Žingsnis po žingsnio – toliau nuo diabeto
Judėkite kasdien ir daug! Jis apsaugo nuo daugelio ligų, įskaitant 2 tipo cukrinį diabetą. Tokios yra didelio JAV atlikto tyrimo išvados.
„Tyrėme fizinio aktyvumo ir antrojo tipo cukrinio diabeto atsiradimo ryšį, – sako pagrindinis autorius Andrew Perry iš Vanderbilto universiteto Širdies ir kraujagyslių klinikos centro Nešvilyje, Tenesio valstijoje.” Duomenis gavome iš dėvimų prietaisų, kuriuose buvo fiksuojamas fizinis aktyvumas, ir juos sujungėme su duomenimis iš paprastų žmonių ligos istorijos.
Tenesio mokslininkai padarė aiškią išvadą: tie žmonės, kurie daugiau dėmesio skiria bet kokiam fiziniam aktyvumui, rečiau serga 2 tipo diabetu. Turite judėti kiekvieną dieną, be jokių išimčių.
Iš viso tyrime dalyvavo daugiau kaip 5 600 žmonių, iš kurių trys ketvirtadaliai buvo moterys, daugiausia baltaodės. Duomenys gauti iš nacionalinės programos „Visi mes”, kurioje 12 metų – nuo 2010 m. iki 2021 m. – buvo stebima amerikiečių sveikata, fizinis aktyvumas ir mityba. Iš viso programa „Visi mes” pasiekė daugiau nei milijoną žmonių.
Tenesio mokslininkų tirtoje imtyje tik 97 žmonėms buvo diagnozuotas 2 tipo diabetas. Tačiau yra įdomių detalių. Tie, kurie per dieną nueidavo daugiau nei 10 700 žingsnių, t. y. šiek tiek daugiau nei 8 km, turėjo 44 % mažesnę tikimybę susirgti 2 tipo diabetu nei tie, kurie nueidavo vos 6 000 žingsnių.
2 tipo cukrinis diabetas sudaro 90-95 proc. visų diabeto atvejų pasaulyje. Skirtingai nuo pirmojo tipo diabeto, kuriam būdinga tai, kad žmogaus organizme visiškai negaminamas insulinas – hormonas, atsakingas už cukraus patekimą į ląstelę, – antrojo tipo diabetui gali būti būdingas net insulino perteklius, tačiau problema ta, kad organizmo ląstelės tampa jam atsparios.
Visada buvo manoma, kad 2 tipo cukriniu diabetu dažniausiai serga vyresni nei 45 metų amžiaus žmonės, tačiau pastarąjį dešimtmetį smarkiai padaugėjo vaikų ir paauglių.
Andrew Perry ir jo kolegos tikisi toliau tirti fizinio aktyvumo ir diabeto ryšį.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis