infa.lt

Kanada netrukus pasiūlys psichikos ligoniams mirtį su gydytojo pagalba. Kas galėtų turėti tokią teisę?

Kanada netrukus pasiūlys psichikos ligoniams mirtį su gydytojo pagalba. Kas galėtų turėti tokią teisę?

13 balandžio
10:24 2022

Kanada vis dar sprendžia, kam galėtų būti taikoma MAID (šiuo atveju – eutanazija) dėl psichikos ligų, o kai kurie ekspertai jau teigia, jog tai gali tapti leistiniausia jurisdikcija pasaulyje, rašo National Post.

Sergant nepagydomu vėžiu, „kūno viduje yra kažkas, ką galima pamatyti“, – pasakoja olandų psichiatras dr. Sisco van Veen, auglius ir audinius, kuriuos galima išmatuoti, nuskanuoti ar pradurti, siekiant ištirti viduje esančias ląsteles, taip padedant prognozuoti.

Jūs negalite nuskanuoti depresijos. Išskyrus demenciją, kai atvaizdas gali parodyti struktūrinius smegenų pokyčius, „Psichiatrijoje viskas, ką turite, yra paciento istorija ir tai, ką matote savo akimis, ką girdite ir ką jums pasakoja šeima“, – sako van Veenas.

Daugumai psichikos sutrikimų trūksta „prognozuojamo nuspėjamumo“, todėl nustatyti, kada psichikos kančios tapo „neištveriamos“, iš esmės nepagydomos, ypač sudėtinga. O kai kurie sako, kad praktiškai neįmanoma.

Kanadai artėjant prie gydytojo pagalbos numarinant sergančius psichinėmis ligomis žmones įteisinimo dėl to, kad psichologinis skausmas jiems tapo nepakeliamas, šalies laukia sunkios diskusijos, teigia van Veenas.

Po metų, 2023 m. kovo mėn., Kanada taps viena iš nedaugelio pasaulio šalių, leidžiančių su medikų pagalba nusižudyti žmonėms, kurių vienintelė pagrindinė liga yra depresija, bipolinis sutrikimas, asmenybės sutrikimai, šizofrenija, potrauminis stresinis sutrikimas ar bet kuri kita dvasios liga.

Nyderlanduose MAID dėl nepataisomų psichikos kančių reglamentuojamas įstatymu nuo 2002 m., o naujas van Veen ir jo kolegų tyrimas pabrėžia, koks sudėtingas jis gali būti.

Kaip psichiatrijoje apibrėžiamas „sunkus ir nepataisomas“? Ar galima daryti visiškai užtikrintą išvadą, kad psichikos liga neturi jokios perspektyvos pagerėti? Kas buvo padaryta, kas išbandyta ir ar to užtenka?

Yra ir grynai etinių-teisinių problemų – psichikos ligoniai dažnai teismų traktuojami kaip nepakaltinami, veikę afekto būsenoje ar stresinėje situacijoje. Ar gali nepakaltinamas žmogus priimti pasvertą sprendimą nusižudyti ir ar tai bus laikoma normaliu jo valios pasireiškimu, o iš medicinos pusės – pagalba?

Iš kitos pusės – sutrikusios psichikos žmogus iki šiol buvo saugomas, kad ko nors sau nepasidarytų, kad nenukentėtų pats ar kiti – jis buvo (ir yra) laikomas neįgaliu ir todėl globotinas.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 195

Žymos

Atsiliepimų 2

  1. Aistis    -  2022-04-13, 13:36

    „Įdomiausiai” kai psichikos ligonių globėjai/atstovai nuspręs kad jau jiems laikas mirti kadangi turi teisę priimti sprendimus už globojama asmenį.

    Atsakyti į šį komentarą
  2. gydytojų    -  2022-04-13, 15:32

    jau nebegalima po to vadinti gydytojais. Tai bus „padėjėjas numirti”. Įdomu, kiek jiems už tokią „pagalbą” bus mokama?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kaip pasikeitė jūsų finansinė padėtis nuo 2022 m. pradžios?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
jix

deja, dauguma intelektualų dar miega, sąmoningas atsidavimas politiniam pandemijos ir karo naratyvui rodo, kad jiems...

uz tai kad isreiskia demokratiska sprendima, o demokratija negali buti numeruojama pagal apibrezima......

vža kur tu, nato išsigando Putino!?...

Viską ką parašėte tikra tiesa. Šiame pasaulyje nieko nėra neįmanomo-tik klausimas ar užteks drąsos. Pabūskime...

Nereikia į Ukrainą važiuoti, nei normaliems, nei polit-iškrypėliams paleckiukiniams... Ukrainai reikia duoti GINKLŲ, ir Putino...

Lenkija puikiai suvokia, kad Putino barbarų ir teroristų armija turi būti sutriuškinta Ukrainos žemėje. Kitaip,...

Ne išrinktieji lyt-polit-iškrypėliai dėl visko kalti, o RINKĖJAI. Jų išsivystymo lygis. Ką jie gali orientuotis...

Viskas čia normalu, juk patys RINKĖJAI pasirinko lyt-polit-iškrypėlius. Net bernelius - santykiuose besijaučiančius mergelėmis, todėl...

Jeigu skaičiuoti suaugusius amerikiečius tai kiekvienam net po 500 dolerių neišeitų....

Išrasti jau seniai tik ......