Koronavirusas: iš kur jis atsirado? Iki šiol neatrastas jo gamtinis nešiotojas
PSO pareigūnai pagaliau paskelbė, kad 2019-nCoV sukėlė pasaulinę ekstremalią situaciją. Sprendimas susijęs su greitu naujų atvejų protrūkiu įvairiose šalyse. Per mėnesį koronaviruso epidemija jau viršijo SARS paplitimą per visą laikotarpį. Per dieną mirė daugiau nei 40 žmonių.
Praėjus lygiai mėnesiui po pirmojo aptikto koronaviruso 2019-nCoV atvejo, kuris buvo užregistruotas Kinijos mieste Uhane 2019 m. gruodžio 31 d., sergamumas pasiekė 10 tūkst. žmonių.
Palyginimui, per visą 2002–2003 m. SARS epidemijos laikotarpį – mažiau nei 8,5 tūkstančių žmonių 30 šalių. Koronavirusas 2019-nCoV iš Kinijos jau pateko į 18 šalių, esančių skirtinguose žemynuose.
PSO pripažino koronavirusą 2019-nCoV kaip visuotinę grėsmę.
Praėjus kelioms dienoms po pirmojo nepaprastosios padėties komisijos posėdžio, PSO pagaliau pripažino 2019-nCoV koronavirusą grėsme visuomenės sveikatai.
„Skelbiu tarptautinę nepaprastąją situacija ryšium su pasauliniu koronaviruso protrūkiu“, – sakė PSO generalinis direktorius Tedros Adan Gebreisus.
Pažymėtina, kad ekstremalioji situacija buvo paskelbta ne dėl to, kad pačioje Kinijoje greitai išaugo užsikrėtimo atvejų skaičius, bet dėl to, kad koronavirusas greitai išplito už šalies ribų.
Koronavirusas 2019-nCoV jau buvo aptiktas 18 šalių, esančių už Kinijos ribų: JAV, Kanadoje, Tailande, Singapūre, Australijoje, Prancūzijoje, Malaizijoje, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Vietname, Nepale, Kambodžoje, Šri Lankoje, Vokietijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Suomijoje. , Filipinai, Italija.
Natūralus gamtinis viruso nešiotojas vis dar nerastas
2019-nCoV koronaviruso užkrečiamumas dar nėra iki galo paaiškintas. Viruso šaltinis taip pat nerastas. Kol kas labiausiai aptariama versija yra viruso perdavimas nuo laukinio gyvūno (spėjama, kad šikšnosparnių ir gyvačių) žmonėms, tačiau tikslaus patvirtinimo nėra.
Per kelias dienas buvo užfiksuoti trys viruso perdavimo tarp žmonių atvejai. Vokietijoje moteris užkrėtė savo draugą, kuris nebuvo Kinijoje. JAV iš Uhano atvykusi moteris užkrėtė savo vyrą.
Iš pradžių šiose šalyse buvo tik pavieniai atvejai, dabar tai yra atitinkamai 5 ir 6 žmonės. Tailande patvirtintas trečias viruso perdavimo tarp žmonių atvejis.
Yra žinoma, kad koronavirusas 2019-nCoV yra pavojingas inkubaciniu laikotarpiu, kuris vis dar įvardinamas kaip 14 dienų. Šiuo metu užsikrėtęs asmuo, net ir neturėdamas simptomų, yra užkrečiamas aplinkiniams.
Ši koronaviruso savybė daro jį ypač pavojingu ir nenuspėjamu, vieningai sutaria ekspertai. SARS epidemijos metu inkubaciniu laikotarpiu žmonės nebuvo užkrečiami.
Vasario 1 dienos vakarą remiantis Johns Hopkins universiteto tyrėjų atliktu viruso stebėjimu, bendras patvirtintų infekcijos atvejų skaičius šeštadienį išaugo iki 12 024, o mirčių skaičius siekia 259. Hubei provincijoje, protrūkio epicentre, patvirtinta daugiau kaip 7 100 infekcijos atvejų, rašo Time.
Jackas Ma, milijardierius ir „Alibaba“ įkūrėjas, pažadėjo 14,5 mln. JAV dolerių kovai su epidemija, visų pirma vakcinos nuo koronaviruso 2019-nCoV sukūrimui, praneša „Business Insider“.
Mokslininkai prognozuoja skirtingus pirmųjų eksperimentinių vakcinų sukūrimo terminus, tačiau pats realiausias naujo preparato, kurį galima bus vartoti žmonėms, sukūrimo laikotarpis, tikėtina, truks daugiau nei metus.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
Panika. 40 milijonų karantinuoti dėl 120 mirčių. Absurdas.