infa.lt

Atsisakę žiemos migracijos banginiai signalizuoja apie ekosistemos sutrikimus

Atsisakę žiemos migracijos banginiai signalizuoja apie ekosistemos sutrikimus

04 balandžio
06:50 2022
Mėlynasis banginis

©Save Whale

Anomalus grenlandinių banginių populiacijos elgesys buvo užfiksuotas pagal giedojimą: vietoj kasmetinės migracijos į pietus jie liko Arkties vandenyne ir net demonstravo poravimosi ritualus. Šis neįprastas reiškinys liudija apie rimtus pokyčius visoje Arkties vandenyno ekosistemoje, dėl kurių greičiausiai kaltas visuotinis atšilimas.

Mokslininkai dar ilgai diskutuos apie precedento neturinčios anomalijos priežastis, o norint rasti patikimiausią atsakymą, reikės papildomų duomenų. Tačiau Kanados jūrų biologų rankose jau turima informacija kalba apie pagrindinį dalyką: Arkties vandenyno ekosistemoje vyksta rimti pokyčiai. O jų pasekmės gali būti katastrofiškos.

Remiantis neseniai paskelbta publikacija recenzuojamame Londono karališkosios draugijos moksliniame žurnale, nemaža dalis grenlandinių (arba poliarinių) banginių populiacijos liko žiemoti Amundseno įlankoje. Paprastai rudens pradžioje iš Boforo jūros per Čiukčių jūrą į Beringą migruoja apie 20 tūkstančių milžiniškų gyvūnų. Ten, pačioje Ramiojo vandenyno šiaurėje, jie žiemoja, o atšilus vandeniui vėl kartoja daugiau nei šešių tūkstančių kilometrų kelionę priešinga kryptimi.

Tačiau 2018–2019 m. žiemą kažkas nutiko – mokslininkai pradėjo gauti pranešimų apie susidūrimus su banginiais Amundseno įlankoje. Šiuose Kanados pakrančių vandenyse kolosalūs jūrų gyvūnai gyvena tik vasarą, todėl jie iškart puolė tyrinėti anomalijos. Per visą stebėjimų istoriją to niekada nebuvo.

Kapilano universiteto (Viktorija), Britų Kolumbijoje, darbuotojai kreipėsi į povandeninių akustinių jutiklių tinklą, esantį Arkties vandenyse. Naudodami specialią programinę įrangą, jie nustatė, kad nuo 2018 m. spalio mėn. iki 2019 m. balandžio mėn. nuo 0,5% iki 3% įrašų yra apie milžiniškų žinduolių buvimo įrodymus. Šios stebėjimo stotys yra keturiose vietose, kur banginiai lankosi tik vasarą.

Be to, kas labiausiai stebina, kai kuriuose įrašuose girdimas dainavimas – tokį elgesį mokslininkai sieja su šių gyvūnų poravimosi ritualais. Paprastai banginių poros paieška ir pats poravimosi procesas vyksta pavasarį arba vasaros pradžioje, kai jie vis dar keliauja tarpsezoniu. Kitaip tariant, kai kas rimtai pasikeitė didžiausių vietinių vandenų gyventojų kalendoriuje.

Tarp galimų šios anomalijos priežasčių jūrų biologai į pirmąją vietą iškėlė visuotinį atšilimą. Visos kitos nemigravimo priežastys gali būti tik netiesioginės arba iš viso – tiesioginė klimato kaitos pasekmė. Yra žinoma, kad banginiai yra labai jautrūs vandens temperatūrai: jiems patogu esant siauram temperatūrų diapazonui nuo minus 0,5 iki dviejų laipsnių Celsijaus. Jei aplinka tampa šiltesnė, gyvūnai tiesiogine prasme perkaista ir linkę migruoti į šiaurę.

Ledo dangos mažinimas gali būti priežastis atšaukti kasmetinę migraciją. Tačiau 2015–2016 metų žiemą, kai ledo danga buvo mažiausia per pastarąjį pusšimtį metų, tokios anomalijos nepastebėta. Taip, ir banginiams ledas iš esmės nerūpi: yra buvę atvejų, kai stiprūs šios rūšies individai ramiai pralaužė maždaug 20 centimetrų storio dangą. Jūros milžinas tiesiog norėjo valgyti ir medžiojo planktoną ten, kur rado maisto, nors iš viršaus išdygo nedidelė kliūtis. O banginių buveinėse storesnis ledas susidaro retai.

Kitas galima versija – plėšrūnų vengimas ir išteklių apsauga. Tikriausiai dėl klimato kaitos maisto atsargos Boforto jūroje žiemą, palyginti su vasara, nelabai sumažėjo. Todėl banginiai liko Amundseno įlankoje, kad neužleistų vietos galimiems konkurentams maisto turtingai vietai.

Taip, ir nuo orkų lengviau apsiginti pažįstamuose vandenyse. Be to, ilga kelionė yra kupina pavojaus sutikti šiuos žiaurius plėšrūnus, kurie kasmet atplaukia vis toliau į pietus.

