• Parama infa.lt veiklai
  • Apie infa.lt
  • Rinkmenos
  • Galerija

infa.lt

National Interest: Tikras Ukrainos tragedijos sprendimas

National Interest: Tikras Ukrainos tragedijos sprendimas

25 kovo
15:46 2022

 

REUTERS

Vienu lygmeniu tai konfliktas tarp JAV ir Rusijos dėl to, kieno įtakos sferai priklauso Ukraina. Kaip 2013 m. pasakė Carlas Gershmanas, tuometinis Kongreso finansuojamo Nacionalinio demokratijos fondo prezidentas, „Ukraina yra didžiausias prizas“. Jeigu ją pavyktų atitraukti nuo Rusijos į Vakarus, tai „Putinas gali atsidurti pralaimėjimo taške ne tik artimiausiame užsienyje, bet ir pačioje Rusijoje“, rašo Nicolai N. Petro portale „The National Interest“.

Tačiau kitu lygmeniu tai yra Rusijos ir Ukrainos elito konfliktas dėl to, ar jų santykiai turi būti draugiški, ar priešiški. Rusijoje priešpriešą kursto baimė, kad nuo 2014 metų išaugusi kraštutinių dešiniųjų įtaka paskatins Ukrainą tapti „antirusiška“. Ukrainoje priešpriešą kursto baimė, kad draugiški santykiai su Rusija neleis atsirasti nepriklausomai ukrainiečių tautinei tapatybei.

Kaip sakė buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka, „jei rusai ir ukrainiečiai yra viena tauta, – tai ukrainiečių tauta neegzistuoja“. Šios abipusės baimės sutrukdė bet kokiam prasmingam dialogui.

„Galiausiai, ir svarbiausia, tai taip pat yra konfliktas Ukrainoje, tarp jos istoriškai labiau rusofiliškų rytų ir istoriškai labiau rusofobiškų vakarų. Šis konfliktas kilęs iš to, kas apibrėš ukrainiečių tautinę tapatybę ir jos ateitį, tęsiasi mažiausiai 150 metų ir jau tris kartus įsiplieskė rimtais kariniais karo veiksmais Ukrainos viduje: per Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus bei po 2014 metų Euromaidano. Smurtas įsiplieksdavo kiekvieną kartą, nes išorės jėgos siekdavo palenkti svarstykles savo naudai.

„Mano požiūriu, šis vidinis konfliktas yra pats svarbiausias, nes jį išsprendus būtų pašalintas pagrindinis vidaus įtampos šaltinis, kurį užsienio veikėjai naudojo kurstydami kitus du konflikto lygius. Tačiau tai gali būti išspręsta tik pačių ukrainiečių dialogu, užuojauta ir abipusiu susitaikymu“, daro prielaidą straipsnio autorius.

Kodėl Rusija įsiveržė dabar? Todėl, kad iki šiol Rusijos strategija visais lygmenimis baigėsi nesėkme.

Strateginiame Rusijos konflikte su JAV – Vašingtonas atmetė tris esminius saugumo reikalavimus, kuriuos Rusija pateikė pernai lapkritį: jokių naujų NATO narių, ypač Ukrainos; jokių JAV strateginių ginklų Rusijos pasienyje; ir grįžimas prie visos Europos saugumo sistemos, kurią Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija priėmė XX a. dešimtojo dešimtmečio pabaigoje. Ši sistema būtų reiškusi abipusį visų Europos tautų, įskaitant Rusiją, saugumo susiejimo pripažinimą ir pasižadėjimą nepakenkti dabartinei interesų pusiausvyrai plečiant NATO.

