Vokietijos teismas nusprendė, kad „YouTube“ gali būti atsakinga už neteisėtą turinį
Ketvirtadienį (birželio 2 d.) Vokietijos aukščiausiasis teismas priėmė sprendimą, kad dalijimosi vaizdo įrašais internetu platformos, tokios kaip „YouTube“, gali būti atsakingos už autorių teises pažeidžiančio turinio įkėlimą, jei nesiima skubių veiksmų, praneša Euractiv.
Ši nutartis yra dalis didesnės kūrybinės ir pramogų pramonės kovos su neteisėtai įkelta medžiaga, kurioje didelės interneto platformos atlieka svarbų vaidmenį. Net jei įkeltą medžiagą paskelbė trečiosios šalys, interneto platformos gali atsidurti teisme.
„Turime išnagrinėti visas šiandienos sprendimo detales, kad geriau suprastume, kokį poveikį jis turės mūsų žiūrovams ir platformai“, – portalui EURACTIV sakė „YouTube“ atstovas spaudai.
Vokietijos federalinio teisingumo teismo teigimu, tai būtų taikoma ir bendrųjų prieglobos paslaugų teikėjams, kurie saugo duomenis ir suteikia prieigą interneto naudotojams.
Platformos būtų atsakingos tik tuo atveju, jei sužinojusios apie neteisėtą duomenų įkėlimą nesiimtų skubių veiksmų ir neužblokuotų prieigos.
Šis konkretus sprendimas buvo priimtas po to, kai britų dainininkės Sarah Brightman prodiuseris Frankas Petersonas pareikalavo, kad platforma pašalintų neteisėtai įkeltos medžiagos turinį. Brightman gerbėjai skelbė jos medžiagos vaizdo įrašus, nors Petersonas buvo pasirašęs išskirtinę sutartį su atlikėja.
Teismas priėmė Petersonui palankų sprendimą, tačiau dar nenusprendė dėl „YouTube“ atsakomybės.
Teismo sprendimas priimtas vadovaujantis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) gairėmis.
Nors pernai ESTT nustatė, kad į piratavimą nesiorientuojančios interneto paslaugos paprastai neturėtų būti tiesiogiai atsakingos už neteisėtą siuntimą pagal 2001 m. Informacinių tinklų ir paslaugų direktyvą, atsakomybei taikomos tam tikros išimtys.
Išimtis būtų, kai platformos greitai nepašalina autorių teisėmis saugomo turinio po to, kai savininkas pateikia prašymus pašalinti turinį.
Dabar Vokietijos teismas grąžino bylas žemesnės instancijos teismams, kad šie nustatytų, ar „YouTube“ gali būti atsakinga remiantis ESTT gairėmis.
„Šiai bylai persikėlus į vietos teismą, mes ir toliau pasitikime sistemomis, kurias sukūrėme kovai su autorių teisių pažeidimais ir padedame teisių turėtojams gauti teisingą dalį“, – komentavo „YouTube“ atstovas spaudai.
Tačiau galutinis Vokietijos bylos nagrinėjimo rezultatas vis dėlto gali būti palankus „YouTube“ atsakomybės nebuvimui.
Pasak autorių teisių teisininkės Eleonoros Rosati, ESTT užsiminė, kad „YouTube“ nebus atsakinga už autorių teisių pažeidimus pagal čia taikomą Informacijos ir komunikacijos direktyvą.
„Tikiuosi, kad galutinė Vokietijos bylos baigtis bus tokia, kad „YouTube“ neatsako, nes ESTT, nors ir nebūdamas teismu iš esmės, užsiminė, kad, remiantis nacionalinio teismo nurodytomis aplinkybėmis, „YouTube“ neatsako už autorių teisių pažeidimą pagal 2001/29 m. InfoSoc direktyvą.“
Pažymėtina, kad šis ginčas susijęs su teisine sistema, galiojusia iki Autorių teisių direktyvos priėmimo 2019 m.
Pagal Autorių teisių direktyvą platformos turės dėti visas pastangas, kad gautų atitinkamų teisių turėtojų leidimą talpinti ir padaryti prieinamą naudotojų įkeltą turinį, į kurį įtraukta teisių saugoma medžiaga.
Yra tame mintis, bet nėra teisingumo svarstyklių…