infa.lt

Lietuvos turizmo gelbėjimo planas: gelbėkime stambų verslą ir žlugdykime smulkųjį

Lietuvos turizmo gelbėjimo planas: gelbėkime stambų verslą ir žlugdykime smulkųjį

01 birželio
10:09 2020

Pinigų Yra - Nėra

Lietuvos kelionių verslo asociacija jau ne kartą pasisakė, kad turizmo gelbėjimo planas skirtas gelbėti ne visam turizmo verslui, o tik pavienes stambias turizmo įmones. Jeigu iki Turizmo plano paskelbimo tai buvo galima tik įtarti, tai po paskelbimo šie faktai tik pasitvirtino.

Vietoje žadėtų 31 mln. liko 15 mln.

Nors ir buvo teigiama, kad bus skirta 31 mln. eur turizmo verslo likvidumui palaikyti, tačiau pasirodžius INVEGA skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos turizmo paslaugų teikėjams“ projektui randame visai kitus skaičius. Jeigu iš pradžių buvo teigiama, kad turizmo įmonių (organizatorių ir agentūrų) likvidumui palaikyti bus skirta 31 mln eur, tai dabar iš šitos sumos šiai priemonei teliko tik 15 mln. Likusius 15 mln. eur planuojama skirti turizmo rinkodarai. 15 mln. eur galbūt ir išgelbėtų turizmo įmones, tačiau panagrinėjus projektą išaiškėjo, kad šie pinigai skirti ir viešbučiams. Tad realiai turizmo verslui pagal šią priemonę lieka apie 3 – 5 mln. Eur vietoje žadėtų 31 mln. Ir tai nenuostabu, nes:

Į Invegos paskolą likvidumui galės pretenduoti tik kelios įmonės

Lietuvos kelionių verslo asociacija ne kartą pabrėžė, kad reguliariųjų skrydžių bendrovės nenori grąžinti lėšas už skrydžius, taip pat pinigų negrąžina ir kiti turizmo paslaugų tiekėjai, kaip viešbučiai ar pervežimo paslaugas teikiančios įmonės. Lietuvoje šiuo metu iš viso registruoti 114 išvykstamojo turizmo organizatoriai. Tačiau INVEGA suteiks paskolas bendrovėms, kurios turistus skraidino tik užsakomaisiais reisais ir tik tiems organizatoriams, kurie yra registruoti tik Lietuvoje. Tai reiškiasi, kad į šią paskolą galės pretenduoti tik 4 didieji kelionių organizatoriai. Pagal šį projektą paramos negaus ir atvykstamojo turizmo įmonės, nes didžioji dalis iš jų turistus atveža į Lietuvą būtent reguliariaisiais skrydžiais. Tad kodėl nuspręsta gelbėti tik 4 įmones iki šiol lieka didžiulė mįslė. Todėl Lietuvos kelionių verslo asociacija siūlo suteikti šią paramą visiems Lietuvoje registruotiems kelionių organizatoriams.

Kodėl gelbėjami tik viešbučiai?

Apgyvendinimo paslaugas Lietuvoje teikia ne tik viešbučiai, bet ir svečių namai, moteliai, kaimo turizmo sodybos bei daugybė kitų paslaugų tiekėjų. Didžioji dalis šių tiekėjų yra smulkusis verslas. Visgi pagal Invegos pateiktą projektą gelbėjami tik viešbučiai. Kyla didžiulis klausimas – kodėl gelbėjamas ne smulkusis verslas, o stambusis viešbučių verslas? Beje, daug viešbučių priklauso užsienio kapitalo įmonėms, tad kodėl mes nusiteikę gelbėti užsienio įmones? Lietuvos kelionių verslo asociacija siūlo šią paramą suteikti visiems apgyvendinimo paslaugų tiekėjams, neišskiriant vien tik viešbučių.

Kitos paramos priemonės – irgi tik stambiajam verslui?

Žadama, kad turizmo verslui gelbėti bus skirtos ir kitos priemonės, per kurias bus išdalinta iki 3 mln. Eur. Panagrinėjus šias priemones akivaizdu, kad didžioji dalis šių lėšų ir vėl skirta stambiajam turizmo verslui.