PAREMTI infa.lt         → Naujienlaiškis

Visa naujienų juosta >>

žiūrėjo 219

Žymos

0 Atsiliepimų

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienlaiškio Prenumerata


Paremti infa.lt per PayPal
infa.lt

Apklausa

Kokios naujienos labiausiai domintų infa.lt portale? (galima pasirinkti 3 atsakymus)


  • Lietuvos įvykiai ir politika (25%, 86 balsavo)
  • Užsienio įvykiai ir politika (23%, 80 balsavo)
  • Publicistika (nuomonės) (10%, 33 balsavo)
  • Viskas, kas išvardinta (9%, 32 balsavo)
  • ES vidaus politika (8%, 27 balsavo)
  • Sveikatos klausimai (7%, 24 balsavo)
  • Šeimos politikos klausimai (6%, 22 balsavo)
  • Technologijos (5%, 16 balsavo)
  • Ukrainos karas (3%, 10 balsavo)
  • Lyčių tapatybes-lygybės temos (2%, 6 balsavo)
  • Kriminalai (viso pasaulio) (1%, 5 balsavo)
  • Sportas (1%, 5 balsavo)

Viso balsavo: 145
Pradėta - 2023-04-02 @ 10:37
Pabaiga - 2023-05-02 @ 10:37

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Vytautas Abraitis. Seno žmogaus genocidas

Vytautas Abraitis. Seno žmogaus genocidas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą
    Valdas Vižinis. Išskaičiuotas socialdemokratų cinizmas arba kaip ateina naujasis raudonųjų „monstras“

Valdas Vižinis. Išskaičiuotas socialdemokratų cinizmas arba kaip ateina naujasis raudonųjų „monstras“

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Linas Karpavičius. Prieš audrą (2)

Linas Karpavičius. Prieš audrą (2)

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Lydekai paliepus, man panorėjus

Jolanta Blažytė. Lydekai paliepus, man panorėjus

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Arvydas Daunys. Kas savimi yra kairieji?

Arvydas Daunys. Kas savimi yra kairieji?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Dar kartą apie bepročius

Jolanta Blažytė. Dar kartą apie bepročius

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Dr. Algimantas Matulevičius. Ar mūsų ,,skaidrintojai” netarnauja ,,giluminei valstybei”?

Dr. Algimantas Matulevičius. Ar mūsų ,,skaidrintojai” netarnauja ,,giluminei valstybei”?

atsiliepimų 4 Skaityti visą įrašą
    Artėjantis kataklizmas

Artėjantis kataklizmas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Po LŠS pranešimo apie politinės jėgos kūrimą – G.Landsbergis anonsuoja išankstinius rinkimus

Po LŠS pranešimo apie politinės jėgos kūrimą – G.Landsbergis anonsuoja išankstinius rinkimus

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Sąjunga nėra savižudybės paktas

Sąjunga nėra savižudybės paktas

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Kisindžeris siūlo priimti Ukrainą į NATO, kad būtų išvengta pasaulinio karo

Kisindžeris siūlo priimti Ukrainą į NATO, kad būtų išvengta pasaulinio karo

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Visuomenės sveikatos apsaugos institucijų darbo metodai. Ar jos tikrai reikalingos?

Visuomenės sveikatos apsaugos institucijų darbo metodai. Ar jos tikrai reikalingos?

atsiliepimų 7 Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. „Pasitik ateitį – išdrįsk keistis”

Gintaras Furmanavičius. „Pasitik ateitį – išdrįsk keistis”

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Blogeris Zeppelinus:  Kieno Krymas, kieno Vilnius, kieno Palestina, kieno standartai dvigubi?

Blogeris Zeppelinus: Kieno Krymas, kieno Vilnius, kieno Palestina, kieno standartai dvigubi?

atsiliepimų 11 Skaityti visą įrašą

O kaip dėl tarptautinių susitarimų neplatinti tolimojo nuotolio ginklų. Gal kas pacituotų?...

Tik tapus prezidentu visiškai pasimatė, koks beviltiškas žmogus. Nors ir anksčiau galvojau, koks žmogus gali...

O tai NATO lėktuvai oro nesaugo jau?...

Jus niekada neparasysite,kad normalios seimos neisgyvena is darbo ir uzsiima po jo bet kuo,kad egzistuoti....

o uz planeta susimoketi privalo tie,kas ja naudojasi,o ne kas jai dirba!...

tai ne kas kita,kaip zmogaus teises i laisva judejima atemimas! Uz jo paties pinigus....

Nuo

stiklainiu draustiniuose! Tikiuosi - subombins,kaip Jugoslavija!?...

raudonieji tave istrauktu is po Valinsko ir priverstu DIRBTI,o juokinti po darbo! Va,ko tu ir...

kaip jus sitomis siukslemis maskuojate pagrindine LR problema! Juk zmones nepragyvena is darbu,priversti uzsiimti papildoma...

Orbanui! JAV - namo i savo sienas! Ir dar 200 metu vystytis,kol igaus kulturos ir...