• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

Radioaktyvių atliekų sąvartynas Lietuvoje planuojamas jau seniai

Radioaktyvių atliekų sąvartynas Lietuvoje planuojamas jau seniai

09 sausio
15:48 2016

branduolinių atliekų saugyklaVakar jau rašėme, jog Lietuvos žiniasklaida neskelbia visiškai nieko apie radioaktyvių atliekų saugyklą, kurios statybai Ignalinos AE leidimą suteikė Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI). Mus nustebino, jog šį faktą skelbia  Rusijos naujienų agentūra Baltnews.lt, tačiau visiškai nieko nemini mūsų, lietuviškosios agentūros.

Ar todėl, kad nežino, ar todėl, kad joms rekomenduota nežinoti? Čia primena Vokietijos atvejį, kai Naujųjų metų naktį Kelne vyko vokiečių moterų užpuldinėjimai, kuriuos vykdė imigrantai iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos, o Vokietijos visuomeniniai-politiniai TV kanalai šiuos incidentus nutylėjo tol, kol buvo įmanoma, kol informacija nepradėjo sklisti iš užsienio ir internetu.

Tačiau kaip bebūtų, ši informacija apie branduolinių atliekų (panaudotas branduolinis kuras) saugyklas nėra iš kažkur išdygusi tik dabar… Šis sprendimas buvo rengiamas jau gerokai anksčiau, prieš 6 metus ir tik dabar, kai jis, matomai, buvo pradėtas įgyvendinti, iš tylos zonos iškilo į paviršių.

Publikuojame Respublika.lt straipsnį, paskelbtą 2010 metų vasario 26 dieną („Branduolinio melo debesys„)

Praėjusią savaitę Didžiosios Britanijos dienraštis “The Times” paskelbė, kad aštuonios valstybės, tarp jų ir Lietuva, kuria klubą – Europos saugyklos plėtojimo organizaciją (ESPO).

Nekaltas šios organizacijos pavadinimas – tik apgaulė. Aštuonios šalys tarpusavyje sprendžia, kas taps nelaimėliu, savo valstybės teritorijoje priglausiančiu didžiulį branduolinių atliekų kapinyną, į kurį bus vežamos radioaktyviosios šiukšlės iš visos Europos Sąjungos. “The Times” jau žino, kur bus kapinynas – Rytų Europoje. Galbūt net Lietuvoje.

Mūsų šaliai po kilimu vykstančiose derybose atstovauja mažai kam žinoma valstybės įmonė Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūra (RATA). Jos vadovas Dainius Janėnas vieną dieną atskleidė tiesą: branduolinių Europos šiukšlių gali atsirasti Lietuvoje. Nors įstatymai draudžia įsivežti radioaktyviųjų atliekų į Lietuvą, D.Janėnas prasitarė, kad įstatymus galima pakeisti. O ir nebūtina jų keisti – jei iš ES atkeliaus direktyva, Lietuvą galima bus oficialiai skelbti branduoline Europos šiukšliadėže.

O kaipgi paprasti žmonės? Argi jie neturi teisės pasakyti, kad nenori auginti vaikų tarp radioaktyvių šiukšlių? Čia D.Janėnas įžvelgia didžiausią bėdą. Pasiskundė valdininkas vieną dieną: kad ir kiek aiškintų jo kontora, jog branduolinis šlamštas yra saugus (beveik gėris), lietuviai nenori nieko suprasti. Nesupratingi, nepilietiški egoistai. Tik apie savo sodą, upelę ar ežerą tegalvoja tie suvalkiečiai ir dzūkai, kuriems panosėje galėtų iškilti branduolinių atliekų krūva. Grybai jiems svarbiau nei 7-9 milijardai eurų, kuriuos galėtų atseikėti ES kapinyno statybai. D.Janėnas mano, kad Lietuvai šie pinigai tikrai praverstų.

Gal iš tikrųjų reikia to kapinyno? Kiekviena ES šalis turi savo vietą Bendrijoje: Ispanija – vaisių kraštas, Graikija garsėja alyvuogėmis, Vokietija – gerų automobilių gamyba, Prancūzija – vynais. Daugiau nesiblaškytume ir mes, mat būtume atsakingi už branduolines šiukšles. Nelabai viliojanti perspektyva, bet labai reali.

Visa tai D.Janėnas pasakė vieną gražią dieną. O kitą gražią dieną RATA vadovo pozicija visiškai pasikeitė.

Kodėl išsigando savo paskelbtos tiesos žmogus, pareigūnas? Gavo per galvą nuo aukštesnių vadų iš Ūkio ministerijos? Gavo per galvą nuo dar aukštesnių Europos Komisijos vadukų? Gavo per galvą nuo eilinių vertelgų, ketinusių puikiai uždirbti iš branduolinių atmatų laidotuvių?

Gavo – negavo, bet… nugalėjo baimė.

RATA ir D.Janėnas viešai melavo reklaminiuose pranešimuose tvirtindamas, kad Lietuva netaps branduoliniu sąvartynu. Drįstu priminti D.Janėno žodžius: “Kadangi Lietuva dalyvauja ESPO kūrime, bendras Europos radioaktyvių atliekų kapinynas gali atsirasti Lietuvos teritorijoje”.

RATA bijo Lietuvos žmonių. Bijo tiesos ir pasipriešinimo.

Juk koks sveiko proto žmogus norėtų, kad šalia jo namų, vietų, kur jis grybauja, uogauja ar poilsiauja su vaikais, iškiltų branduolinis sąvartynas, kuris ne išžudytų visas aplinkui esančias gyvybės formas, o paverstų jas mutantais?

Prieš tai skelbta Respublikos tema: Visos Europos branduolinės atliekos keliaus į Lietuvą

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...