• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Nauja Kambro periodo sprogimo versija – planetos branduolio persikrovimas

Nauja Kambro periodo sprogimo versija – planetos branduolio persikrovimas

08 liepos
08:30 2022

paveikslėlis

Žemės magnetinis laukas saugo visą gyvybę nuo kosminės spinduliuotės. Maždaug prieš 550 mln. metų jis staiga ir smarkiai susilpnėjo, beveik išnyko ir po to vėl atgavo galias, rašo „The Guardian“.

Panašu, kad šis planetos persikrovimo laikotarpis tapo precedento neturinčio daugialąsčių gyvybės formų gausos katalizatoriumi – tai buvo Žemės istorijos etapas, pavadintas Kambro sprogimu.

Nauji įrodymai leido mokslininkams susieti šį įvykį su planetos branduolyje vykstančiais procesais.

Geologiniu požiūriu mūsų planetą sudaro sferos: kietas plutos ir mantijos apvalkalas su išoriniu išsilydžiusios geležies branduoliu, kurio viduje yra kita kietos geležies sfera. Jos skersmuo yra daugiau kaip 2000 km, o Žemei vėstant ji didėja maždaug po milimetrą per metus.

Kvebeko uolienų kristalų analizė parodė, kad maždaug prieš 550 mln. metų Žemės magnetinio lauko stiprumas buvo apie 10 % dabartinio ir negalėjo tinkamai apsaugoti gyvų organizmų nuo kosminės ir Saulės spinduliuotės. Labiausiai tikėtina, kad magnetinis laukas silpnėjo, nes branduolys sparčiai aušo.

Bet tada šerdis ėmė kietėti. Tai paskatino išorinio branduolio judėjimą ir atstatė planetos magnetinio lauko stiprumą. Tyrimas atskleidė, kad vidinis branduolys susiformavo prieš pat Kambro periodo sprogimą – staigų gyvų būtybių įvairovės skaičiaus planetoje padidėjimą ir egzoskeletų pas daugelį iš jų atsiradimą.

Kaip ir kodėl pradėjo formuotis kietas geležinis Žemės branduolys, tebėra paslaptis. Tačiau per pusę milijardo metų jis išaugo iki Mėnulio dydžio. Be jo mūsų planeta tikrai būtų tapusi negyvu pasauliu, kaip Marsas.

Kinijos mokslų akademijos mokslininkai teigia, kad vidinis Žemės branduolys yra sudėtingesnis, nei tikėtasi. Modeliavimas rodo, kad jis nėra visiškai kietas. Atrodo, kad tai superjoninė medžiagos būsena, kažkas tarpinio tarp skysčio ir kietojo kūno.

PARAMA. infa.lt Naujienlaiškis
žiūrėjo 133

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Juozas    -  2022-07-08, 10:31

    Yra youtube kanalas Suspicious0bservers kur jau n metų kalba apie magnetinio lauko pokyčių ir saulės aktyvumo įtaką klimato kaitai, didiesiems išnykimams ir panašiai. Visada smagu matyti kaip mokslininkai mėgėjai penkmečiais lenkia „tikrus“ mokslininkus ir jų tyrimus.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
Lasvas žodis

Apklausa

Ar pritariate dvigubai ir daugiau pilietybių?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Bus visuotinis sekimas Ir įslaptintas, ir viešas — Tai didžiausias pasiekimas, Likviduojant liaudies priešus....

O jums jokie įvykiai nesiriša žiemos pabaiga ir kovidlas kaip su diena dingo Lenkijos pasienyje!!!...

Antsnukiai yra neišvengiamas paklusnumo fašistinei valdžiai ženklas. Nesvarbu, kad nesulaiko virusų. O baisiausi šiame reikale...

Kadangi kovydo nera ir nebuvo niekada tai lai eina jie visi nx su savo kaukem...

Didysis perkrovimas. Planetos lygiu. Visa tai žaidimas. Depopuliacija ;)....

Rieda džiaugsmo ašaros..dar ne viskas prarasta lietuvoj ❤😇🙏 Ačiū atlikėjams !!! Ačiū žmonėms , kad...

Lietuvos valstybingumo griovėjų,konservatorių socdemų puolimas prieš tautiškai nusiteikusius piliečius....

Puikus,trisingas straipsnis...

Visi tie pasiteisinimai nieko nepateisina, tik politiškai prikabina makaronų ant ausų. Neišmanėlio postringavimai apie viską....