infa.lt

JAV ir ES siekia, kad Rusijos deimantai būtų pripažinti „konfliktiniais deimantais”

JAV ir ES siekia, kad Rusijos deimantai būtų pripažinti „konfliktiniais deimantais”

18 rugpjūčio
06:30 2022

Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga (ES) ir Kanada ragina suteikti rusiškiems deimantams „konfliktinių” deimantų statusą, praneša „The New York Times” (NYT). Tai užkirstų kelią deimantų patekimui į rinką. Vakarų šalys savo iniciatyvą aiškina tuo, kad deimantų pardavimas padeda Rusijai finansuoti karines operacijas Ukrainoje. Rusijos finansų ministerija pasiūlymą pavadino „demagogija”.

JAV Valstybės departamento atstovas George’as Cajati laiške Kimberley proceso pirmininkui pasisakė prieš rusiškų deimantų pardavimą. Tai Jungtinių Tautų įsteigta tarptautinė organizacija, kurios tikslas – užkirsti kelią „konfliktinių” arba vadinamųjų „kruvinųjų deimantų” patekimui į rinką. Tokiais laikomi nelegaliai išgauti deimantai, kurie naudojami regioniniams konfliktams finansuoti.

„Pajamos, gaunamos iš deimantų gamybos, yra naudingos tai pačiai valstybei, kuri vykdo sąmoningą, neišprovokuotą ir nepateisinamą karą”, – sakė G. Kajati. Jo poziciją palaikė ES šalys, Kanada ir kelios kitos Vakarų valstybės, įskaitant Ukrainą.

NYT pažymi, kad Rusija yra didžiausia pasaulyje mažųjų deimantų tiekėja. JAV vyriausybės duomenimis, 2021 m. brangakmeniai sudarė daugiau kaip 4,5 mlrd. dolerių Rusijos eksporto, todėl deimantai yra pagrindinis Rusijos neenergetinių pajamų šaltinis.

Pasak NYT, rusiškų deimantų klausimas buvo iškeltas birželio mėnesį Botsvanoje vykusiame Kimberlio proceso susitikime. Tačiau dėl Rusijos, Kinijos ir Baltarusijos veto tada nepavyko priimti draudimo. Be to, Maskvą rėmė Kirgizija, taip pat Malis ir Centrinės Afrikos Respublika, kur Rusija turi „daug samdinių, dirbančių deimantų kasyklose”, teigiama leidinyje. Kitas susitikimas numatytas lapkričio mėn.

Rusijos finansų ministerija pareiškė, kad bandymas užkirsti kelią deimantų pardavimui yra „politinė demagogija”. Ji teigia, kad rusiški deimantai atitinka visus „aplinkosaugos, socialinius ir valdymo standartus”. Be to, iš deimantų gavybos gaunamos pajamos „prisideda prie Jakutijos ekonomikos”, teigiama Finansų ministerijos pranešime. „Milijonų Jakutijos gyventojų pragyvenimo šaltinis visiškai priklauso nuo deimantų gavybos stabilumo regione”, – patikino ministerija.

Prasidėjus Rusijos karinei invazijai Ukrainoje, Vakarų juvelyriniai prekių ženklai pradėjo atsisakyti pirkti briliantus, pagamintus iš rusiškų deimantų. Tačiau pakeisti rusiškus deimantus nėra lengva, o jų atsisakius kils kainos ir kartu kils abejonių dėl ALROSA gamybos planų.

Jungtinė Karalystė ir JAV jau įvedė sankcijas bendrovei. Atsižvelgdama į tai, Rusijos finansų ministerija nusprendė liberalizuoti deimantų apyvartą.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 74

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...

Išrasti jau seniai tik ......

Nesakykit meinstryminis ir frylanceris. Nelietuviška ir atgrasu. Ne patys žodžiai atgrasu, bet tai kad lietuvis...

Tikrai neverta taupyti, nes pigūs žaislai dažniausiai būna nekokybiški ir ne itin saugūs. Verčiau turėti...

Jau metai laiko, kaip Ukraina laimi, tik kažkodėl pabaigos nesimato. Kol nenumelš visų EU šalių,...

Galvažudžiui, barbarui ir teroristui Putinui apskritimo lankelis tiek sumažės, kad net savo bunkeryje taps ankšta......

Xi Jinpingas, toks išmintingas, kad jo Rusija-Ukraina nejaudina, nes pagrindinis tikslas, išnaudojus situaciją, - pasinaudoti...

Oho, net piš išmintingai pasakė. Gal kažkur nugirdo... Gerb. D. GRYBAUSKAITĖ dar prieš metus aiškino:...

Ne, ne, - būtinai reikia sukioti, gal net 3 ar 4-5 kartus, juk taip daugiau...

Reikia pakaitiniam prezidentui kažką ne esminio pasakyti, tai ir lėptelėjo......

Teisingai, kol kas dar neišrasti kokybiški elektromobiliai......