infa.lt

Britanijoje patvirtintas migrantų deportacijos į Ruandą įstatymo projektas

23 balandžio
09:42 2024

Migrantų valtys

JK patvirtino įstatymo projektą, pagal kurį migrantai prieglobsčio prašytojai būtų siunčiami į Ruandą

Didžiosios Britanijos parlamentas priėmė prieštaringai vertinamą teisės aktą, leidžiantį deportuoti migrantus-prieglobsčio prašytojus į šią Afrikos šalį, kas laikoma politine ministro pirmininko Riši Sunako pergale, praneša „The New York Times” leidinys

Pirmadienį Didžiosios Britanijos konservatorių vyriausybė pagaliau pasiekė, kad būtų patvirtintas jos pagrindinis imigracijos politikos dokumentas, įtvirtinantis Ruandos deportacijos įstatymą, kuris, pasak žmogaus teisių gynėjų, yra nehumaniškas, imigracijos ekspertų – neįgyvendinamas, o teisininkų kritikų teigimu, pakenkė šalies teisinės valstybės reputacijai.

Įstatymu siekiama leisti vyriausybei prieglobsčio prašytojus nukreipti vienkartiniais skrydžiais į Ruandą, kur jų prašymus nagrinėtų šios Centrinės Afrikos šalies valdžios institucijos. Jei jiems būtų suteiktas pabėgėlio statusas, jie būtų perkelti į Ruandą, o ne į Didžiąją Britaniją.

Nuo pat to momento, kai šis planas buvo pirmą kartą pristatytas 2022 m., vadovaujant tuometiniam ministrui pirmininkui Borisui Johnsonui, ekspertai teigė, kad jis pažeistų Didžiosios Britanijos įsipareigojimus žmogaus teisių srityje pagal vidaus ir tarptautinę teisę.

Net ir priėmus naująjį įstatymo projektą, kuris sulaukė didelio pasipriešinimo Lordų rūmuose ir faktiškai panaikina Britanijos Aukščiausiojo Teismo sprendimą, bet kokie mėginimai deportuoti greičiausiai susidurs su tolesnių teisinių ginčų virtinėmis, todėl mažai tikėtina, kad didelis skaičius prieglobsčio prašytojų kada nors bus išsiųstas į Ruandą.

Tačiau dabartinis ministras pirmininkas Riši Sunakas pirmadienį tvirtino, kad vyriausybė po 10-12 savaičių kiekvieną mėnesį vykdys kelis užsakomuosius skrydžius.

„Šie skrydžiai bus vykdomi, kad ir kas nutiktų”, – likus kelioms valandoms iki galutinio balsavimo pareiškė susierzinęs R. Sunakas. „Tai naujovė”, – sakė jis apie šią politiką. „Tai naujovė, bet ji pakeis žaidimo taisykles”.

Nors ir įmanoma, kad vyriausybė galėtų pradėti skrydžius iki rudenį vyksiančių visuotinių rinkimų, tai kainuotų šimtus milijonų svarų sterlingų ir, kritikų teigimu, pakenktų šalies, kaip tarptautinių ir žmogaus teisių įstatymų saugotojos, reputacijai.

„Jis spaudžia visus mygtukus: vykdomosios valdžios ribas, Lordų rūmų vaidmenį, teismus, vidaus ir tarptautinės teisės konfliktą”, – sakė tyrimų instituto „JK besikeičiančioje Europoje” vyresnioji mokslo darbuotoja Džilė Rutter (Jill Rutter). „Vykdydami šią politiką žaidžiate konstitucinių apribojimų bingo.”

Planas ne tik sukėlė V. Sunako konfliktą su valstybės tarnautojais, opozicijos politikais ir tarptautiniais teismais, bet ir paskatino vyriausybę atmesti Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

Naujajame teisės akte įrašyta, kad Ruanda yra „saugi šalis” pabėgėliams, o tai prieštarauja teismo sprendimui, kad taip nėra, rašo leidinys. Teisės akte teisėjams ir imigracijos pareigūnams nurodoma „galutinai laikyti Ruandos Respubliką saugia šalimi”, o vyriausybei suteikiama teisė nepaisyti būsimų tarptautinių teismų sprendimų.

Atsižvelgiant į visus šiuos įsipareigojimus, stebina tai, kad J. Sunakas priėmė planą kaip priemonę savo pažado „sustabdyti migrantų valtis” įgyvendinimui. Didžiosios Britanijos laikraščiai rašė, kad jis buvo skeptiškai nusiteikęs jo atžvilgiu, kai buvo iždo kancleris vadovaujant B. Džonsonui.

Politikos analitikai teigė, kad J. Sunako sprendimas atspindi jo partijos dešiniųjų pažiūrų narių spaudimą, tarp kurių pabėgėlių siuntimas į Ruandą sulaukia didelio palaikymo.

Paskutiniame šios teisėkūros dramos veiksme Bendruomenių Rūmai ir jų nerinkti kolegos – Lordų Rūmai – mėtė teisės aktą pirmyn ir atgal, nes Lordai nesėkmingai bandė prie jo pridėti pataisas, įskaitant tą, pagal kurią būtų reikalaujama, kad nepriklausoma stebėsenos grupė patikrintų, ar Ruanda yra saugi. Pirmadienį Lordai kapituliavo dėl paskutinės iš šių pataisų.

Tai atvėrė kelią Bendruomenių Rūmams priimti teisės aktą, vadinamą Ruandos saugumo įstatymo projektu.

Vyriausybė teigia, kad Aukščiausiojo Teismo susirūpinimą ji išsprendė praėjusių metų gruodžio mėnesį sutartimi su Ruandos valdžia.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 118

Žymos:

1 Atsiliepimas

  1. Pinigu    -  2024-04-23, 13:18

    isplovimas cia. Juk sugris jie greiciau,nei per metus!

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Užsienio agentai remia protestuotojus prieš užsienio agentus viešinantį įstatymą. Logiška....

Puikūs klausymai!...

Jeigu tie "karingi" būtų vyrai - važiuotų į Ukrainą ir ten įrodinėtų savo tiesas. Bet...

Idomu kaip argumentuoja, ar kad tokiu atveju neistos i europos sajunga? Ar kad nebus lgbt?...

Jumoristai. Pabandė blokuoti, tai Telegram pati užblokavo Ukrainos saugumo diversijų darymo kanalus. Tada atšoko. Dabar...

Keista, bet kai Lietuvis sako kas blogai, tai jam būtinai kaišiojami visokie skaičiai. Taip buvo...

Bulkučių jiems, bulkučių....