbėjimo komiteto viešpatavimas ir jo smurtas.

Po giljotinos peiliu mirė dešimtys tūkstančių žmonių, kurie, galimai, prieš tai džiūgaudami šventė Liudviko mirtį.

„Liūdna šios istorijos ironija buvo tai, kad paskutinis senojo Prancūzijos režimo karalius kraupiu būdu nurodė kelią į ateitį“, – reziumuoja Die Welt.

 

 

 

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 977

Žymos:

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Zmones balsuokime uz Vaitku ,jis vienintelis nori laisves ir nepriklausomybes Lietuvai!!...

Taip kliedėti nereikia daug proto turėti. Tokie patys ir valdžioje trinasi....

Orbanas yra tikras savo tautos ir blaivaus proto vyras. Šalin leftistus!...

Kad tik mokesciu uztektu apmoketi skolintu pinigu palukanas...

Lietuva ,megdziojanti vertybes tiesiog privalo isgerti karcia genderizmo taure...

MIŠKŲ ĮSTATYMO NR. I-671 2, 4, 5, 7, 8, 13, 18 IR 19 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO...

„ewelina dobrowolska“ skaitoma kaip „ehuielina dobrohuiolska“. Ar kažkaip kitaip nežinomi simboliai lietuviškame tekste skaitomi?...