Kolumbijos generalinis prokuroras padavė Facebook vadovą į teismą dėl „Cambridge Analytica“ nutekintų duomenų
Kolumbijos apygardos generalinis prokuroras Karlas Racine’as pirmadienį paskelbė, kad kelia bylą „Facebook” patronuojančiosios bendrovės „Meta” generaliniam direktoriui Markui Zuckerbergui už tai, kad jis nesugebėjo apsaugoti „Facebook” naudotojų per „Cambridge Analytica” privatumo skandalą, rašo Politico.
Markas Zuckerbergas iki šiol išvengė asmeninių teisinių pasekmių dėl dalyvavimo įvairiuose „Facebook” skandaluose.
Kas rašoma ieškinyje: Ieškinyje, pateiktame Kolumbijos apygardos aukštesniajam teismui, teigiama, kad M. Zuckerbergas prižiūrėjo diskusijas, po kurių leido su D. Trampu siejamai konsultacinei įmonei „Cambridge Analytica” neteisėtai gauti dešimčių milijonų „Facebook” naudotojų asmeninę informaciją.
„Įrodymai liudija, kad M. Zuckerbergas asmeniškai nesugebėjo užtikrinti ir apsaugoti „Facebook” naudotojų privatumo ir duomenų, kas tiesiogiai lėmė incidentą su „Cambridge Analytica”, – sakoma Racine’o pareiškime.
„Šis precedento neturintis saugumo pažeidimas atskleidė dešimčių milijonų amerikiečių asmeninę informaciją, o pono Zuckerbergo politika sudarė sąlygas daugelį metų trukusioms pastangoms klaidinti naudotojus dėl „Facebook” neteisėto elgesio masto.”
Ieškinys grindžiamas informacija, kurią Racine’as surinko anksčiau vykusio teisminio proceso prieš „Facebook” metu. 2018 m. Racine padavė „Facebook” į teismą dėl to paties incidento.
Tas ieškinys tebevyksta. Šių metų pradžioje teisėjas nusprendė neleisti K. Racine įtraukti M. Zuckerbergo kaip atsakovo į ieškinį, teigdamas, kad M. Zuckerbergo įtraukimas praėjus keleriems metams po ieškinio pateikimo nepadės užtikrinti pagalbos vartotojams.
Vakar pateiktame ieškinyje Racine teigia, kad Zuckerbergas turėtų būti laikomas asmeniškai atsakingu už duomenų saugumo pažeidimą, nes jis prižiūrėjo kasdienę „Facebook” veiklą ir atvėrė socialinės žiniasklaidos platformą trečiosioms šalims.
Vietos aspektas: Racine’o ieškinyje teigiama, kad Zuckerbergas pažeidė Kalifornijos vartotojų apsaugos procedūrų įstatymą, kuris apsaugo Kalifornijos gyventojus nuo apgaulingos verslo praktikos.
Ieškinyje teigiama, kad 852 vartotojai Kolumbijos apygardoje įsidiegė programėlę, kuri rinko naudotojų duomenis, kuriuos galiausiai panaudojo „Cambridge Analytica„.
Prokuroro biuras bandė apklausti Zuckerbergą dėl 2018 m. ieškinio, tačiau bendrovė nesuteikė galimybės susisiekti su Zuckerbergu.
Racine’as pareiškime teigė, jog ieškinys „siunčia žinią, kad įmonių vadovai, įskaitant generalinius direktorius, bus laikomi atsakingais už savo veiksmus”.
„Facebook” išnagrinėjo „Cambridge Analytica” veiksmus ir nustatė, kad jie kėlė pavojų vartotojų duomenims, tačiau nusprendė užglaistyti šiuos nuogąstavimus”, – teigiama šiandien pateiktame ieškinyje.
Racine’as, kurio kandidatūra anksčiau buvo svarstoma į Federalinės prekybos komisijos nario vietą, ne vienerius metus nagrinėjo bylas prieš didžiąsias technologijų bendroves.
Jis iškėlė bylą prieš „Amazon”, kurią šių metų pradžioje atmetė Kalifornijos aukštesnysis teismas, ir prisijungė prie dešimčių valstijų generalinių prokurorų antimonopolinėje byloje prieš „Google”.
Kas toliau: Ieškinys, kurį „Facebook” greičiausiai prašys atmesti, gali baigtis baudomis asmeniškai M. Zuckerbergui. 2019 m. „Facebook” sumokėjo rekordinę 5 mlrd. dolerių baudą dėl „Cambridge Analytica” skandalo, sudarydama susitarimą su FTC.
Facebook” akcininkai ieškiniuose teigė, kad bendrovė papildomai sumokėjo milijardus, kad apsaugotų M. Zuckerbergą.
Neaišku, ar Racine’o ieškinys bus tęsiamas esant kitam Kalifornijos generaliniam prokurorui. Racine’as yra sakęs, kad nekandidatuos į generalinio prokuroro postą. Jo kadencija baigsis 2023 m. sausio 2 d.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis