• Parama infa.lt veiklai
 • Apie infa.lt
 • Rinkmenos
 • Galerija

infa.lt

Joe Bidenas nenori skirti Ukrainai ilgojo nuotolio raketų paleidimo įrangos

Joe Bidenas nenori skirti Ukrainai ilgojo nuotolio raketų paleidimo įrangos

19 gegužės
09:58 2022

asociatyvi nuotr.

Ukrainos pareigūnai vis labiau nusivilia J. Bideno administracijos pasipriešinimu tiekti Ukrainai JAV gaminamas ilgojo nuotolio raketų sistemas – ginklus, kurie, pasak Kijevo, yra labai svarbūs norint įveikti Rusiją Donbase vykstančiose sunkiosios artilerijos dvikovose, rašo Politico.

Ukrainos vyriausybės pareigūnai jau kelis mėnesius prašo JAV atsiųsti daugkartinio paleidimo raketų sistemas (MLRS). Tačiau trys su šiuo klausimu susipažinę asmenys teigia ukrainiečius nerimaujant dėl to, kad Baltieji rūmai sulaiko, nes baiminasi, jog šis ginklas gali būti panaudotas smūgiams Rusijos teritorijoje, taip išplečiant ir pratęsiant konfliktą.

Bideno administracijos pareigūnas, panoręs likti anonimišku, sakė, kad „turime priimti sprendimus dėl to, kokios ginkluotės sistemos duoda didžiausią efektą“, kai Kongresas skiria pinigus Ukrainai. Per pastarąsias kelias savaites, kai buvo pradėtas mažinti naujausias finansavimo paketas, administracija nusprendė, kad „efektyviau ir veiksmingiau siųsti 90 M777 [haubicas], nes jų galima siųsti daugiau“ ir daugiau amunicijos už tą pačią kainą nei daug mažesnį skaičių MLRS.

Per pastaruosius kelis mėnesius JAV aprūpino Ukrainą senesnėmis, sovietinių laikų daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, ištyrusios sąjungininkų, vis dar naudojančių senesnę ginkluotę, sandėlius. Tačiau tikslesnės ir galingesnės amerikietiškos sistemos yra tai, ko Kijevas ieško, kad galėtų sustabdyti Rusijos puolimą Donbase.

Tačiau Baltuosiuose rūmuose vis dar nerimaujama, kad šios sistemos ar jos giminaičio, didelio judrumo artilerijos raketų sistemos siuntimą Ukrainai, Kremlius gali vertinti kaip eskalaciją, atsižvelgiant į tai, kad ginklo veikimo nuotolis yra ilgesnis ir jo griaunamoji galia didesnė nei tradicinės artilerijos, pavyzdžiui, haubicų ar senesnių sovietinių raketų paleidimo įrenginių.

Daugybinio paleidimo raketų sistema M270 pirmą kartą buvo pagaminta JAV kariuomenei 1983 m. Ji buvo sukurta specialiai tam, kad greitai paleistų 12 raketų ir greitai nuvažiuotų perkrauti, dar iki tol, kol sovietų artilerija priartės prie jų. Ją vis dar naudoja keliolika šalių, o jos veikimo nuotolis, priklausomai nuo naudojamos amunicijos, paprastai siekia nuo 20 iki 40 mylių, kai tuo tarpu pažangiausios raketos gali įveikti daugiau kaip 100 mylių.

Iki šiol Rusijos prezidento Vladimiro Putino karinė invazija buvo tik pažeminimo mūšio lauke istorija: per virtinę nesėkmingų operacijų žuvo tūkstančiai karių ir buvo sunaikinti šarvuoti daliniai. Šie nuostoliai ir V. Putino seniai žinomas nenuspėjamumas sukėlė tam tikrą nerimą (Baltuosiuose rūmuose), kad ginklai, kurie gali šaudyti raketomis toliau nei viskas, ką šiuo metu turi ukrainiečiai, gali priartinti Rusiją prie cheminio ginklo ar kitų masinio naikinimo ginklų panaudojimo.

Nacionalinės žvalgybos direktorė Avril Haines Senato Ginkluotųjų pajėgų komitetui praėjusią savaitę sakė, kad V. Putinas gali pereiti į „labiau nenuspėjamą ir potencialiai eskaluojančią trajektoriją“, jei karas užsitęs „arba jei jis manys, kad Rusija pralaimi Ukrainoje“.

Kijevo pareigūnai skundėsi, kad kuo ilgiau Vakarai delsia siųsti visą reikiamą ginkluotę, tuo skaudesnės pasekmės Ukrainos civiliams gyventojams ir tuo daugiau laiko Rusijai suteikiama rengti nelegalius vietos rinkimus jos kontroliuojamose Ukrainos teritorijose.

