Išgelbėtų Viduržemio jūroje migrantų kol kas neįsileidžia nė vienas ES uostas
2011 metais nuvertus Muammarą Kaddafį, Libija tapo svarbiu afrikiečių ir arabų migrantų, bandančių išsigelbėti nuo karo ir skurdo Europoje, tranzito punktu, rašo arabnews.com
Migrantus, kurie prieš tris dienas paliko Libijos krantus, sekmadienį Viduržemio jūroje išgelbėjo prekybinis laivas, sakė Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) atstovė spaudai Safa Mseli.
Pasak Mseli, laivas, kuriame yra migrantai, vis dar negavo leidimo įplaukti į jokį uostą. Ji paragino Europos Sąjungą sukurti aiškų ir saugų Viduržemio jūros regione išgelbėtų žmonių priėmimo mechanizmą.
Pasak TMO atstovo, tai buvo ketvirtasis bandymas per savaitę gabenti migrantus iš Libijos per jūrą. Bet laivas užplaukė ant seklumos.
Tuo tarpu pirmoji valtis su 57 žmonėmis pasiekė Maltos pakrantę, kur jie buvo patalpinti į karantiną dėl koronaviruso pandemijos, tuomet, kai kitas kateris su 68 migrantais atplaukė į Italijos Lampedūzos salą, o trečiasis laivas buvo perimtas ir su visais migrantais grįžo į Libiją.
Dauguma migrantų, nuplaukiančių nuo Libijos krantų, išvyksta ė pavojingą kelionę prastai įrengtose ir nesaugiose guminėse valtyse. TMO skaičiavimais, mirusių žmonių, bandžiusių kirsti Viduržemio jūrą, skaičius mėnesio pradžioje viršijo „niūrią ribą“ – nuo 2014 m. 20 tūkst.
Pastaraisiais metais Europos Sąjunga ėmė bendradarbiauti su Libijos pakrančių apsaugos tarnyba ir kitomis vietos valdžios institucijomis, kad sustabdytų migrantų srautus.
Žmogaus teisių organizacijos sako, kad dėl šių priemonių migrantai liko žiaurių ginkluotų grupuočių valioje arba skurdžiuose ir perpildytuose sulaikymo centruose, kuriuose trūksta maisto ir vandens visiems.
Metų pradžioje ES sutiko nutraukti kovą su migrantų kontrabanda, palikdama tik aviacijos stebėjimo skrydžius. Dabar Europa nori sutelkti dėmesį į JT ginklų embargo vykdymą, laikydama tai esmine priemone užbaigti pilietinį karą Libijoje, kurio priežastimi faktiškai buvo ji pati, dalyvavusi operacijoje Odyssey Dawn 2011 metais prieš Libiją ir sugriovusi ten įprastą tvarką.
infa.lt primena, jog karą Libijoje pradėjo Prancūzija, vėliau prisijungė JAV, Kanada, Danija, Britanija, Italija, Nyderlandai, Norvegija ir t.t., po kurio Libijoje prasidėjo plataus masto pilietinis karas, vykstantis iki šių dienų ir vejantis pabėgėlius į Europą.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis