infa.lt

Aborigenams Australijos Konstitucijoje – vietos neatsirado

15 spalio
18:53 2023
Australijos moterys čiabuvės

Australijos moterys čiabuvės | vaizdo įrašo kadras

Australai balsavo prieš specialias teises čiabuviams

Daugiau nei pusė australų – beveik 61% balsavo prieš tai, kad šalies konstitucijoje būtų paminėti aborigenai ir sukurta speciali jų interesams atstovaujanti priežiūros taryba. Tokios priemonės šalininkai įžvelgia „rasizmą” ir „Trumpo stiliaus politiką”.

Vakar, spalio 14 d., 60,6%  Australijoje vykusio nacionalinio referendumo dalyvių pasisakė prieš tai, kad į šalies Konstituciją būtų įtrauktas specialus aborigenų paminėjimas. Jie taip pat pasisakė prieš stebėtojų tarybos „Balsas” iš aborigenų, kuri turėjo patarti šalies valdžiai klausimais, vienaip ar kitaip liečiančiais Australijos čiabuvių interesus, sukūrimą.

Iš visų Australijos valstijų ir teritorijų tik Australijos sostinės teritorija, kuriai priklauso Kanbera ir aplinkinės teritorijos, balsų dauguma pritarė konstitucijos pakeitimams. Vietovės, kuriose gyvena daug aborigenų, taip pat balsavo už pakeitimus.

Referendumą inicijavo Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese, kuris vadovauja Leiboristų partijai. Jis pažadėjo surengti referendumą pernai pradėjęs eiti pareigas. Už jo siūlomas priemones pasisakė daug garsių mokslininkų, sportininkų, aktorių ir didelių įmonių atstovų.

Tačiau šiam planui iš karto pasipriešino dalis kitų Australijos partijų, ypač pagrindinė opozicinė Liberalų partija. Jos lyderis Piteris Dutonas (Peter Dutton) teigė, kad tokios priemonės sukels rasinę atskirtį Australijos visuomenėje, taip pat bereikalingai dubliuosis svarstomosios institucijos, nes Australijoje jau yra struktūros, sprendžiančios aborigenų klausimus.

Ekspertai taip pat pažymi, kad referendumo rezultatas yra akivaizdi nesėkmingos kampanijos už pakeitimus ir, priešingai, veiksmingos jų priešininkų kampanijos pasekmė.

Pasak Australijos nacionalinio universiteto politikos mokslų profesoriaus Marko Kenny, liberalai vykdė „veiksmingą, netgi puikią kampaniją”, įskaitant šūkį „Jei nežinote (kaip balsuoti), pasirinkite „Ne”.

Aborigenų paminėjimo įtraukimo į konstituciją šalininkai pasiūlymo nesėkmę vertina kaip tolesnio šios grupės padėties blogėjimo ir „Trumpo stiliaus politikos” plitimo Australijoje ženklą, o kai kurie aborigenų organizacijų lyderiai paragino paskelbti tylos savaitę, per kurią rezultatai nebus svarstomi, kad australai „galėtų apmąstyti rasizmo ir prietarų vaidmenį”.

Australijoje anglai pradėjo įsikurti XVIII amžiuje, kur įkūrė savo kolonijas, vėliau susijungusias į Australijos sandraugą, kurioje buvusios kolonijos tapo valstijomis.

Kai XVII a. pabaigoje čia atplaukė britai, aborigenai buvo išstumti toliau į sausringą krašto gilumą. Dėl imigrantų atneštų bėdų (ligų ir žudynių, netekę tradicinių medžioklės plotų) daug aborigenų genčių išnyko. Visiškai išnaikinti aborigenai Tasmanijos saloje, čia paskutinė tasmanė mirė 1876 m. (Lalla Roockh). Likusieji Australijos aborigenai dabar gyvena žymiai skurdesnėmis sąlygomis nei likusieji šalies gyventojai.

PAREMKITE mus savo 1,2 proc. GPM, kas jums nieko papildomai nekainuos. Ačiū labai.

        → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 218

Žymos:

Atsiliepimų 4

  1. Anonimas    -  2023-10-15, 21:05

    Su antraštėm reiktų jum čia kiek ramintis…. Šis naujienų puslapis turėtų būti naujienų sklaida o ne nuomonių kišimas. Eilinį kartą be autorystės. Tai matyt tas pats mažai apsiskaitęs autorius su savo propagandiniais pareiškimais.

    Atsakyti į šį komentarą
    • Egis    -  2023-10-15, 23:22

      O kas su antrašte negerai?
      Pilnai atspindi referendumo faktą – aborigenų į konstituciją neįtraukė, kaip buvo siūlyta referendume.
      Mane asmeniškai siutina labiau pats faktas, kad kolonizatoriai spjauna į vietinius gyventojus, o jus pvz, net nesugebantį savo vardo parašyti, straipsnio autorystė.
      Nuoroda su referendumo rezultatais duota. Bet Anonimui autorių paduok 😀

      Atsakyti į šį komentarą
      • Tas pats anonimas    -  2023-10-16, 05:16

        Aborigenai Australijoj yra tokie pat piliečiai kaip ir kiti. Bandymas juos išskirti Konstitucijoj yra tas pats kas būtų bandymas tamsiaodžius išskirti Amerikos Konstitucijoj. Nors atvykėlių eilės tvarka ne ta pati, bet politikų kuriamas rasinis kiršinimas yra tas pats. Šalies Konstitucija turi vienyti šalies žmones, o ne proletariatą prieš buožes kelti. Naujasis vakarų marksizmas remiasi ne darbo liaudim o etniškumu, odos spalva ir kitais dalykais, kuriais be tik gali kiršinti žmones.

        Atsakyti į šį komentarą
        • O darbo    -  2023-10-16, 08:55

          liaudi ar etnines mazumas daryti vergais – cia jau ne zmoniu kirsinimas!? Ai,jeigu pelninga – tai juk progresas!

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt 1,2 proc GPM

Apklausa

Už ką balsuotumėte prezidento rinkimuose, jei vyktų šiandien?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Ačiū už jūsų blaivų požiūrį į Igną Vėgėlę.:)...

susidomėjimas nulinei tiesai......

Jei gerai suprantu, tai už GPS Rusija nėra atsakinga, kiekžinau, tai JAV žaisliukas. Taigi GPS...

Būtent taip, todėl aš tartis neskubėčiau, nes šiandiena šiukšlė, rytoj gali būti pati brangiausia preke...

Ed

Tarp kito galėtų tartis su...Rusija, tai vienintelė šalis, kuri sukūrė technologijas ir panaudotą branduolinį kurą...

mes

gyvename suklastotame, užvaldytame propagandos pasaulyje... tiesa yra tai suprasti... tik tikros žinios veda į tiesą......

A5

Tegu nebijo amerikonai kaip ana syki vel prigazdins teisejus ir niekas jokio orderio neisduos. Demokratija...