Trečiadienį (rugsėjo 28 d.) Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl aštuntojo sankcijų Rusijai paketo po Maskvos karinės agresijos prieš Ukrainą eskalavimo, įskaitant tolesnius prekybos apribojimus ir naftos kainų apribojimą trečiosioms šalims, praneša Euractiv.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškė, kad naujausias sankcijų paketas skirtas „priversti Kremlių sumokėti” už karo Ukrainoje eskalavimą, kurį ji pavadino „apsimestiniu” referendumu Rusijos okupuotose teritorijose.
Ursula von der Leyen paskelbė, kad ES vykdomoji institucija paskelbs naftos kainų viršutinės ribos nustatymo teisinį pagrindą, kad sumažintų Rusijos pajamas ir stabilizuotų pasaulinę naftos rinką.
G7 jau susitarė nustatyti tokį apribojimą, tačiau ES valstybių narių nuomonės dėl to, ar blokas turėtų imtis panašių priemonių, išsiskyrė. JAV spaudžiant, kad mechanizmas būtų įdiegtas iki gruodžio 5 d., kai įsigalios anksčiau sutartas draudimas importuoti rusišką žaliavinę naftą jūra, šiam žingsniui ypač priešinasi Pietų Europos valstybės.
Be to, pasiūlyme numatomi tolesni Rusijos produktų importo draudimai, dėl kurių Maskva turėtų netekti papildomų 7 mlrd. eurų pajamų, ir daugiau eksporto draudimų pagrindinėms karinėms reikmėms naudojamoms technologijoms, pavyzdžiui, aviacijos gaminiams, elektroniniams komponentams ir tam tikroms cheminėms medžiagoms.
Sankcijų paketu taip pat būtų uždrausta ES piliečiams dalyvauti Rusijos valstybinių įmonių valdymo organų veikloje. „Rusija neturėtų naudotis Europos žiniomis ir patirtimi”, – sakė U. von der Leyen.
Iki šiol garsiausias atvejis buvo buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrioderis (Gerhard Schröder), kuris sulaukė kritikos ir neteko privilegijų dėl glaudžių ryšių su Rusijos valstybinėmis dujų bendrovėmis.
ES vykdomosios valdžios pasiūlyme dėl sankcijų taip pat numatyta įšaldyti turtą ir uždrausti keliauti asmenims, susijusiems su šią savaitę Ukrainoje vykdytais referendumais, tačiau jos būtų nukreiptos ir prieš aukštus Rusijos gynybos ministerijos pareigūnus.
„Tiems, kurie remia Rusijos ginkluotąsias pajėgas tiekdami kariuomenės įrangą ir ginklus, įskaitant raketas ir naikintuvus, ir dalyvauja verbuojant tuos 300 000 karių”, – žurnalistams Briuselyje sakė ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellas.
Be to, pagal trečiadienį išdėstytą pasiūlymą, asmenims, padedantiems Rusijai apeiti sankcijas, gali būti taikomos sankcijos. Europos Komisija trečiadienį šį pasiūlymą pristatė ES ambasadoriams.
Dabar pasiūlymas bus pateiktas ES valstybėms narėms, o penktadienį vyksiančiame posėdyje ES ambasadoriai tikriausiai įvertins pasiūlymą. Kad paketas būtų įgyvendintas, reikės vieningo pritarimo.
Lenkija, Baltijos šalys ir Airija šiame naujausiame raunde reikalavo, kad būtų imtasi griežtesnių priemonių, tarp jų – apriboti bendradarbiavimą su Rusijos komerciniu branduoliniu sektoriumi.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
o JAV. Ir ne Rusijai,o pacios ES sunaikinimui.