infa.lt

Pirmieji Laimo ligos simptomai gali pasireikšti praėjus keletui mėnesių po užsikrėtimo

01 rugpjūčio
10:43 2015

Inga Palmiste, „Raadijo 4”
2015.07.30

paveikslėlisŠiais metais iki birželio imtinai Estijoje erkine borelioze (Laimo liga) susirgo 323 žmonės ir 26 žmonės – erkiniu encefalitu. Prasidedant grybavimo ir uogavimo sezonui užsikrėtimo rizika išaugo. Jei nuo encefalito dar galima pasiskiepyti – tai nuo boreliozės vakcinos nėra. Šis susirgimas pavojingas sunkiomis komplikacijomis, o užsikrėsti juo gali bet kuris žmogus, net neišėjęs iš namų, papasakojo „Radio 4“ eteryje farmaceutė, medicinos kompanijos Selfdiagnostics vadovė, Svetlana Zolotariova.

„Deja, nuo boreliozės vakcinos nėra, ir repelentai, kurių galima įsigyti vaistinėse ar prekybos centruose, veikia tik keletą valandų, taip, kad 100% apsaugoti save nuo erkės įkandimo tiesiog neįmanoma“, – tvirtina Svetlana.

„Pasigauti erkę galima pasivaikščiojimo parke metu, savo vasarnamio teritorijoje ir kitur. Tam visiškai nebūtina būti miške tiesiogine ta žodžio prasme. Erkės tyko ne aukštų medžių šakose, o žolėse išilgai takelių. Tai yra, – jos patenka ant mūsų iš apačios į viršų. Jos prisikabina savo kojytėmis prie mūsų kojų ir pamažu keliauja aukštyn. Būtent todėl, grybautojams ir uogautojams rekomenduojama autis aukštus guminius batus“, – paaiškino specialistė.

Ir papildė, jog erkės įkandimą galima gauti tiesiog esant savo bute mieste. Vabzdį savo kailyje gali atnešti namų augintinis, pvz katė, šuo. Taip pat erkė į namus gali patekti ir kartu su gėlėmis, ir gyventi ten pakankamai ilgą laiką iki to, kol įkąs savo „šeimininką“.

Svetlana paneigė mitą, anot kurio, erkės aktyviausios gegužės ir birželio mėnesiais. Iš tiesų, pirmasis erkės aktyvumas pasireiškia jau balandžio mėnesį. Antrasis erkių aktyvumo pliūpsnis tenka liepai ir rugpjūčiui, ir tęsiasi iki pat spalio, teigia farmaceutė.

„Po erkės įkandimo gali atsirasti raudona dėmė, panaši į bet kurio kito vabzdžio įkandimo žymę. Tačiau boreliozės (Laimo ligos) atveju ši dėmė ims didėti ir plėstis. Tačiau tai gali būti ne visiems. Minimas požymis – būdingas raudonosios dėmės didėjimas – atsiranda tik pas pusę infekuotų žmonių. Pas kitą pusę gali nebūti apskritai jokių simptomų. Tai susiję dar ir su tuo, kad erkė įkąsdama suleidžia į žmogaus organizmą nuskausminančią medžiagą. Todėl, jei erkės ropinėjimą po kūną dar galima pajausti, tai paties įkandimo – ne.

Tad, jei erkei pavyko sėkmingai pasitraukti, ir nepasirodė jokspaveikslėlis paraudimas – tai labai dažnai žmogus galvoja, kad su juo viskas tvarkoje, tačiau iš tiesų, tai tiesa tik iš dalies, todėl vasarą būtina labai įdėmiai savo apžiūrėti ir esant mažiausiam įtarimui bandyti nustatyti erkinės infekcijos savyje buvimą arba nebuvimą““, – patarė specialistė.

Ji priminė, jog, jei jau jūs aptikote savo kūne įsisiurbusią erkę, tai ištraukti ją reikia sukamaisiais judesiais prieš laikrodžio rodyklę, „išsukant“, o ne lupant, kad kūne neliktų erkės dalių. Kaip ištraukti erkę?  Pats efektyviausias būdas atsikratyti erkės namų sąlygomis – ją sudeginti.

„Noriu priminti pirmuosius boreliozės požymius, kurie gali atsirasti neiškart – pas kažką po dešimties dienų, pas kažką po dviejų savaičių, o pas kai kuriuos ir po mėnesio. Gali būti pastebimi staigūs temperatūros šuoliai, kažkuo panašūs į apsikrėtusių gripu būseną, stiprūs, ilgalaikiai galvos ir raumenų skausmai, sąnarių „sukimas“, taip pat labai panašus į gripo simptomus.

Pats didžiausias boreliozės pavojus yra tame, jog, jeigu infekcija neaptinkama laiku, tai ji gali pereiti į chronišką (pastovią) būseną – artritą, chroniškus galvos skausmus. Jeigu žmogus infekciją gavo vasaros pradžioje, tačiau apie tai nežino, tai į vasaros pabaigą, rudenį ar netgi arčiau žiemos jam gali prasidėti sunkios komplikacijos. Labiausiai paplitusios iš jų – stiprūs galvos skausmai, aukšta temperatūra, kuri gali kristi vartojant vaistus, o po to kilti vėl, sąnarių sukimas, raumenų skausmai ir pati svarbiausia erkinių infekcijų grėsmė – centrinės nervų sistemos pažeidimas, tame tarpe, atminties susilpnėjimas ar jos praradimas”, – įspėja specialistė.

paveikslėlisAnot Zolotariovos, yra du boreliozės (Laimo ligos) nustatymo būdai. Pirmiausia, savo įtarimais galima pasidalinti su šeimos gydytoju, kuris paskirs atitinkamą analizę. Antras – nusipirkti vaistinėje specialų testą.

„Norisi priminti, jog po erkės įkandimo ar po to, kai erkė buvo aptikta ant kūno, turi praeiti mažiausiai dešimt dienų, nepriklausomai nuo to ar jūs kreipsitės į gydytoją ar nusipirksite namų testą. Tik praėjus dešimčiai dienų galima diagnozuoti boreliozę, todėl, kad mūsų organizmas turi pasigaminti atitinkamas medžiagas, kurias minimas testas ir nustato. Papildomai pastebėsiu, jog šis testas negali nustatyti encefalito. Primenu, jog erkinis encefalitas ir boreliozė – tai skirtingi, erkių platinamų infekcijų susirgimai.“, – patikslino Zolotariova.

Po boreliozės diagnozavimo būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris paskirs papildomą tyrimą ir paskirs gydymo kursą. Ankstyvoje boreliozės stadijoje ji išgydoma ganėtinai paprastai antibiotikų pagalba. Nėra garantijos, jog po išgydymo nuo boreliozės, organizmas įgis imunitetą prieš šią infekciją. Kai kurie žmonės užsikrečia borelioze kiekvieną vasarą.

 

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

turėjo būti "para", o ne kompo padarytas "parta".......

si vis pacem parta bellum...

Tikrai taip. Ko galima tiketis kai eini kartu su velniu obuoliauti....

A5

Tai, kad zydmasonai vadinama vakaru pasauli jau senai uzvalde. O musulmonu ir ypac kinieciu tikrai...

Tik vienas niuansas. Tie "vargšeliai Ukrainos žmonės" (beje, mokantys vienintelę kalbą - rusų) labai norėjo...

Man šiaip yra labai panašu į masonų suorganizuotus masinius jaunimo renginius, tokius kaip Black mater....

Ukrainos žmonės žūsta, o davosomasonai su blackroku priešakyje tuo naudojasi. Pelnytis iš į karą patekusių...