infa.lt

JAV: FRS per porą valandų išgelbėjo pasaulinę finansų sistemą?

14 kovo
18:58 2023
Joe Bidenas

JAV prezidento kalbos, siekiant nuraminti investuotojus, vaizdo įrašo kadras – „bankų sistema yra saugi!”

Jungtinių Valstijų „Silicon Valley Bank” bankrotas paskatins griežtesnę JAV bankų priežiūrą ir JAV Federalinės rezervų sistemos (FRS) pinigų politiką, praneša „Kommersant”.

Bankas bankrutavo per dvi dienas, visas jo bankroto problemas valdžios institucijos vakar akivaizdžiai pertekliniais metodais išsprendė vos per porą valandų, siekiant išvengti pasaulinės panikos. Nei banko indėlininkai, nei visas likęs pasaulis „trumpojoje perspektyvoje” nieko nepraras – tačiau pinigai visame pasaulyje šiek tiek pabrangs.

„Silicom Valley Bank” (SVB) ir jo grupės, svarbios JAV rizikos kapitalo rinkos institucijos bankrotas pirmadienį, paskatino reikšmingus pokyčius JAV vidaus finansų politikoje. JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pažadėjo imtis „visų būtinų priemonių” bankų krizei, susijusiai su SVB bankrotu, išspręsti ir toliau griežtinti bankų reguliavimą, kuris Donaldo Trumpo prezidentavimo laikotarpiu buvo iš dalies sušvelnintas.

Tai apima ir sisteminės svarbos bankų priskyrimo prie sistemiškai svarbių (o tai reiškia griežtesnę priežiūrą) kapitalo ribos sumažinimą nuo 50 mlrd. iki 250 mlrd. dolerių – šie pakeitimai buvo patvirtinti 2018 m. gegužę. Kreipimasis buvo pateiktas smukimo ne tik JAV, bet ir Europos bankų akcijų fone.

Tai, kas vyko, išoriškai atrodė kaip gana didelis įvykis pasaulinėje finansų rinkoje, turintis įtakos ne tik JAV.

Londone HSBC grupė paskelbė apie Didžiosios Britanijos antrinės SVB įmonės įsigijimą už simbolinę sumą – 1 svarą sterlingų. Dieną prieš tai bendra finansų grupė SVB ir Kinijos Šanchajaus Pudongo plėtros bankas, dirbantis Kinijos finansų rinkoje ir su vietos pradedančiosiomis įmonėmis, pareiškė, kad jos darbui pavojus negresia, SVB problemos jam įtakos neturės.

Nepaisant to, net ir trumpalaikiai sukrėtimai pasaulio finansų rinkose buvo apčiuopiami, o ilgalaikis būsimas JAV sprendimas sumažinti sistemiškai svarbiems bankams priskyrimo ribą (SVB, matyt, 2023-2024 m., esant 250 mlrd. dolerių vertės turto ribai, griežčiau prižiūrimas bus jau vien dėl ekonomikos augimo ir infliacijos) netiesiogiai sugriežtins FED pinigų politiką – nors pats įvykis, kuris sukeltų šias pasekmes, neatrodo nei tragiškas, nei katastrofiškas, vertina „Kommersant”.

Praėjusį penktadienį „Silicon Valley Bank” banką, didžiausią į startuolius orientuotą banką Kalifornijoje ir 16-ą pagal dydį JAV banką pagal turtą (209 mlrd. JAV dolerių praėjusių metų pabaigoje), pradėjo kontroliuoti Federalinė indėlių draudimo korporacija.

Bankrotas įvyko itin greitai, tik per dvi dienas. Siekdama pagerinti likvidumą, banko vadovybė nuostolingai pardavė dalį obligacijų (tai lėmė FED palūkanų normų augimas ir vertybinių popierių su mažesniu pajamingumu iki išpirkimo termino vertės mažėjimas) ir paskelbė apie papildomo kapitalo pritraukimą – šis trečiadienį paskelbtas sprendimas buvo signalas bėgimui, iki penktadienio ryto lėšų nutekėjimas iš banko pasiekė piką (apie 42 mlrd. JAV dolerių), todėl bankas užsidarė kaip klasikinis bankrotas – „bank run”.

Kaip SVB patraukė paskui save rinkas

Tačiau, panašu, kad tik forma buvo klasikinė. Savaitgalį Federalinė indėlių draudimo korporacija (FDIC), FED ir Iždo departamentas svarstė mechanizmus, kaip apsaugoti likusius indėlininkus – dėl to iki sekmadienio vakaro Iždo departamento vadovė Janet Yellen (kaip pranešama, pasitarusi su Joe Bidenu) patvirtino pilną SVB indėlininkų nuostolių kompensavimą  – tikimasi, kad ji bus išmokėta iš Indėlių draudimo fondo (įprastomis aplinkybėmis jis padengia tik iki 250 000 JAV dolerių indėlius).