E-verslo modelis – parama tik stambiam verslui

Štai priemonė E-verslo modelis, finansuotina veikla – nauji verslo modeliai, sukurti įdiegus e-verslo sprendinius – beveik idealu turizmui. Tačiau panagrinėkime, kas šia priemone galės pasinaudoti. Vienas iš pagrindinių reikalavimų yra, kad į paramą gali pretenduoti „MVĮ, veikiančios ne trumpiau kaip vienerius metus ir kurių vidutinės pačios MVĮ pagamintos produkcijos metinės pajamos per pastaruosius 3 finansinius metus arba per laiką nuo MVĮ įregistravimo dienos (jeigu MVĮ vykdė veiklą mažiau nei 3 finansinius pastaruosius metus) yra ne mažesnės kaip 145 000 Eur (Vienas šimtas keturiasdešimt penki tūkstančiai eurų)“. Šis punktas iš karto įveda tokius apribojimus, kad iš 500 Lietuvoje turizmo versle dirbančių įmonių galės pretenduoti tik pavienės stambios turizmo įmonės. Pirma, šis reikalavimas iš vis netinka turizmo verslui – turizmo versle parduodamos paslaugos, o ne produkcija. Net jei ir užmerktume akis į šį faktą, tai kitas ribojantis faktorius yra reikalautina „pagaminti“ produkcijos suma – per metus „pagaminti“ ne mažiau kaip 145.000 Eur savo produkcijos, kas atitinkamai reiškia, kad įmonė turi būti registruota kaip kelionių organizatorius, o visos likusios kelionių agentūros iš karto negali pretenduoti į šią paramą.

Panagrinėkime kelionių organizatorių sąrašą, pateikiamą „Valstybinės Vartotojų teisių apsaugos tarnybos“ puslapyje ir nuspręskime, kokios įmonės gali pretenduoti į šią paramą? Išvykstamojo turizmo paslaugas Lietuvoje gali teikti 115 įmonių, jų galimybes gauti šią paramą galime lengvai suskaičiuoti pagal turimą kelionių organizatoriaus draudimą. Patikrinus, kas turi draudimą, atitinkantį paramos kriterijų, išaiškėja, kad į šią paramą galės pretenduoti tik 12 išvykstamojo turizmo įmonių.

Įvertinti atvykstamojo ir vietinio turizmo įmonių galimybes pretenduoti į šią paramą yra šiek tiek sudėtingiau, tačiau galima būtų tai padaryti remiantis pasiekta praeitų metų apyvarta. Čia skaičiai dar įdomesni – iš 18 įmonių, kurios užsiima tik vietiniu turizmu į šią paramą gali pretenduoti tik viena (!) įmonė, iš 208 įmonių užsiimančių atvykstamuoju turizmu gali pretenduoti tik 46 įmonės. Be abejo, patikrinus kitus paramos gavėjo kriterijus, gali būti, kad šių įmonių liks dar mažiau, nes yra ir kitų kriterijų, ribojančių galimybę pateikti paraišką. Taigi, akivaizdu, kad ši priemonė vėl paruošta tik stambiam turizmo verslui.

Kai godumas nugali

Lygtai to būtų maža, stambusis turizmo verslas nusiteikęs pasinaudoti dar viena paramos priemone – Inovacinės veiklos turizmo sektoriuje skatinimo priemone. Šiai priemonei planuojama skirti iki 1,5 mln Eur. Viena įmonė pagal šią paramos priemonę gali pretenduoti iki 35.000 Eur, tad akivaizdu, kad šios paramos užteks tik 50 turizmo įmonių. Tad Turizmo taryboje stambusis turizmo verslas jau tariasi, kaip šią priemonę „patobulinti“ sau naudinga linkme. Abejojantiems tiesiog pateikiame citatą iš Turizmo Tarybos protokolo „Atsakydamas į pateiktus Turizmo tarybos narių klausimus, K. Šetkus akcentavo, kad pagal priemonės aprašymą planuojama, jog į ją galės aplikuoti visos įmonės, taip pat ir didelės“. Taigi, net ir pagal šią paramos priemonę smulkiam turizmo verslui gauti paramą nėra šansų, nes į ją jau nusitaikė stambusis verslas.

Tampa akivaizdu, kad peržvelgus numatomą paramą turizmo verslui šiai dienai iškeltas

Pagrindinis tikslas – sužlugdyti smulkųjį turizmo verslą

Ir tai daroma visomis įmanomomis priemonėmis. Štai kelionių organizatoriai gaus paramą visai kelionės sumai, tačiau jau šiai dienai reikalauja iš kelionių agentūrų grąžinti išmokėtą komisinį, nors komisinį papildomai gaus iš Valstybės. Likvidumo paskolos skiriamos tik 4 įmonėms, tačiau su likvidumo problemomis susiduria ir mažieji išvykstamojo turizmo organizatoriai – jie negaus nieko. Taip pat likvidumo reikalavimai taikomi ir agentūroms, tačiau niekas apie pagalbą agentūroms nekalba. Tad akivaizdu, kad artimiausiu laiku iš agentūrų bus pradėtos atiminėti licenzijos prisidengiant likvidumo „problema“. Paramos negaus atvykstamasis ir vietinis turizmas – garsiai deklaruojama, kad šis turizmo verslas ypač svarbus Lietuvos ekonomikai, tačiau tai tik yra skambios tuščios deklaracijos, nes parama jam nenumatyta.