Tuo tarpu Ukrainos ir Rusijos konflikte Ukraina buvo atsukusi Rusijai nugarą. 2019 m. vasarį Ukrainai pakeitus savo konstituciją, kad narystė NATO būtų privalomas visų būsimų vyriausybių tikslas, ji iš esmės tapo NATO karine atrama net ir neturėdama narystės NATO. Ji buvo apginkluota pagal NATO standartus ir gavo NATO įrangą bei apmokymus, o Didžioji Britanija sutiko sukurti ir aprūpinti naujas karinio jūrų laivyno bazes Juodojoje jūroje.

Galiausiai, aštuonerius metus trukęs konfliktas Donbase tapo de facto išsekinimo karu prieš šalies rusofilus. Minsko II procesas, kurį Rusija propagavo septynerius metus, numatė federalinę Ukrainą su regionine kultūrine rusakalbių gyventojų apsauga. 2021 m. pabaigoje aukšti Ukrainos vyriausybės pareigūnai tai aiškiai atmetė.

Tačiau dar prieš tai, pagrindinis šalies opozicijos politikas Viktoras Medvedčukas buvo suimtas už išdavystę. Ukrainos vyriausybė uždarė visas pagrindines disidentų (turima omenyje rusofilų) televizijas ir žiniasklaidą. Iš esmės buvimas ukrainiečiu-rusofilu dabar buvo tapatinama su antiukrainietiškumu.

Todėl, praradusi bet kokį tikėjimą Vakarų pasirengimu pasiekti abipusiai priimtiną kompromisą dėl pagrindinių saugumo problemų, Rusijos vadovybė pajuto, kad neturi kito pasirinkimo, kaip tik sumokėti didžiausią kainą: kad išsivaduotų iš šios padėties be išeities, ji turėjo perkrauti darbotvarkę. Ji nusprendė tai padaryti per žiaurios jėgos invaziją į Ukrainą, kurios tikslas buvo pakeisti 2014 m. Euromaidano baigtį.

De facto keisdama režimą Kijeve, Rusija siekia primesti Ukrainai neutralumą ir federalizmą, ir taip ištaisyti savo trūkumus visuose trijuose konflikto lygiuose vienu metu: strateginiu lygmeniu Jungtinės Valstijos dabar būtų priverstos paisyti Rusijos „raudonųjų linijų“. “, nes suprastų, kad jų ignoravimas reiškia karą.

Dvišaliu lygmeniu neutraliteto primetimas Ukrainai veiksmingai užbaigia NATO karinius planus šios šalies atžvilgiu. Galiausiai esminiame vidiniame konflikte federalizmas veiksmingai atkuria Rytų ir Vakarų Ukrainos interesų pusiausvyrą tokią, kokia ji buvo iki 2014 m.

Kas toliau?

Režimo keitimas yra labai ilgas, brangus ir kruvinas procesas. Verta prisiminti, kad Jungtinėms Valstijoms, nepaisant visų savo turtų ir karinių išteklių, niekur Viduriniuose Rytuose nepavyko pasiekti ilgalaikio režimo pakeitimo, nepaisant daugiau nei dvidešimties metų pastangų.

Panašiai, greičiausiai, kaip bus Ukrainoje, galiausiai nuspręs Ukrainos žmonės. Kiek Rusijos invaziją vertins kaip bandymą nutraukti jų tautiškumą? Kiek kas matys rusus kaip išvaduotojus iš jų aštuonerius metus trukusio košmaro? Nepriklausomai nuo to, kančios bus didelės, nes kare, kaip mums primena Williamas Butleris Yeatsas knygoje „Antrasis atėjimas“, „geriausiems trūksta visiško įsitikinimo, o blogiausieji yra kupini aistringos energijos“.

Vienas dalykas, kurį galime drąsiai nuspėti, yra tai, kad dėl šios invazijos tragiškas Ukrainos ciklas tęsis. Graikų klasikams tragedija – aktorių nesugebėjimo suprasti, kiek jų pačių veiksmai prisidėjo prie dabartinės nelaimės, rezultatas. Puikybė veda tautas į nelaimę, nes žmonės nesugeba suvokti tikrosios teisingumo prasmės – gailestingumo – ir todėl pasitenkina kerštu.