„Atsižvelgdami į tai, mes norime kuo greičiau nugalėti priešą ir išvaduoti savo teritorijas“, – antradienį Europos Sąjungos užsienio reikalų tarybai sakė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas. Jis pridūrė, kad Ukraina nori greitai įsigyti ginklų, įskaitant „tankus, šarvuotąsias transporto priemones, tolimojo nuotolio ugnies ginklų sistemas (MLRS, sunkiąją artileriją, lėktuvus, raketas)“, sakoma parengtose pastabose.

Šį mėnesį kalbėdamas virtualiame G-7 vadovų susitikime Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis buvo konkretesnis, sakydamas šalių vadovams, kad jo šalis „turi gauti visus ginklus ir visą gynybos įrangą, kuri leistų nugalėti priešą – ypač daugkartinio paleidimo raketų sistemas M142 HIMARS ir M270 MLRS bei kitus ginklus, kurių Ukraina prašė pas jus, galingąsias valstybes“.

Didesnis nuotolis, stipresnis smūgis

„Lockheed Martin“ gaminamos MLRS leistų Ukrainos kariams šaudyti iš palyginti saugaus atstumo ir greitai susikrauti ginkluotę bei persikelti toliau, kol Rusijos dronai ir artilerija aptiks jų buvimo vietą.

Tai visai kitokio tipo ginklas nei M777 haubicos, kurias J. Bideno administracija per pastarąsias kelias savaites išsiuntė į Ukrainą, ir kurias Rusijos kariai aptikę nukreipia savo šaudymo linijas į besislapstančius šaulius. Tų patrankų veikimo nuotolis yra apie 18 mylių, tačiau vienu metu jos gali šaudyti tik vienu sviediniu ir turi būti velkamos sunkvežimiu, kad galėtų judėti iš vienos vietos į kitą.

Apskritai Ukrainos kariai pasirodė geriau, nei prognozavo dauguma analitikų, rašo Politico, ir per pastarąsias kelias dienas išstūmė rusus iš sostinės Kijevo bei atkovojo šiaurės rytinį Charkovo miestą. Savaitgalį Ukrainos gynybos ministerija pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota grupė karių, pozuojančių prie Rusijos sienos į rytus nuo miesto. „Mes tai padarėme. Esame čia, pone Prezidente“, – sakė vienas iš karių.

J. Bideno administracija Ukrainos kariuomenei jau pateikė ginklų ir atsargų už 4,5 mlrd. dolerių, įskaitant 3,8 mlrd. dolerių nuo Rusijos invazijos vasario 24 d. pradžios. Pirmosiomis savaitėmis pagalbą daugiausia sudarė nuo peties paleidžiamos prieštankinės ir priešlėktuvinės raketos bei šaudmenys.

Tačiau karo eigai pasikeitus ir Ukrainos pajėgoms perėjus į puolimą kai kuriose teritorijose, kad atgautų Rusijos užgrobtas teritorijas, JAV ir Jungtinė Karalystė taip pat pakeitė kryptį, peržengdamos savo pačių nustatytus apribojimus teikti tik gynybinę ginkluotę tiems, kurie akivaizdžiai gali vykdyti puolamąsias operacijas.

Šiuos paketus sudarė haubicos, raketos, šarvuočiai, radiolokacinės sistemos, tankai, kamikadzės bei stebėjimo dronai, kurie buvo skubiai siunčiami į frontą, kai kova nuo artimų mūšių Kijevo priemiesčiuose persikėlė į artilerijos mūšius Donbase.

Antradienį paskelbtame britų žvalgybos vertinime perspėjama, kad „artimiausiomis savaitėmis Rusija greičiausiai ir toliau daug remsis masiniais artilerijos smūgiais, bandydama atgauti savo puolimo Donbase pagreitį“.

JAV ginklų perdavimo Ukrainai padėtis yra kintanti. Prezidento įgaliojimai mažinti ginkluotės kiekį, t. y. kiekį, kurį jis gali paimti iš JAV atsargų ir nusiųsti Ukrainai, sumažėjo iki maždaug 100 mln. dolerių – tai didelė suma, tačiau ji riboja tolesnius veiksmus, kol bus atlaisvintas didesnis finansavimas.

Tačiau daugiau lėšų gali pradėti tekėti jau šią savaitę, nes tikimasi, kad Kongresas balsuos dėl 40 mlrd. dolerių karinės ir humanitarinės pagalbos Ukrainai ir Rytų Europai paketo, kuris atvers vartus dar maždaug 20 mlrd. dolerių JAV karinei paramai Ukrainai, reziumuoja Politico.