Visoje šioje istorijoje įdomiausia yra tai, kaip šios paramos iniciatyvos, kurios gelbėja tik stambųjį turizmo verslą, eina kaip sviestu pateptos. Gal jau laikas atitinkamoms teisėsaugos tarnyboms susidomėti, kas vis tik tą sviestą tepa?

Lietuvos kelionių verslo asociacijos viceprezidentas Udrius Armalis


Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.


Taip pat skaitykite:

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Apklausa

Ar reikia sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
Domenai ir hostingas
    Putinas ploja: Liberalė siūlo visišką Baltarusijos izoliaciją

Putinas ploja: Liberalė siūlo visišką Baltarusijos izoliaciją

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Neringa Venckienė. Aš turiu teisę dalyvauti rinkimuose

Neringa Venckienė. Aš turiu teisę dalyvauti rinkimuose

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Saulius Skvernelis: „Valdydami antrąją bangą neplanuojame visos ekonomikos arba atskirų sektorių stabdymo“

Saulius Skvernelis: „Valdydami antrąją bangą neplanuojame visos ekonomikos arba atskirų sektorių stabdymo“

komentarai 2 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Jeigu aš kurčiau partiją

Arvydas Daunys. Jeigu aš kurčiau partiją

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aurimas Guoga. Seimo vadovybė atsikrato konkurentės

Aurimas Guoga. Seimo vadovybė atsikrato konkurentės

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Ramūnas Karbauskis meta akmenį į Prezidento daržą, primindamas Grybauskaitės valdymo metodus

Ramūnas Karbauskis meta akmenį į Prezidento daržą, primindamas Grybauskaitės valdymo metodus

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

Lidžita Kolosauskaitė. Sloguojantys hermafroditai

komentarų 10 Skaityti visą įrašą
    Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai  bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

Bilas Geitsas: Klimato pasikeitimai bus 5 kartus labiau mirštami nei pandemija

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

KU rektorius, prof. Artūras Razbadauskas: „Jei vėl bus kalbama apie karantino įvedimą Lietuvoje, aš esu prieš!..”

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

Povilas Masilionis. Konstitucinių dvasių būstinėje

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

Aurelijus Veryga siūlo nesiveržti pas gydytojus, kai paslaugas galima gauti nuotoliniu būdu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

Jolanta Blažytė. Apie svetimas ligas

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

Vigilijus Jukna. Kaip auksinę e-sveikatos sistemą lietus nuplovė

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

na, tarkim nuvers Lukašenką. O kas toliau? Vieną scenarijų galima papasakoti... Gamybos sugriovimas ir išparceliavimas....

Baisu pas mus irgi diktatas...

Subalamutino žmones ir pabėgo. Lukašenka bent iki galo eina. Geras-blogas, bet stuburą turi kietą. Nesilankstys...

Lengva komentuoti, o kad susirinktų daugiau žmonių, ir pritartų tam judėjimui, manau, kad palaikytu. O...

Buvo šachmatininkė, tačiau keista, toliau savo nosies nemato, klauso ką G. Landsbergis postringauja. tas piemuo....

Na štai ir neturi Baltarusija kandidatės. kuri pradžioje atrodė tokia stipri. Dabar vargu net ar...

Palaikome jus Neringa. Tik pirmyn nesustokite. Turi baigtis šitas selektyvus teisingumas TIK saviems. Mes jus...

skiepai yra nuodai nuodija zmonija kad sumazintu pasaulyja...

Pasaulinei valdžiai laisvi žmonės, laisva šalis - rakštys, kurias reikia pašalinti....

Net uzspringau is juoko:DD Eilinis marazmas nepasiteisino, bet svarbiausia save pateisina kad 200-300 zmoniu yra...

Pasidalinkite su savo draugais
Sveiki, verta dėmesio: *Lietuvos turizmo gelbėjimo planas: gelbėkime stambų verslą ir žlugdykime smulkųjį* - nuoroda: https://infa.lt/46487/lietuvos-turizmo-gelbejimo-planas-gelbekime-stambu-versla-ir-zlugdykime-smulkuji/