Panaši visiško indėlių grąžinimo tvarka buvo pažadėta ir kito stambaus banko – „Signature Bank„, kurio veikla buvo sustabdyta sekmadienį, indėlininkams. Jo turtas buvo vertinamas 110,4 mlrd. dolerių, o indėliai – 88 mlrd. dolerių (dauguma jų taip pat nebuvo apdrausti).

Abiem atvejais vadovybė bus nušalinta nuo valdymo, o akcijų turėtojai ir kai kurie kreditoriai negalės atgauti savo lėšų, teigiama FDIC pareiškime.

Tačiau bent jau SVB atveju dar iki FDIC sprendimo neoficialiai buvo žinoma, kad bankas gali be problemų atgauti 80% jame esančių indėlių – tai yra labai aukštas lygis ir apskritai net nepanašus į tikrą bankrotą.

Taip yra daugiausia dėl labai specifinio SVB verslo modelio: SVB vadovybė, kurios prezidentas Tonis Maiopulas (Tony Maiopoulos) anksčiau vadovavo „Fanni Mae”, o generalinis direktorius Gregoris Beikeris (Gregory Baker) netgi buvo vieno iš FED bankų valdybos narys, dokumentuose tvirtina, kad 2022 m. dirbo su 65%visų JAV pradedančiųjų įmonių), teikė integruotas finansines paslaugas – nuo paskolų naujoms technologijų įmonėms iki brangių hipotekos paskolų turtingiems Kalifornijos pradedančiųjų įmonių steigėjams.

Pagrindinė problema, su kuria bankui nepavyko susidoroti, yra didelės investicijos į JAV vyriausybės skolos obligacijas palūkanų normų didėjimo ciklo išvakarėse ir likvidumo krizė, kurią sukėlė ilgos paskolos už trumpus indėlius.

Tačiau esmė net ne tame, o bankroto proceso spartume: nors SVB buvo kritikuojamas dėl gana archajiško skaitmeninimo lygio, jo klientai atsiėmė pinigus iš banko taip greitai, kaip tai daro tik panikos apimti pažangūs investuotojai iš Kalifornijos.

Nors dabartinis lėšų nutekėjimas paveikė bankus, glaudžiai susijusius su skolinimu būtent pradedančiosioms įmonėms (o „Signature Bank” ir kito praėjusią savaitę bankrutavusio banko – „Silvergate Capital” – atveju – su kriptovaliutų industrija), Janet Yellen SVB bankrotą siejo ne su technologijų sektoriaus problemomis, o su vertybinių popierių rinkos vertės praradimu „didesnių palūkanų normų aplinkoje”.

Dėl šių rizikų, kurios anksčiau nebuvo pabrėžiamos FED pareiškimuose, priežiūros institucija turėjo imtis skubių ir net nepaprastųjų priemonių – indėlininkų lėšas pritraukiantiems bankams buvo pasiūlytas papildomas likvidumas (greitai realizuojami aktyvai, pinigai) švelnesnėmis sąlygomis.

Be to, buvo suformuotas papildomas fondas (Bank Term Funding Program, BTFP), kurio paskirtis – teikti bankams paskolas iki vienrių metų už aukšto reitingo vertybinius popierius (ypač vyriausybių obligacijas), užstatą skaičiuojant nuo vertybinių popierių nominaliosios vertės.

Manoma, kad tai leistų bankams patiems neparduoti vertybinių popierių, fiksuojant nuostolius – toks mechanizmas tikriausiai būtų leidęs SVB išvengti bankroto.

Daugeliu atžvilgių FED tokiu būdu išsigelbėjo nuo bankų panikos plitimo: jau penktadienį pasklido gandai apie didelių „First Republic Bank” (pirmadienį jis patvirtino, kad gavo pakankamą FED ir JPMorgan Chase paramą) ir „PacWest Bancorp” (paramos negavo, nors taip pat daug dirbo su pradedančiaisiais verslininkais, bet, matyt, jos jam ir nereikia) problemas.

Vakar Niujorko birža sustabdė prekybą šių keturių bankų akcijomis: „First Republic Bank” , „PacWest Bancorp” bei „Regions Financial” ir „Zions Bancorporation” banko.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 244

Žymos:

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

prabuskite ir eikite tinkamai balsuoti, tada nereikės kariauti......

Kodėl politikai vagia vis daugiau ?...

Deja tikrai ne, kariauti gali tiktai vyrai, o ne bestuburiai. Kai vyrai supras, kad juos...

Pliurpi nesąmones - tikriausiai dėl to kaltas Putinas....

Užsienio agentai remia protestuotojus prieš užsienio agentus viešinantį įstatymą. Logiška....

Puikūs klausymai!...

Jeigu tie "karingi" būtų vyrai - važiuotų į Ukrainą ir ten įrodinėtų savo tiesas. Bet...