infa.lt

Turkija nebeprieštaraus Suomijos ir Švedijos narystei NATO

Turkija nebeprieštaraus Suomijos ir Švedijos narystei NATO

29 birželio
09:39 2022

Ankara atšaukė savo prieštaravimus dėl Švedijos ir Suomijos prisijungimo prie aljanso.

Pirmoji svarbi žinia iš Madride vykusio NATO aukščiausiojo lygio susitikimo – Turkijos sprendimas nebetrukdyti Švedijai ir Suomijai prisijungti prie aljanso. Per dvi dienas šalys susitars dėl konkrečių veiksmų, kurie leistų išplėsti NATO narių sąrašą iki 32.

Antradienio vakarą priimtame memorandume teigiama, kad abi Šiaurės šalys ir Turkija įsipareigojo „visapusiškai remti kovą su grėsmėmis viena kitos saugumui”. Taigi jau pirmąją aukščiausiojo lygio susitikimo dieną Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tapo pagrindiniu naujienų skleidėju, privertusiu aljansą derėtis su juo…

„Turkija gavo tai, ko norėjo”.

Keturšalis Turkijos, NATO, Švedijos ir Suomijos aukščiausiojo lygio susitikimas buvo kelias savaites trukusių derybų su Ankara dėl sąlygų, kuriomis ji prieštarauja dviejų Skandinavijos šalių prisijungimui prie aljanso, kulminacija. Susitikimo naujienos buvo sensacingos.

„Šiandien Madride prieš NATO aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriam tarpininkavo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, išsamiai susitikome su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir Švedijos ministre pirmininke Magdalena Andersson.

Po šio susitikimo mūsų užsienio reikalų ministrai pasirašė trišalį memorandumą, kuriuo patvirtinama, kad Turkija Madrido aukščiausiojo lygio susitikime išreikš paramą Suomijos ir Švedijos pakvietimui tapti narėmis”, – sakoma Suomijos prezidento Sauli Niinistö pareiškime, kurį paskelbė jo biuras. „Turkija dabar sutinka, kad gautume pakviestųjų į NATO statusą”, – vakar patvirtino Magdalena Andersson.

Dabar Šiaurės Atlanto aljanso sąjungininkės ketina per artimiausias dvi dienas susitarti dėl „konkrečių žingsnių Švedijai ir Suomijai prisijungti prie aljanso”.

„Per pastarąsias kelias savaites Turkija išreiškė susirūpinimą dėl terorizmo grėsmės. Suomija visada rimtai žiūrėjo į šias problemas. Suomija smerkia visas terorizmo apraiškas. Būdama NATO narė, Suomija bus visiškai įsipareigojusi laikytis NATO dokumentų ir politikos kovos su terorizmu srityje”, – pareiškė Suomijos lyderis.

Savo ruožtu, Recepo Tayyipo Erdogano biuras pareiškė: „Turkija gavo tai, ko norėjo. Šalys susitarė visapusiškai bendradarbiauti su Turkija kovojant su Kurdistano darbininkų partija ir jos atšakomis.

Bus panaikintas Turkijai taikomas  gynybos produkcijos embargas, bus plečiamas bendradarbiavimas šioje srityje. Bus sukurtas struktūrinis bendradarbiavimo mechanizmas, skirtas keistis žvalgybos informacija kovojant su terorizmu. Suomija ir Švedija bus kiek įmanoma labiau remiamos ES saugumo priemonėse.

Dar prieš dieną nebuvo jokių ženklų, kad derybos baigsis būtent taip. Pavyzdžiui, Recepas Tayyipas Erdoganas, prieš išskrisdamas į Madridą, pažadėjo „dokumentų pagalba” papasakoti apie Suomijos ir Švedijos valdžios institucijų veidmainystę „kovojant su terorizmu”: „Dokumentais, informacija ir vaizdais informuosime savo pašnekovus apie veidmainystę teroristinių organizacijų, tokių kaip Kurdistano darbininkų partija, Demokratinės Sirijos pajėgos ir FETO, atžvilgiu”.

Tuo pačiu metu Sauli Niinistö atsargiai pabrėžė, kad pastaruoju metu tarp jo šalies ir Turkijos yra daugiau supratimo nei anksčiau. Švedijos užsienio reikalų ministrė Ann Linde, kalbėdama su „Svenska Dagbladet”, taip pat atsargiai išreiškė viltį, kad vis dėlto įvyks teigiamų pokyčių.

Šiomis aplinkybėmis aukščiausiojo lygio susitikimo šeimininkas Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas bandė nuraminti būsimus naujokus, išreikšdamas įsitikinimą, kad Švedija ir Suomija „NATO narėmis taps jei ne dabar, tai vėliau”.

Tačiau viso to pasekoje, antradienio vakarą Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad dėl to šių dviejų Šiaurės šalių įstojimas į NATO bus greičiausias per visą karinio bloko istoriją.

„Trečiadienį NATO vadovai nuspręs pakviesti Švediją ir Suomiją tapti aljanso narėmis, o po šio aukščiausiojo lygio susitikimo Suomijai ir Švedijai bus suteiktas NATO pakviestųjų šalių statusas”, – paaiškino jis procedūrą.

Jis sakė: „Pažvelkite į žemėlapį ir pamatysite, kad tai visiškai kitoks aljansas. Pamatysite, kad tai visiškai pakeis saugumo padėtį Baltijos regione.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 106

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. Vkt    -  2022-06-29, 10:05

    Turkija ir Lenkija visada buvo ir yra politinės prostitutės.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...