Scenoje matydami siaubą, kylantį dėl nenumaldomo keršto siekio, graikų dramaturgai siekė nuvesti publiką į katarsį – emocijų išvalymą, tiek stiprų, kad leidžia naujoms emocijoms, tokioms kaip gailestis ir užuojauta, įsiskverbti į sielą ir užimti pykčio vietą.

Aristotelis manė, kad katarsis gali išlaisvinti asmenis ir visuomenes nuo nesibaigiančio tragiško scenarijaus pasikartojimo, bet tik tada, kai patys dalyviai supranta, kaip jų pačių užuojautos stoka privedė juos prie žlugimo ir susinaikinimo.

Todėl yra tik vienas tikras tragedijos ciklo sprendimas. Kaip rašė garsusis Velso socialinis kritikas Raymondas Williamsas savo klasikinėje knygoje „Modernioji tragedija“, tai „visiškai kitokia taikdarystė, kuria būtų bandoma išspręsti, o ne užglaistyti lemiamą tragišką betvarkę. Bet koks toks sprendimas reikštų iš esmės pakeisti save, reziumuoja straipsnio autorius.

Nicolai N. Petro yra Rod Ailendo universiteto (JAV) politikos mokslų profesorius. 2013–2014 m. jis buvo JAV Fulbraito stipendininkas Ukrainoje ir būsimos knygosUkrainos tragedija: ko klasikinė graikų tragedija gali išmokyti mus apie konfliktų sprendimąautorius.

 

Paremkite infa.lt per PayPal, Patreon ar jums patogiu PAREMTI būdu. - Nuoširdžiai ačiū parėmusiems.
žiūrėjo 246

Žymos

1 Atsiliepimas

  1. A    -  2022-03-26, 04:49

    Visiška nesamonė.Paprasčiausiai rusai nusprende išbandyti ribas.Apetitas auga valgant.Butu gave per nosi kryme(tada jie net bijojo identifikuotis(zali zmogeliukai)),nebutu dabartinio karo.Butu vakarai tylėje ir dabar-rusai spaustu toliau(moldova,pabaltis).PS.Juščenka taip pasakyti negalėjo.Jus gal sumaišėte du Janukovicium?

    Atsakyti į šį komentarą

Rašyti Atsiliepimą


Taip pat skaitykite:

Šeimų Sąjūdis

Naujienų Prenumerata

-

Gauti naujienlaiškį el-paštu

Įrašykite savo pašto adresą:

Paslauga nuo Google FeedBurner

Lasvas žodis
Paremti infa.lt per PayPal

Apklausa

Ar sulauksime pirmalaikių rinkimų?


Rodyti rezultatus

Leidžiama ... Leidžiama ...
    Ramūnas Karbauskis. V. Landsbergis valstybės vadovu pripažintas tik S. Skvernelio demokratų balsų pagalba

Ramūnas Karbauskis. V. Landsbergis valstybės vadovu pripažintas tik S. Skvernelio demokratų balsų pagalba

atsiliepimų 6 Skaityti visą įrašą
    Lietuva, galbūt, tuoj turės dar vieną „prezidentą“, nerinktą, bet valdančiųjų prastumtą buldozeriu

Lietuva, galbūt, tuoj turės dar vieną „prezidentą“, nerinktą, bet valdančiųjų prastumtą buldozeriu

atsiliepimų 9 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Super galios

Jolanta Blažytė. Super galios

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Jolanta Blažytė. Kaip apsisaugoti nuo užkrečiamų vakcinų?

