Blogiausia, atrodo, jau praeityje: Europos šalys, vienos greičiau, kitos lėčiau, – taisosi po krizės. Praeityje – neigiami ekonomikos augimo rodikliai, nedarbas kaip ir anksčiau egzistuoja, bet ne tokiu šokiruojančiu mastu.
Tačiau ekspertai įžvelgia pavojų: ekonomikos sveikimas nemažina, o kai kur net didina nepasiturinčiųjų skaičių. Kiekvienas ketvirtas europietis šiandien susiduria su vienu iš sekančių faktorių, žemos pajamos, nuosavybės praradimas už skolas, socialinė izoliacija.
Visa tai smogia suaugusiems ir – rikošetu – labiausiai pažeidžiamiems, – vaikams ir seneliams. „Europietiškasis skurdas turi savo veidą: tai nekokybiškas socialinis būstas, blogas maistas, neprieinama laisvalaikio organizacijos vaikams galimybė. Pastebėtina, jog blogos vaikų gyvenimo sąlygos užfiksuotos ir turtingose šalyse – Prancūzijoje, Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje.
Būtent Vokietijoje, besididžiuojančioje savo žemu nedarbo lygmeniu, pastaraisiais metais atsirado naujas socialinis reiškinys – dirbantys skurdžiai. Darbo rinkos reforma privedė prie užimtumo susmulkėjimo, – žmonės vis dažniau gauna trumpalaikius, žemai apmokamus kontraktus, dirba „part-time“. Formaliai turėdami darbą, jie de-facto neturi nieko: atlyginimas kartais net nepadengia būsto nuomos, ligos laikotarpis neapmokamas, būsimos pensijos dydis garantuoja skurdą.
The increasing numbers of working-poor and non-working rich make a mockery of our so-called meritocracy.
— Robert Reich (@RBReich) July 14, 2017
Ispanijoje, kur krizė pasireiškė ypač sunkiai, šiandien ekonomika augina apsukas. 2016 metais augimo rodikliai tapo vienu iš labiausiai užtikrintu euro-zonoje – 3,2%. Prie viso to, kas trečias šalies gyventojas gyvena sudėtingomis materialinėmis sąlygomis (kartais pajamos neviršija 8-10 tūks. Eurų į metus. Lietuvoje dažnai neviršija 6 tūkst eurų). Andalūzija – vienas skurdžiausių Ispanijos regionų, – ten ant skurdo ribos gyvena virš 40% gyventojų, tarp vaikų šis rodiklis dar didesnis – 44%.
Reportažuose iš Vokietijos ir Ispanijos, programos „Insiders“ korespondentai ieško atsakymų į klausimus, kaip palaikyti dirbantį tačiau skurstantį žmogų, ir iš kur dygsta šio fenomeno šaknys. Jiems padeda programos svečias – ekspertė Monika Queisser, OECD socialinės politikos vadovė.
‘The many faces of Europe’s poverty’ with reports from Spain and Germany, that’s tonight on @euronews https://t.co/Syop0XGoMC https://t.co/P65wGRChNm
— Euronews Insiders (@euronewsinsidrs) July 28, 2017
reportažas rusų kalba:
reportažas anglų kalba:
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis