• Naujienos
  • Parama
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Lietuvos turizmo gelbėjimo planas: gelbėkime stambų verslą ir žlugdykime smulkųjį

Lietuvos turizmo gelbėjimo planas: gelbėkime stambų verslą ir žlugdykime smulkųjį

01 birželio
10:09 2020

Pinigų Yra - Nėra

Lietuvos kelionių verslo asociacija jau ne kartą pasisakė, kad turizmo gelbėjimo planas skirtas gelbėti ne visam turizmo verslui, o tik pavienes stambias turizmo įmones. Jeigu iki Turizmo plano paskelbimo tai buvo galima tik įtarti, tai po paskelbimo šie faktai tik pasitvirtino.

Vietoje žadėtų 31 mln. liko 15 mln.

Nors ir buvo teigiama, kad bus skirta 31 mln. eur turizmo verslo likvidumui palaikyti, tačiau pasirodžius INVEGA skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos turizmo paslaugų teikėjams“ projektui randame visai kitus skaičius. Jeigu iš pradžių buvo teigiama, kad turizmo įmonių (organizatorių ir agentūrų) likvidumui palaikyti bus skirta 31 mln eur, tai dabar iš šitos sumos šiai priemonei teliko tik 15 mln. Likusius 15 mln. eur planuojama skirti turizmo rinkodarai. 15 mln. eur galbūt ir išgelbėtų turizmo įmones, tačiau panagrinėjus projektą išaiškėjo, kad šie pinigai skirti ir viešbučiams. Tad realiai turizmo verslui pagal šią priemonę lieka apie 3 – 5 mln. Eur vietoje žadėtų 31 mln. Ir tai nenuostabu, nes:

Į Invegos paskolą likvidumui galės pretenduoti tik kelios įmonės

Lietuvos kelionių verslo asociacija ne kartą pabrėžė, kad reguliariųjų skrydžių bendrovės nenori grąžinti lėšas už skrydžius, taip pat pinigų negrąžina ir kiti turizmo paslaugų tiekėjai, kaip viešbučiai ar pervežimo paslaugas teikiančios įmonės. Lietuvoje šiuo metu iš viso registruoti 114 išvykstamojo turizmo organizatoriai. Tačiau INVEGA suteiks paskolas bendrovėms, kurios turistus skraidino tik užsakomaisiais reisais ir tik tiems organizatoriams, kurie yra registruoti tik Lietuvoje. Tai reiškiasi, kad į šią paskolą galės pretenduoti tik 4 didieji kelionių organizatoriai. Pagal šį projektą paramos negaus ir atvykstamojo turizmo įmonės, nes didžioji dalis iš jų turistus atveža į Lietuvą būtent reguliariaisiais skrydžiais. Tad kodėl nuspręsta gelbėti tik 4 įmones iki šiol lieka didžiulė mįslė. Todėl Lietuvos kelionių verslo asociacija siūlo suteikti šią paramą visiems Lietuvoje registruotiems kelionių organizatoriams.

Kodėl gelbėjami tik viešbučiai?

Apgyvendinimo paslaugas Lietuvoje teikia ne tik viešbučiai, bet ir svečių namai, moteliai, kaimo turizmo sodybos bei daugybė kitų paslaugų tiekėjų. Didžioji dalis šių tiekėjų yra smulkusis verslas. Visgi pagal Invegos pateiktą projektą gelbėjami tik viešbučiai. Kyla didžiulis klausimas – kodėl gelbėjamas ne smulkusis verslas, o stambusis viešbučių verslas? Beje, daug viešbučių priklauso užsienio kapitalo įmonėms, tad kodėl mes nusiteikę gelbėti užsienio įmones? Lietuvos kelionių verslo asociacija siūlo šią paramą suteikti visiems apgyvendinimo paslaugų tiekėjams, neišskiriant vien tik viešbučių.

Kitos paramos priemonės – irgi tik stambiajam verslui?

Žadama, kad turizmo verslui gelbėti bus skirtos ir kitos priemonės, per kurias bus išdalinta iki 3 mln. Eur. Panagrinėjus šias priemones akivaizdu, kad didžioji dalis šių lėšų ir vėl skirta stambiajam turizmo verslui.

