infa.lt

ES skyla Kinijos klausimu – Olafas Scholzas vyksta į Pekiną

ES skyla Kinijos klausimu – Olafas Scholzas vyksta į Pekiną

01 lapkričio
13:09 2022

© Janine Schmitz/photothek.net

Pirmadienį (spalio 31 d.) Europos Sąjungos pramonės vadovas pareiškė, kad Europos vyriausybės ir bendrovės turi suprasti, jog Kinija yra ES konkurentė, ir neturėtų būti naivios, kai pritaria Kinijos investicijoms, praneša Euractiv.

Europos Komisijos nario Thierry Bretono komentarai iš dalies buvo skirti Vokietijai, kurios kancleris Olafas Scholzas penktadienį lankysis Pekine.

Per pastaruosius kelerius metus ES priėmė nemažai gynybinių priemonių, kuriomis siekiama geriau kontroliuoti valstybinių užsienio subjektų, įskaitant Kinijos, investicijas, siekiant užtikrinti, kad konkuruojančios valstybės neįgytų daugiau politinės įtakos blokui.

Tačiau daugelį diplomatų suglumino neseniai priimtas Vokietijos sprendimas pritarti didžiausio šalyje Hamburgo uosto akcijų paketo pardavimui Kinijos bendrovei.

Duodamas interviu agentūrai „Reuters” Bretonas sakė, kad jam „labiau patiktų” sprendimas parduoti Kinijos bendrovei „Cosco” tik 25 proc. terminalo akcijų, nei pirminis pasiūlymas, pagal kurį Kinijai būtų parduota daugiau nei trečdalis ir ji būtų įgijusi blokuojančią mažumą.

„Turime būti labai budrūs”, – sakė jis.

Bretonas sakė, kad nuo 2019 m., kai ES įvardijo Kiniją kaip „sisteminę varžovę”, ES priėmė nemažai priemonių, kuriomis gali pasinaudoti siekdama blokuoti investicijas į ypatingos svarbos infrastruktūrą.

„Nuo valstybių narių priklauso, ar jomis pasinaudos ir pakeis savo elgesį [pagal ES rekomendacijas]”, – sakė J. Bretonas.

O. Scholzo vizitas Pekine bus pirmasis ES vadovo vizitas nuo COVID-19 pandemijos pradžios.

Prieš kelionę jis sulaukė kritikos dėl to, kad leido bendrovei „Cosco” investuoti Hamburge, nors jo valdančiosios koalicijos partneriai griežtai priešinosi, nerimaudami dėl Kinijos įtakos kritinei šalies infrastruktūrai.

Prancūzijos ir Vokietijos vyriausybės šaltiniai agentūrai „Reuters” pasakojo, kad Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas pasiūlė Šolcui vykti kartu į Pekiną, kad pasiųstų Pekinui ES vienybės signalą ir pasipriešintų tam, ką jie laiko Kinijos bandymais išaukštinti vieną šalį prieš kitas.

Tačiau Vokietijos kancleris atmetė E. Macrono pasiūlymą ir nutarė vykti vienas, sakė šaltiniai.

Paklaustas apie Šolco kelionę, Bretonas sakė, kad ES šalys turėtų laikytis vieningesnio požiūrio. „Labai svarbu, kad valstybių narių elgesys Kinijos atžvilgiu… keistųsi labiau koordinuotai, o ne individualiai, kaip to akivaizdžiai nori Kinija, – sakė jis.

Pasak jo, labiau gynybinį ES požiūrį į Kiniją lėmė Pekino požiūris COVID-19 pandemijos metu, kai Kinijos valdžios institucijos pasinaudojo šalių priklausomybe nuo Kinijos dėl įrangos, pavyzdžiui, veido kaukių, kad įgytų diplomatinės įtakos.

„Negalime viso to pamiršti”, – sakė Bretonas. „Naivumo era baigėsi. Europos rinka yra atvira, tačiau su tam tikromis išlygomis”. Jis taip pat įspėjo Europos bendroves, viliojamas didinti investicijas Kinijoje, kad jos tai daro savo rizika šalyje, kuri tampa vis „autokratiškesnė”.

Tuo tarpu didžiausias Vokietijos chemijos koncernas BASF pareiškė, kad „visam laikui” sumažins savo gamyklų Europoje apimtis dėl trigubos naštos, kurią sudaro vangus augimas, didelės energijos sąnaudos ir perteklinis reguliavimas, ir vietoje to planuoja plėtrą Kinijoje.

„Tokią rokiruotę atliekančioms bendrovėms kyla neaiškumų”, – sakė Bretonas. „Įsikūrimas Europoje turi labai svarbų pranašumą, nes čia galioja teisinė valstybė, įmonių apsauga ir matomumas”, – sakė jis.

Prisiminus Lenkijos ir Vengrijos vargus, sustabdžius joms atkūrimo po Covid fondo išmokas – kyla didelių abejonių dėl teisinės valstybės argumentų.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 120

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Mokesčiai - labai geras žmones žlugdyti, ypatingai smulkiuosius verslininkus. Kad tokie rinkėjai ne apie politiką...

Vėl reikalingas Tautos Atgimimo SĄJŪDIS, nes lyt-polit-iškrypėliai reiškiasi visu pajėgumu. Net Seime - berneliai, persirenginėjantys...

Šitas gėjžopos hienos administratorius vėl praleido progą patylėti....

Nu, bliad, čia tai joooo.... Atsiprašau, nesikeikti negaliu....

Ko tada norėti iš Rusijos užzombuotų žmonių, jeigu net Lietuvoje paleckiukiniai "serga" už "Putino saulę"....

Kinija - per galinga ir ekonomiškai sparčiai stiprėjanti šalis, todėl suprantama, jog PROTAUJANTIEJI, nenori pyktis...

Straipsnyje konstatuoti faktai neginčijami, tai tiesa, bet nepritariu minčiai, jog tai yra "sovietmečio atėjęs komunistų...

jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...