infa.lt

Skurdžios bendruomenės pasirodė esančios vienos iš laimingiausių

Skurdžios bendruomenės pasirodė esančios vienos iš laimingiausių

06 rugpjūčio
06:50 2022

Mergina, jūra ir saulė

Kanados ir Ispanijos mokslininkai nustatė, kad visuomenėse, kuriose pinigai vaidina minimalų vaidmenį, laimės lygis yra labai aukštas. Maždaug toks pat, kiek ir Skandinavijos šalyse.

Tyrimas paskelbtas žurnale „PLOS One”. Pinigų turėjimo ar neturėjimo poveikis laimei tiriamas jau seniai, tačiau tyrimų rezultatai dažnai būna prieštaringi. Pavyzdžiui, praėjusių metų sausį Pensilvanijos universiteto (JAV) mokslininkas įrodė, kad kuo daugiau pinigų žmogus turi, tuo laimingesnis jis jaučiasi. Taip pat žinoma, kad laimingiausios šalys (subjektyviu gyventojų vertinimu) yra Skandinavijos šalys, kuriose pinigai vaidina svarbų vaidmenį.

Ekonomikos augimas iš esmės dažnai siejamas su patikimu žmonių gerovės didėjimu. Tačiau McGill universiteto Kanadoje ir Barselonos universiteto Ispanijoje mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad šias išvadas reikia persvarstyti. Autoriai siekė išsiaiškinti, kaip savo subjektyvią gerovę vertina žmonės iš bendruomenių, kuriose pinigai vaidina minimalų vaidmenį ir kurios paprastai nėra įtraukiamos į pasaulinius laimės tyrimus.

Norėdami tai padaryti, tyrėjai kelis mėnesius gyveno mažuose žvejų kaimeliuose ir miesteliuose Saliamono salose ir Bangladeše, t. y. šalyse, kuriose pajamos itin mažos. Per tą laiką, padedami vietinių vertėjų, tyrimo autoriai kelis kartus (asmeniškai ir telefonu) apklausė kaimų ir miestelių gyventojus apie tai, ką jiems reiškia laimė.

Jų taip pat buvo klausiama apie ankstesnį požiūrį, gyvenimo būdą, pajamas, žvejybos veiklą ir namų ruošos darbus. Visos apklausos buvo atliktos tuo metu, kai žmonės nebuvo joms pasiruošę, o tai padidina atsakymų patikimumą.

Iš viso tyrime dalyvavo 678 20-50 metų amžiaus žmonės, kurių amžiaus vidurkis – 37 metai. Beveik 85 proc. apklaustųjų Bangladeše buvo vyrai, nes dėl šalyje galiojančių etikos normų moteris sunku apklausti.

Tyrėjai taip pat pabrėžia, kad Saliamono salose vyrų ir moterų atsakymai mažai skyrėsi, nes, priešingai nei Bangladeše, jiems taikomos maždaug panašios lyčių taisyklės. Todėl norint padaryti galutines išvadas, reikia tolesnių tyrimų.

Rezultatai parodė, kad kuo didesnės žmonių pajamos ir materialinė gerovė (pvz., mieste ir kaime), tuo mažiau laimingi jie jautėsi. Ir atvirkščiai, kuo mažesnės apklausos dalyvių pajamos, tuo laimingesni jie subjektyviai jautėsi, o gerą savijautą siejo su buvimu gamtoje ir su artimaisiais.

Be to, laimės pojūčiui gali turėti įtakos lyginimasis su kitais išsivysčiusiose šalyse gyvenančiais žmonėmis, todėl galimybė naudotis internetu ir panašiais ištekliais taip pat mažina subjektyvios laimės lygį.

Tyrėjai daro išvadą, kad pelno siekimas, ypač ankstyvuoju bendruomenės vystymosi etapu, gali pakenkti jos narių gerovei.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 435

Žymos

Atsiliepimų 7

 1. VŽA    -  2022-08-06, 07:15

  Visų laikų išmintingiausias žmogus pasaulyje, milijardierius Saliamonas dar prieš 3
  tūks. metų yra pasakęs, kad žmogaus gyvenimas Žemėje yra absoliuti beprasmybė, – miglų migla, vėjų vaikymasis ir visų blogiausia blogybė – mirtis. „Geriau viena sauja su poilsiu, negu dvi saujos su triūsu ir vėjų vaikymusi”. Kas suvokia tai, gali jaustis laimingas ir su minimaliais pinigais. Kas nesuvokia, – vaikosi vėjus…

  Atsakyti į šį komentarą
 2. T0mas J.    -  2022-08-06, 10:23

  „Geriau viena sauja su poilsiu, negu dvi saujos su triūsu ir vėjų vaikymusi“ – šiai minčiai pilnai pritariu.
  Bet visiškai nepritariu minčiai, kad „žmogaus gyvenimas Žemėje yra absoliuti beprasmybė” ir „blogiausia blogybė – mirtis”! – Jeigu gyvenimas absoliučiai beprasmiškas (jeigu!) – tai kaip galima vadinti blogybe beprasmybės pasibaigimą?

  Atsakyti į šį komentarą
  • Vygandas    -  2022-08-07, 07:20

   Gerb. TOmai J., šie žodžiai iš Biblijos, kur „Mokytojo” knygoje Saliamonas atskleidžia, jog gyvenimo ir Dievo pažinimas yra miglų migla ir vėjų vaikymasis, o visų blogiausia blogybė – mirtis toje migloje. Toliau Saliamonas rašo: „Žmogus nepranoksta gyvulio, nes visa tai migla. Abu eina į tą pačią vietą, abu iš dulkių, ir abu į dulkes sugrįžta” (Mokytojo knyga, 3 skyrius, 19-20 eilutės). Nesunku pasitikrinti…

   Atsakyti į šį komentarą
   • T0mas J.    -  2022-08-07, 11:26

    Vygandai,
    kai kuriuos Ekleziasto knygos teiginius Saliamonas pasakė ieškodamas pasitenkinimo toli nuo Dievo, ir šia prasme jis nebuvo itin išmintingas. Paskaityk čia:
    charity.lt/biblija/index.php?s=Mok1,1&v=McGee

   • T0mas J.    -  2022-08-07, 12:23

    Vygandai, kai kuriuos Ekleziasto knygos teiginius Saliamonas pasakė ieškodamas pasitenkinimo toli nuo Dievo, ir šia prasme jis nebuvo itin išmintingas. Paskaityk čia: charity.lt/biblija/index.php?s=Mok1,1&v=McGee

 3. A    -  2022-08-07, 01:37

  As tikiuosi kad šie mokslininkai nera finansuojami iš biudžeto,bo didesnio absurdo negirdejau

  Atsakyti į šį komentarą
 4. Godumas zudo    -  2022-08-10, 18:11

  ne tik zmones,bet ir tautas,valstybes. Todel nenuostabu,kad laimingi tie,kuriems uztenka to,ka turi,neplesdami kitu.

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...

Galvažudžiui, barbarui ir teroristui Putinui apskritimo lankelis tiek sumažės, kad net savo bunkeryje taps ankšta......