Jolanta Blažytė. Kaip apsisaugoti nuo užkrečiamų vakcinų?

atsiliepimų 10 Skaityti visą įrašą
    Teisininkas: „Stambulo konvencijoje aiškiai parašyta, kad ji yra prieš vyrus“

Teisininkas: „Stambulo konvencijoje aiškiai parašyta, kad ji yra prieš vyrus“

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Vyriausybės planas – įsteigti asmeninę kariuomenę reorganizuojant Šaulių sąjungą

Vyriausybės planas – įsteigti asmeninę kariuomenę reorganizuojant Šaulių sąjungą

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Prof. Ignas Vėgėlė. Dabartinė politika, geriausiu atveju, primena mėgėjišką saviveiklą

Prof. Ignas Vėgėlė. Dabartinė politika, geriausiu atveju, primena mėgėjišką saviveiklą

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Pasaka apie sparnuotą būseną

Pasaka apie sparnuotą būseną

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    Ar Rusija gali užpulti NATO? Lenkijos generolas: Putinas yra iracionalus, todėl gali būti visko

Ar Rusija gali užpulti NATO? Lenkijos generolas: Putinas yra iracionalus, todėl gali būti visko

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Gintaras Furmanavičius. Kuro kainos. Nesekmadieniniai skaitiniai #105

Gintaras Furmanavičius. Kuro kainos. Nesekmadieniniai skaitiniai #105

atsiliepimų 2 Skaityti visą įrašą
    LŠS naujienos, prezidento [s]pjūvis, riaušių įranga kariuomenei, naujas „krizių valdymas“ – kur link einame

LŠS naujienos, prezidento [s]pjūvis, riaušių įranga kariuomenei, naujas „krizių valdymas“ – kur link einame

atsiliepimų 5 Skaityti visą įrašą
    Dvasininkas Arnoldas Valkauskas. Stebime ketinimus atsisakyti prigimtinio vyro ir moters papildomumo

Dvasininkas Arnoldas Valkauskas. Stebime ketinimus atsisakyti prigimtinio vyro ir moters papildomumo

1 atsiliepimas Skaityti visą įrašą
    Lietuvos vyskupai: Bažnyčios mokymas apie šeimą nesikeičia

Lietuvos vyskupai: Bažnyčios mokymas apie šeimą nesikeičia

atsiliepimų 3 Skaityti visą įrašą
    Verslui žlungant dėl Kinijos sankcijų, kurias išprovokavo Lietuvos valdžia – pastaroji siūlo jam paskolas

Verslui žlungant dėl Kinijos sankcijų, kurias išprovokavo Lietuvos valdžia – pastaroji siūlo jam paskolas

0 atsiliepimų Skaityti visą įrašą

Pagarba. Kaltas ne išprotėjęs senelis, bet tie, kurie leido priimti tokį antikonstitucinį ir su realybe...

Kitaip tariant, "untermenšinai". Ukrai, aišku, arijai. Kažkur girdėta ;)...

Galima plačiau apie "pralaimėjimą". Ukrai taip laimi, kad greitai džiautis jų "pergale" liks tik jankiai...

Tikrai taip Petrai, reikia tokios jėgos kad planeta virstų pelenais, ir joje niekas per tūkstantmečius...

- Kisingeris pasakė tai, kaip mąsto Putinas. Be trealiai kokia gali būti kalba apie ankstesnį...

Hm

Ukraina, Baltarusija slavai, o jau rusai azijatų mišrūnai, dėl to jie tokie laukiniai, kariauja su...

"briedus" rašinėjate, vyriausybės tam turi tokius įrankius kaip intel ME, amd PSP ir t.t. T.y.,...

Kodėl man nereikia pripažinimo jog prieš 4 dešimtmečius tikrai buvau abiturientas? Nes turiu tai patvirtinantį...

Matai Ukraina, Baltarusija, Rusija yra slavų tautos. Tai labai keista kad jos kariauja tarpusavyje....

Hm

...kas ant kitų sako, ant savęs pasisako, Lietuvių liaudies patarlė ;)...

Lietuvoje seniai nera! Negalima laikyti vyrais vergaujanciu ponams 30 metu,o ypac - beganciu vergauti svetur,uzuot...