infa.lt

JAV papūtė „kiti“ vėjai: politiškai nekorektiškas profesorius gaus 400 tūkst. dolerių kompensaciją

JAV papūtė „kiti“ vėjai: politiškai nekorektiškas profesorius gaus 400 tūkst. dolerių kompensaciją

19 balandžio
09:30 2022

nuotr. REUTERS

2018 metais filosofijos profesorius Nicholas Meriwetheris, dėstantis savo temą Shawnee universitete Ohajo valstijoje, suklupo ant jautrios temos. Save moterimi laikantį studentą jis pavadino žodžiu „ponas“. „Taip, pone“, – atsakė jis į klausimą, kurį uždavė „kitos lyties“ studentas. Pastarasis po paskaitos priėjo prie profesoriaus ir pareiškė, kad jis ne „jis“, o „ji“, ir paprašė vėliau kreiptis į jį moteriška forma.

Atsakydamas profesorius informavo esantis įsitikinęs katalikas, o tikėjimas draudžia vyrą vadinti moterimi. Moterimi prisistatęs translytis studentas visaip išvadino profesorių ir pareiškė, kad dabar jis bus atleistas. Ir tikrai, jis kreipėsi į dekanatą su skundu, pagal kurį, laikantis laikmečio dvasios, buvo atliktas patikrinimas su vėlesnėmis organizacijos išvadomis.

Profesorius buvo pripažinti kaltu „sudaręs priešišką atmosferą šiai studentei“. Tiesa, jis nebuvo atleistas, tačiau į jo asmens bylą buvo įrašytas įspėjimas, pagal kurį, pasikartojus panašiam incidentui, vadovybė imtųsi griežtesnių priemonių. Tiesą sakant, profesorius iš esmės buvo priverstas, grasinant atleidimu, priimti „translyčių“ (žmonių, manančių jog jų biologinė lytis neatitinka tikrovės) studentų reikalavimą būti vadinamiems jiems priimtinais įvardžiais.

Tačiau konservatyvus filosofas išreiškė atkaklumą ir padavė universitetą į teismą. Ieškinyje Meriwetheris teigė, kad universiteto administracija šiurkščiai pažeidė jo laisvę į religinių įsitikinimų laisvę pagal pirmąją JAV konstitucijos pataisą.

Žemesnės instancijos teismas Ohajo valstijoje 2020 m. vasario mėn. nusprendė, kad ieškinys nepriimtinas dėl to, kad nepasireiškė „plataus visuomenės susirūpinimas“, kuris būtų susijęs su šia byla.

Profesorius nepasidavė – žemesnės instancijos teismo sprendimą apskundė 6-ajam Niujorko valstijos apeliaciniam teismui, kuris priėmė ieškinį nagrinėjimui. Pažymėtina, kad filosofas už savo įsitikinimus kovojo ne vienas – jam atstovavo „Alliance for Freedom“ – organizacija, juridiniu keliu ginanti žodžio laisvę JAV.

Teisme byla pasisuko visai ne universiteto administracijos naudai. Teisėjai skaidriai užsiminė, kad profesorius turi teisę kreiptis į studentus remdamasis savo įsitikinimais ir už tai neturėtų būti baudžiamas, ypač atsižvelgiant į tai, kad universitetas yra valstybinis ir negali vadovautis „jo vadovybės privačios lyderystės“ nuostatomis.

Teismas pasiūlė šalims „suderinti ieškinį“ nelaukiant oficialaus sprendimo. Universiteto valdžia išsigando ir pasiūlė Miriwether 400 000 dolerių kompensaciją už moralinę žalą ir teisines išlaidas, taip pat panaikinti įspėjimą asmens byloje. Be to, Meriwetheris pasiliko sau teisę kreiptis į studentus bet kokia, jo nuomone, tinkama forma, savo nuožiūra naudodamas žodžius „ponas“ ir „ponia/panele“.

Tiesa, universitetas pralaimėjimo formaliai nepripažino. „Nors sutikome su klausimo „suderinimu”, kategoriškai neigiame, kad kas nors iš valstybinio Shawnee State universiteto vadovybės atėmė iš daktaro Meriwetherio teisę į saviraišką ir religinius įsitikinimus“, – sakoma universiteto pranešime. – Teisminio nagrinėjimo metu paaiškėjo, kad ši byla buvo panaudota prieštaringoms ideologinėms koncepcijoms propaguoti universiteto ir jo studentų sąskaita. Vietoj to pasirenkame tęsti savo misiją – tarnauti studentams, šeimoms ir bendruomenėms.”

„Daktaras Meriwetheris sąžiningai gynė savo teisę kalbėti ir tylėti, nesilygiuodamas į universiteto reikalavimams būti vienminčiais“, – sakė Tysonas Lenghoferis, Aljanso už laisvę pirmininkas.

Džiaugiamės, kad universitetas pagaliau pasuko teisingu keliu, prisimindamas savo, kaip idėjų ir nuomonių įvairovės platformos, egzistavimo prasmę.

 

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 246

Žymos

Atsiliepimų 2

  1. Keista    -  2022-04-19, 11:05

    Nieko sau laikai atėjo, kad pasakyti savo nuomonę turi teismuose tampytis.. Neblogas „progresas” įvyko 21 amžiuje..

    Atsakyti į šį komentarą
  2. Algirdas    -  2022-04-19, 17:11

    Pagal šią logiką išeitų, kad jeigu kažkas pavadins vyrą ji vien dėl to, kad tas kažkas yra tuo įsitikinęs tai irgi bus tinkama. Mano išvada-bet koks bet kokio teismo sprendimas yra visiški vėjai. Yra kur kas paprastesnis sprendimas-ką matau atitinkamai ir vadinu arba jeigu kam kyla abejonių dėl savo lyties lai pasižiūri sau tarp kojų ir bus aišku.

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...

Galvažudžiui, barbarui ir teroristui Putinui apskritimo lankelis tiek sumažės, kad net savo bunkeryje taps ankšta......

Xi Jinpingas, toks išmintingas, kad jo Rusija-Ukraina nejaudina, nes pagrindinis tikslas, išnaudojus situaciją, - pasinaudoti...