Raketa-nešėja „Starship” pakilo iš Pietų Teksase esančio Starbase kosmodromo. Pasiekusi 38 km aukštį, erdvinio transporto priemonė pradėjo suktis ir sprogo.
„Įsijungė ne visi varikliai… Įvyko sprogimas.
Nežinome, ar tai įvyko dėl raketos konstrukcijos pažeidimų, ar jai buvo duota komanda savaime susinaikinti”, – pasimetęs sakė starto transliacijos vedėjas.
Netikėta situacija susidarė atsiskyrus pirmajai raketos pakopai. „SpaceX” socialiniame tinkle „Twitter” nurodė, kad peržiūrės duomenis ir toliau tęs darbą prie projekto.
Bendrovė pabrėžė, kad pirmasis paleidimas buvo „įspūdingas” ir, kad gauta informacija tikrai padės padidinti raketos patikimumą.
„Starship” yra itin sunki, daugkartinio naudojimo, dviejų pakopų raketa, kurią JAV bendrovė „SpaceX” sukūrė žmonėms ir kroviniams gabenti į Žemės orbitą, Mėnulį ir Marsą. Pirmąją raketos pakopą varo 33 metano ir deguonies „Raptor 2” varikliai, o antrąją pakopą – šeši.
Planuota, kad pirmasis „Starship” skrydis truks apie pusantros valandos. Po atsiskyrimo (šiame etape įvyko katastrofa) raketa būtų užvedusi variklius ir pakilusi virš Karmano linijos – menamos ribos tarp Žemės atmosferos ir kosmoso. Išėjimas į stabilią orbitą nebuvo planuojamas. Iškart po grįžimo į orbitą varikliai būtų išsijungę, „Starship” būtų vėl įėjusi į atmosferą ir nusileidusi į šiaurės vakarus nuo Havajų.
Bandomasis paleidimas buvo numatytas balandžio 17 d. Bandymas buvo atidėtas dėl sandarinimo problemų.
Anksčiau, 2020 m. gruodį, nusileidimo metu sprogo raketos prototipas. Vėliau, 2021 m. kovą, naujas prototipas užsidegė praėjus kelioms minutėms po manevrų (taip pat nusileidimo metu).
Likus šešiems mėnesiams iki bandomojo paleidimo, 2022 m. liepą, bandymų metu sprogo raketa „Starship Super Heavy”.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
rusai tieke variklius – tol ir spindejo si Ilono zvaigzde.
to Kol
100%