infa.lt

ES rekomenduoja sąjungos narėms laikytis griežtesnės pozicijos Kinijos atžvilgiu

17 spalio
11:33 2022

JAV ir Kinijos priešprieša

Europos Sąjunga į Kiniją turėtų žiūrėti kaip į „visišką konkurentę su ribotomis galimo bendradarbiavimo sritimis”, teigiama ES Užsienio reikalų tarnybos Europos šalims parengtame dokumente. Joje ES narėms patariama griežtinti požiūrį į Kiniją, įvairinti tiekimo grandines už Kinijos ribų ir glaudžiau bendradarbiauti su JAV bei Indijos ir Ramiojo vandenyno šalimis, rašo „Financial Times” (FT).

Šiandien, spalio 17 d., Liuksemburge vyksiančiame susitikime penkių puslapių dokumentą aptars ES užsienio reikalų ministrai. ES diplomatinė tarnyba mano, kad nuo 2019 m., kai buvo susitarta dėl esamos politikos Pekino atžvilgiu, Europos ir Kinijos santykiai smarkiai pablogėjo, kilo prekybos ginčų ir buvo „nemažai nesėkmingų bandymų ieškant abipusio susitarimo sričių”.

Dokumente teigiama, kad dabartinė ES politika, pagal kurią Kinija laikoma „partnere, konkurente ir varžove”, yra pasenusi. FT pažymi, kad glaudesni Kinijos ryšiai su Rusija kelia ES „nerimą”, nes Pekino parama Maskvai paskatino ją „tiesiogiai varžytis su Vakarų demokratinėmis šalimis”.

ES priklausomybė nuo Kinijos puslaidininkių ir retųjų žemių metalų laikoma „strateginiu pažeidžiamumu”. Todėl ES, be kita ko, ketina siekti, kad būtų didinama vidaus gamyba ir tiekimo grandinės įvairinimas. „Pastaraisiais metais ES ir valstybės narės taip pat susidūrė su didėjančia Kinijos ekonomine prievarta, griežtesne konkurencija pagrindinių technologijų srityje, kibernetinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis bei manipuliavimu informacija ir ryžtingesne politika Indijos ir Ramiojo vandenyno regione”, – teigiama pranešime.

Užsienio reikalų tarnyba teigė, kad Kinija „tapo dar stipresne pasauline ES, JAV ir kitų panašiai mąstančių partnerių konkurente. ES taip pat mano, kad „Kinijos veikla ir pozicija daugiašalėse organizacijose rodo jos pasiryžimą sistemingai propaguoti alternatyvią pasaulio tvarkos viziją, kurioje žmogaus teisės yra pavaldžios nacionaliniam suverenitetui, o ekonominis ir socialinis vystymasis yra svarbesnis už politines ir pilietines teises”.

Dokumente tik viena pastraipa skirta „riboto galimo bendradarbiavimo su Kinija” sritims. Tai klimato kaita, aplinka ir sveikata. Apskritai, Europos vertinime „pripažįstama, kad Kinija nesiruošia keistis”, sakė neįvardytas aukšto rango ES pareigūnas. „Trumpai tariant, tai reiškia perėjimą prie visiškos konkurencijos logikos tiek ekonomiškai, tiek politiškai”, – patikslino jis.

Kinija ne kartą atsisakė prisijungti prie antirusiškų sankcijų, įvestų dėl karinių veiksmų Ukrainoje. Praėjusią savaitę Kinija taip pat susilaikė balsuodama dėl Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliucijos, kuria smerkiami referendumai dėl Donecko ir Luhansko liaudies respublikų bei Zaporožės ir Chersono sričių prijungimo prie Rusijos. Dokumentui pritarė rekordinis 143 šalių skaičius. Kinija paragino savo piliečius palikti Ukrainą.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 225

Žymos:

1 Atsiliepimas

  1. Hm    -  2022-10-17, 14:54

    Geriau vėliau, nei niekada… Užsiaugino. Vakarai ant savo galvos siurbeles

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ir iš kur tokių, mano manymu, atsiranda idiotų?...

Aš irgi neprieštarauju, kad Rusija smogtų į Anglijos teritoriją...

Delfi melagienų skyrelis - tai įžūlių melagių ir aferistų būrelis. Kažkada delfis melavo, kad vakcinos...

prabuskite ir eikite tinkamai balsuoti, tada nereikės kariauti......

Kodėl politikai vagia vis daugiau ?...

Deja tikrai ne, kariauti gali tiktai vyrai, o ne bestuburiai. Kai vyrai supras, kad juos...

Pliurpi nesąmones - tikriausiai dėl to kaltas Putinas....