E-verslo modelis – parama tik stambiam verslui

Štai priemonė E-verslo modelis, finansuotina veikla – nauji verslo modeliai, sukurti įdiegus e-verslo sprendinius – beveik idealu turizmui. Tačiau panagrinėkime, kas šia priemone galės pasinaudoti. Vienas iš pagrindinių reikalavimų yra, kad į paramą gali pretenduoti „MVĮ, veikiančios ne trumpiau kaip vienerius metus ir kurių vidutinės pačios MVĮ pagamintos produkcijos metinės pajamos per pastaruosius 3 finansinius metus arba per laiką nuo MVĮ įregistravimo dienos (jeigu MVĮ vykdė veiklą mažiau nei 3 finansinius pastaruosius metus) yra ne mažesnės kaip 145 000 Eur (Vienas šimtas keturiasdešimt penki tūkstančiai eurų)“. Šis punktas iš karto įveda tokius apribojimus, kad iš 500 Lietuvoje turizmo versle dirbančių įmonių galės pretenduoti tik pavienės stambios turizmo įmonės. Pirma, šis reikalavimas iš vis netinka turizmo verslui – turizmo versle parduodamos paslaugos, o ne produkcija. Net jei ir užmerktume akis į šį faktą, tai kitas ribojantis faktorius yra reikalautina „pagaminti“ produkcijos suma – per metus „pagaminti“ ne mažiau kaip 145.000 Eur savo produkcijos, kas atitinkamai reiškia, kad įmonė turi būti registruota kaip kelionių organizatorius, o visos likusios kelionių agentūros iš karto negali pretenduoti į šią paramą.

Panagrinėkime kelionių organizatorių sąrašą, pateikiamą „Valstybinės Vartotojų teisių apsaugos tarnybos“ puslapyje ir nuspręskime, kokios įmonės gali pretenduoti į šią paramą? Išvykstamojo turizmo paslaugas Lietuvoje gali teikti 115 įmonių, jų galimybes gauti šią paramą galime lengvai suskaičiuoti pagal turimą kelionių organizatoriaus draudimą. Patikrinus, kas turi draudimą, atitinkantį paramos kriterijų, išaiškėja, kad į šią paramą galės pretenduoti tik 12 išvykstamojo turizmo įmonių.

Įvertinti atvykstamojo ir vietinio turizmo įmonių galimybes pretenduoti į šią paramą yra šiek tiek sudėtingiau, tačiau galima būtų tai padaryti remiantis pasiekta praeitų metų apyvarta. Čia skaičiai dar įdomesni – iš 18 įmonių, kurios užsiima tik vietiniu turizmu į šią paramą gali pretenduoti tik viena (!) įmonė, iš 208 įmonių užsiimančių atvykstamuoju turizmu gali pretenduoti tik 46 įmonės. Be abejo, patikrinus kitus paramos gavėjo kriterijus, gali būti, kad šių įmonių liks dar mažiau, nes yra ir kitų kriterijų, ribojančių galimybę pateikti paraišką. Taigi, akivaizdu, kad ši priemonė vėl paruošta tik stambiam turizmo verslui.

Kai godumas nugali

Lygtai to būtų maža, stambusis turizmo verslas nusiteikęs pasinaudoti dar viena paramos priemone – Inovacinės veiklos turizmo sektoriuje skatinimo priemone. Šiai priemonei planuojama skirti iki 1,5 mln Eur. Viena įmonė pagal šią paramos priemonę gali pretenduoti iki 35.000 Eur, tad akivaizdu, kad šios paramos užteks tik 50 turizmo įmonių. Tad Turizmo taryboje stambusis turizmo verslas jau tariasi, kaip šią priemonę „patobulinti“ sau naudinga linkme. Abejojantiems tiesiog pateikiame citatą iš Turizmo Tarybos protokolo „Atsakydamas į pateiktus Turizmo tarybos narių klausimus, K. Šetkus akcentavo, kad pagal priemonės aprašymą planuojama, jog į ją galės aplikuoti visos įmonės, taip pat ir didelės“. Taigi, net ir pagal šią paramos priemonę smulkiam turizmo verslui gauti paramą nėra šansų, nes į ją jau nusitaikė stambusis verslas.

Tampa akivaizdu, kad peržvelgus numatomą paramą turizmo verslui šiai dienai iškeltas

Pagrindinis tikslas – sužlugdyti smulkųjį turizmo verslą

Ir tai daroma visomis įmanomomis priemonėmis. Štai kelionių organizatoriai gaus paramą visai kelionės sumai, tačiau jau šiai dienai reikalauja iš kelionių agentūrų grąžinti išmokėtą komisinį, nors komisinį papildomai gaus iš Valstybės. Likvidumo paskolos skiriamos tik 4 įmonėms, tačiau su likvidumo problemomis susiduria ir mažieji išvykstamojo turizmo organizatoriai – jie negaus nieko. Taip pat likvidumo reikalavimai taikomi ir agentūroms, tačiau niekas apie pagalbą agentūroms nekalba. Tad akivaizdu, kad artimiausiu laiku iš agentūrų bus pradėtos atiminėti licenzijos prisidengiant likvidumo „problema“. Paramos negaus atvykstamasis ir vietinis turizmas – garsiai deklaruojama, kad šis turizmo verslas ypač svarbus Lietuvos ekonomikai, tačiau tai tik yra skambios tuščios deklaracijos, nes parama jam nenumatyta.

