E. Macronas kaltina Rusiją dėl grobuoniškos įtakos buvusiose Prancūzijos kolonijose Afrikoje
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas apkaltino Rusiją, kad ji Afrikoje skleidžia antiprancūzišką propagandą, siekdama patenkinti „grobuoniškas” ambicijas probleminėse Afrikos valstybėse, kuriose Prancūzija pastaraisiais metais patyrė karinių nesėkmių ir prarado didesnę įtaką, praneša Euractiv.
Kalbėdamas Tunise vykstančio prancūzakalbių šalių aukščiausiojo lygio susitikimo kuluaruose, E. Macronas buvo paprašytas atsakyti kritikams, kurie teigia, kad Prancūzija naudojasi istoriniais ekonominiais ir politiniais ryšiais savo buvusiose kolonijose, kad patenkintų savo interesus.
„Šį naratyvą maitina kiti, tai politinis projektas”, – pareiškė E. Macronas interviu TV5 Monde. „Daugeliui įtakingų asmenų, kartais kalbančių jūsų programose, moka rusai. Mes juos žinome”, – tvirtino jis.
„Kelios jėgos, kurios nori skleisti savo įtaką Afrikoje, tai daro siekdamos pakenkti Prancūzijai, pakenkti jos kalbai, pasėti abejonių, bet visų pirma siekia tam tikrų interesų”, – pridūrė jis.
Prancūzijos buvusi kolonijinė valdžia didžiojoje Vakarų ir Centrinės Afrikos dalyje, jau seniai palaiko karinius ryšius frankofoniškoje Afrikoje, o prancūzų kariai dešimtmetį buvo dislokuoti Malyje kaip kovos su terorizmu operacijos dalis.
Kritikai Prancūzijos operaciją vadina nesėkminga ir kaltina ją dar labiau destabilizavus regioną.
Be to, pastaraisiais metais ji kovojo dėl įtakos su Rusija, keliose šalyse, įskaitant Centrinės Afrikos Respubliką (CAR) ir Malį. Rusija ten dislokavusi privataus karinio rangovo „Wagner Group” pajėgas, tačiau neigia, kad tai valstybei priklausantys karo daliniai.
Paryžius turėjo išvesti karius iš Malio po to, kai Afrikos šalies kariuomenė per 2020 m. perversmą perėmė valdžią. Vėliau Malio kariuomenės vadovai pakvietė „Wagner” padėti dešimtmetį trukusioje kovoje su islamistų kovotojais ir nutraukė ryšius su Prancūzija.
Pernai Jungtinių Tautų ataskaitoje teigiama, kad Centrinės Afrikos Respublikoje Rusijos kariniai instruktoriai ir vietos kariai naudojo pernelyg didelę jėgą prieš civilius gyventojus, vykdė beatodairiškas žmogžudystes, užėmė mokyklas ir vykdė plataus masto plėšikavimus.
Kremlius pareiškė, jog tai melas, kad Rusijos instruktoriai dalyvavo žudynėse ar plėšimuose aukso ir deimantų turtingoje 4,7 mln. gyventojų turinčioje šalyje.
Sekmadienį E. Macronas pareiškė, kad Rusijos elgesys yra „grobuoniškas”, matomai pamiršęs Prancūzijos ne vieną dešimtmetį vykdytą kolonializmo politiką.
„Užtenka pažvelgti į tai, kas vyksta Centrinės Afrikos Respublikoje ar kitur, kad pamatytumėte, jog ten vykdomas Rusijos projektas, kai Prancūzija nustumiama į šalį, – tai yra grobuoniškas projektas”, – pareiškė E. Macronas.
„Jis vykdomas bendrininkaujant Rusijos karinei chuntai”, – tvirtino jis.
→ PAREMTI infa.lt → Naujienlaiškis
norėtų, kad ta chunta būtų jo, tada būtų gerai. Ir buvo gerai, kai prancūzų chunta ten bušavojo.