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 148

Žymos

Atsiliepimų 3

 1. VŽA    -  2022-05-19, 10:06

  Baidenas – tai nori, tai nenori, galimai dėl amžiaus negali…
  Kiek ES, NATO ir JAV lūkuriavo, galimai laukė Ukrainos okupacijos…
  Duokit Ukrainai ginklų, kaip sakė gerb. prezidentė D. Grybauskaitė: Putino karą – galima nugalėti tik karu…

  Atsakyti į šį komentarą
  • Hm    -  2022-05-19, 10:41

   Tai strategija kuo labiau nualinti Rusiją užsitęsusiame kare, aišku ukrainiečių gyvybių sąskaita…

   Atsakyti į šį komentarą
 2. Vygandas    -  2022-05-19, 17:52

  Baidenas taupo. JAV reikės gintis, kai juos rusai užpuls… Net Lietuvoje, sutvėrimai be nuovokos „Hm“, pritaria Baidenui…

  Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Teisininkas: „Stambulo konvencijoje aiškiai parašyta, kad ji yra prieš vyrus“

Teisininkas: „Stambulo konvencijoje aiškiai parašyta, kad ji yra prieš vyrus“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Vyriausybės planas – įsteigti asmeninę kariuomenę reorganizuojant Šaulių sąjungą

Vyriausybės planas – įsteigti asmeninę kariuomenę reorganizuojant Šaulių sąjungą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Prof. Ignas Vėgėlė. Dabartinė politika, geriausiu atveju, primena mėgėjišką saviveiklą

Prof. Ignas Vėgėlė. Dabartinė politika, geriausiu atveju, primena mėgėjišką saviveiklą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Pasaka apie sparnuotą būseną

Pasaka apie sparnuotą būseną

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar Rusija gali užpulti NATO? Lenkijos generolas: Putinas yra iracionalus, todėl gali būti visko

Ar Rusija gali užpulti NATO? Lenkijos generolas: Putinas yra iracionalus, todėl gali būti visko

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Kuro kainos. Nesekmadieniniai skaitiniai #105

Gintaras Furmanavičius. Kuro kainos. Nesekmadieniniai skaitiniai #105

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    LŠS naujienos, prezidento [s]pjūvis, riaušių įranga kariuomenei, naujas „krizių valdymas“ – kur link einame

LŠS naujienos, prezidento [s]pjūvis, riaušių įranga kariuomenei, naujas „krizių valdymas“ – kur link einame

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Dvasininkas Arnoldas Valkauskas. Stebime ketinimus atsisakyti prigimtinio vyro ir moters papildomumo

Dvasininkas Arnoldas Valkauskas. Stebime ketinimus atsisakyti prigimtinio vyro ir moters papildomumo

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuvos vyskupai: Bažnyčios mokymas apie šeimą nesikeičia

Lietuvos vyskupai: Bažnyčios mokymas apie šeimą nesikeičia

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Verslui žlungant dėl Kinijos sankcijų, kurias išprovokavo Lietuvos valdžia – pastaroji siūlo jam paskolas

Verslui žlungant dėl Kinijos sankcijų, kurias išprovokavo Lietuvos valdžia – pastaroji siūlo jam paskolas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Seimo narė Beata Petkevič: Ko nori opozicija?

Seimo narė Beata Petkevič: Ko nori opozicija?

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Popiežius priekaištauja dėl Rusijos „žiaurumo“ Ukrainoje ir pripažįsta, kad karas galėjo būti „tam tikru būdu išprovokuotas“

Popiežius priekaištauja dėl Rusijos „žiaurumo“ Ukrainoje ir pripažįsta, kad karas galėjo būti „tam tikru būdu išprovokuotas“

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Lituanistė Vytenė Saunoriūtė Muschick: „Jaučiu atsakomybę kalbėti apie tai, kas buvo jaunesnei kartai, jai suprantama kalba“

Lituanistė Vytenė Saunoriūtė Muschick: „Jaučiu atsakomybę kalbėti apie tai, kas buvo jaunesnei kartai, jai suprantama kalba“

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ar buvo teisėtas „Galimybių pasas“ svarstys Konstitucinis teismas

Ar buvo teisėtas „Galimybių pasas“ svarstys Konstitucinis teismas

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą

Šitas šūdo gabalas turi puikią progą pasirinkti, kam čiulpti. Regis, "aukštas ir gražus" jau pasirinko...

Taip, masažas, daromas artimo žmogaus, yra nenusakomas gėris ir artumas. Todėl noriu išmokti masažuoti taisyklingai,...

Gudijos! Nors fašistinę sulos būsena nepagydoma. Bet visada yra viltis. Bandyk....

Gydytis ir į psich. Gydykla kartu pasiimk nuoseda...

-> T0mas J. - dėl išleidžiamų biudžeto pinigų pilnai sutinku, tik prisiminkime - net suknistų...

Bet nėra, lb gaila......

NATO niekas ne nepuolė. Užtat ji puolė (nors "gynybinė) ir ne kartą. Nežinau, ar tuo...

Vienas rusų blogeris ta tema sakė: "Siauras Suvalkų koridorius staiga gali tapti Lietuvos pločio. Ir...

Aš ne belgiška ramybe pasikliauju, pasikliauju tuo jog nuo įsikūrimo niekas nė karto neišdrįso NATO...

-> Heoo "lietuviai savo kariuomenės nemaitina".. ?! 10% biudžeto pajamų - krašto apsaugai. Kas Europoje...