„Paimti Europą už gerklės“: ar Izraelio ir Turkijos dujotiekis taps alternatyva Rusijos dujų tiekimui?
Izraelis ir Turkija veda neskelbiamas derybas dėl bendro dujotiekio, kuris būtų alternatyva Rusijos dujų tiekimui į Pietų Europą, tiesimo, praneša agentūra „Reuters“.
Kalba eina apie dujų tiekimą iš Izraelio į Turkiją ir toliau į Europą, tačiau norint susitarti ir įgyvendinti projektą „reikės sudėtingo manevravimo“, sakė abiejų šalių vyriausybės ir pramonės atstovai.
Idėja, pirmą kartą aptarta prieš kelerius metus, – nutiesti povandeninį dujotiekį iš Turkijos į didžiausią Izraelio gamtinių dujų telkinį Leviataną jūroje. Dujos pateks į Turkiją, o toliau – pas pietines Europos kaimynes, siekiančias diversifikuoti savo veiklą už Rusijos ribų.
Turkijos prezidentas Tayyipas Erdoganas praėjusią savaitę pareiškė, kad bendradarbiavimas dujų sektoriuje yra „vienas iš svarbiausių žingsnių, kurį kartu galime žengti dvišaliams santykiams plėtoti“, o žurnalistams sakė, kad yra pasirengęs siųsti Turkijos ministrus į Izraelį, kad atgaivintų dujotiekio, kuris „sklandė ore daugelį metų“ idėją.
Vienas aukšto rango Turkijos pareigūnas „Reuters“ sakė, kad Turkijos ir Izraelio derybos dėl dujų tęsiasi nuo kovo pradžios, kai Ankaroje lankėsi Izraelio prezidentas Yitzhak Herzog.
„Konkretus sprendimas“ dėl šio projekto gali būti priimtas per ateinančius mėnesius. Tokiu atveju 500-550 kilometrų ilgio dujotiekio tiesimas gali kainuoti apie 1,5 mlrd. dolerių.
Pačios dujų pramonės atstovai prognozes vertina atsargiau, teigdami, kad dėl gamybos apribojimų ir geopolitinių problemų planas bet kurią akimirką gali sustoti.
Šiandien Leviatano telkinys tiekia dujas Izraeliui, Jordanijai ir Egiptui. Jos savininkai – didžiausia Amerikos korporacija „Chevron“ ir Izraelio firmos „NewMed Energy“ ir „Ratio Oil“ – planuoja gavybą padidinti nuo 12 iki 21 mlrd. kubinių metrų per metus. Palyginimui, pernai ES importavo iš Rusijos 155 milijardus kubinių metrų dujų, o tai sudaro beveik 40 procentų suvartojamo kiekio.
„NewMed Energy“ teigimu, didžioji dalis pagamintų dujų bus suskystintos ir laivais eksportuojamos į Europą arba Tolimuosius Rytus. Pasak įmonės direktoriaus, Turkija taip pat gali tapti viena iš krypčių, tačiau tam jai reikia „investuoti į žaidimą“ ir prisiimti įsipareigojimus dėl dujotiekio tiesimo.
Izraelio vyriausybė paskelbė apie „Leviatano“ atidarymą 2010 m. kaip energetinės nepriklausomybės etapą ir įrankį didinti savo geopolitinę įtaką sudarant svarbius eksporto sandorius. Prieš keletą metų Rusijos „Gazprom“ derėjosi dėl 30 procentų šios srities akcijų įsigijimo, tačiau vėliau prarado susidomėjimą bendra plėtra.
„Leviatan“ plėtros partnerės kol kas nekomentavo Turkijos ir Izraelio derybų dėl dujų.
Izraelio nacionalinės infrastruktūros, energetikos ir vandens ministrė Karin Elharrar sekmadienį sakė, kad dar reikia aptarti daug klausimų, įskaitant finansinius. „Turime rasti šio projekto ekonominį pagrįstumą, o tai nėra savaime suprantamas dalykas“, – sakė ji.
Diskutuodami apie galimą energetinį tiltą tarp šalių, Izraelis ir Turkija siekia užbaigti dešimtmetį trukusį diplomatinį sąstingį, apėmusį abiejų valstybių santykius dėl Izraelio ir Palestinos problemų. „Energetikos partnerystė gali būti labai svarbi, ypač po to, kai Rusijos invazija į Ukrainą sustiprino Europos ryžtą rasti alternatyvą savo energijos tiekimui“, – mano „Reuters“ apžvalgininkas.
„Šiandien vėl matome suartėjimą su Izraeliu ir norime, kad Izraelio dujos tranzitu per Turkiją patektų į Europą“, – esamą situaciją komentavo Turkijos pareigūnas. „Izraelis į tai žiūri teigiamai, buvo surengtos tam tikros derybos ir yra noras tai daryti.
Turkija per metus sunaudoja apie 50 milijardų kubinių metrų gamtinių dujų ir jas daugiausia importuoja vamzdynais iš Rusijos, Irano ir Azerbaidžano. Pagrindinis jos pranašumas – palanki geografinė padėtis, leidžianti būti galingu transporto mazgu regione, kurio energetikos politika tradiciškai įtempta.
Kaip buvo pranešta anksčiau, cituojant Irako ir Turkijos pareigūnus, planas tiekti dujas per Izraelį iš Irako Kurdistano į Turkiją ir Europą neseniai netgi išprovokavo Irano raketų ataką kurdų sostinėje Erbilyje.
Žinia apie Turkijos ir Izraelio derybas dėl dujų jau buvo komentuota Rusijoje. Interviu News.ru Rusijos Federacijos Nacionalinio energetikos instituto direktorius Sergejus Pravosudovas Izraelio ir Turkijos projektą dėl bendro dujotiekio pavadino neįgyvendinamu.
Jis prisiminė, kad šia tema buvo kalbama ne vienerius metus, tačiau galiausiai dėl didelės kainos nebuvo pasirašyta jokių sutarčių. Pasak Rusijos eksperto, paprasčiausias įmanomas variantas – dujų tranzitas iš Izraelio į Egiptą, kur jos bus parduodamos eksportui per skystinimo terminalus.
„Variantas su Turkija yra vienas iš mažiausiai įgyvendinamų, atsižvelgiant į tai, kaip visa tai paveiks situaciją regione, – mano Pravosudovas. – Dabar Rusijos ir Azerbaidžano dujos keliauja per Turkiją. Be to, Turkija savo reikmėms perka dujas iš Irano. Jei Izraelio dujos vis tik bus paleistos per Turkiją, Turkija laikys Europą už gerklės.
Nemanau, kad Europa beprotiškai apsidžiaugs, nes iš pradžių, kai rado rezervus Izraelyje, tai buvo paprasčiausias dalykas, tada dar nebuvo karo su Sirija, sausuma visai netoli nuo Turkijos, o tada jau viskas Europa. Bet kadangi ten prasidėjo problemos ir tapo aišku, kad Turkija ėmėsi per daug tranzito funkcijų, nusprendėme, kad tai neteisingas pasirinkimas“.