Visoje šioje istorijoje įdomiausia yra tai, kaip šios paramos iniciatyvos, kurios gelbėja tik stambųjį turizmo verslą, eina kaip sviestu pateptos. Gal jau laikas atitinkamoms teisėsaugos tarnyboms susidomėti, kas vis tik tą sviestą tepa?

Lietuvos kelionių verslo asociacijos viceprezidentas Udrius Armalis

PARAMA
žiūrėjo 159

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Paremti infa.lt per PayPal

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Šeimų Sąjūdis
Lasvas žodis

Apklausa

Prasidėjo 5-11 metų vaikų skiepijimas. Ar skiepysite?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Robertas Šarknickas: „Man lietuvių kalba yra Lietuva – kaip vėliava – nekeičiama“

Robertas Šarknickas: „Man lietuvių kalba yra Lietuva – kaip vėliava – nekeičiama“

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Susidūrimas su Don Kichotu Skirmantu

Jolanta Blažytė. Susidūrimas su Don Kichotu Skirmantu

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Algimantas Rusteika. Ar tai jų šventė?

Algimantas Rusteika. Ar tai jų šventė?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Prof. Rasa Čepaitienė. Atminties pri(ch)vatizacija

Prof. Rasa Čepaitienė. Atminties pri(ch)vatizacija

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Prezidentas – Tautos valios vykdytojas

Prezidentas – Tautos valios vykdytojas

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Artūras Orlauskas apie Sausio 13-ąją (video)

Artūras Orlauskas apie Sausio 13-ąją (video)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Agnė Širinskienė. Artėjantys savivaldos rinkimai, valdantiesiems priėmus įstatymo pataisas – rinkimų komitetams nieko gero nežada

Agnė Širinskienė. Artėjantys savivaldos rinkimai, valdantiesiems priėmus įstatymo pataisas – rinkimų komitetams nieko gero nežada

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Andrius Martinkus. Režimas ir „nacionaliniai interesai“ – tarp beprotybės ir nusikaltimo

Andrius Martinkus. Režimas ir „nacionaliniai interesai“ – tarp beprotybės ir nusikaltimo

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Bilas Geitsas: Vakcinos nėra tvarios, „Omicron“ gali tapti COVID-19 endeminiu susirgimu

Bilas Geitsas: Vakcinos nėra tvarios, „Omicron“ gali tapti COVID-19 endeminiu susirgimu

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Aloyzas Sakalas. Rimtai apie Galimybių pasą

Aloyzas Sakalas. Rimtai apie Galimybių pasą

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Teisininkas D. Vanhara: Lietuvos žmonės rizikuoja patirti nuostolius, kurie gali vargiai sutilpti į aštuonių nulių zoną

Teisininkas D. Vanhara: Lietuvos žmonės rizikuoja patirti nuostolius, kurie gali vargiai sutilpti į aštuonių nulių zoną

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Pratrūko medikai: ateikite mūsų ginti – šalį užvaldė fašistai – pandemija farmacijos dylerių rankose (video)

Pratrūko medikai: ateikite mūsų ginti – šalį užvaldė fašistai – pandemija farmacijos dylerių rankose (video)

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ko valdantieji negali, Lenkija ima ir padaro, todėl lietuviai vyksta apsipirkti į ją, palikdami ten milijonus

Ko valdantieji negali, Lenkija ima ir padaro, todėl lietuviai vyksta apsipirkti į ją, palikdami ten milijonus

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Agnė Širinskienė. Apie tai, kaip ši valdžia atvėrė Lietuvai JAV rinką

Agnė Širinskienė. Apie tai, kaip ši valdžia atvėrė Lietuvai JAV rinką

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Galima sakyti, kad jau iš esmės pasiruošta masiniam žmonių žudymui arba tiksliniam kai kurių žmonių...

Hm

Genialu - nepadeda, bet vis tiek skiepyja...

PREZIDENTE!!! Nederk ant Lietuvos!!!...

Geri pastebėjimai...

Neina visų subadyti? Planas B. Karo padėtis.Sup..ti kabalistai....

Įdomu ar 10 dozė padės? Man rodos ne, nes dar Pfizeris nebus pakankamai prisisiurbęs, dar...

hmm

kaip gali padeti, jei vakcina sukurta ne ligai gydyti....

Daug tiesos ,labai visapusisškai nušviesta dėmesio stokojančių asmenų motyvacija pliurpti....

Dar galėtų įkalbėti (ar net papirkti) rusus pulti, nes jau nesolidu - greitai ežiai juoksis...

Ką veikia,kurie tokiose vietose susilaiko?...

Savalaikė LŠS Tarybos reakcija, apgalvotas, pagarbus tekstas ir gera valia parodyta......